Osmaniye'de 288 Bin Çagri Asilsiz Çikti

Osmaniye’de 112 Acil Çagri Merkezi’ne düsen 488 bin çagridan 288 bini asilsiz çagri çikti. Asilsiz ihbarda bulunan 9 kisiye 561’er lira idari para cezasi uygulandi.

Osmaniye'de 288 Bin Çagri Asilsiz Çikti
Osmaniye’de acil çagri yapilmasi gereken durumlarda vatandaslarin birden çok numara yerine tek bir numara olan 112’yi aramalari için kurulan 112 Acil Çagri Merkezi, vatandaslara hizli sekilde hizmet vermeye devam ediyor. Yaklasik 2 yil önce hizmete giren ve 2022 yilinin ilk 8 aylik zaman diliminde 488 bin çagriyi yanitlayan çagri karsilama personelleri, 288 bin asilsiz çagriya maruz kaldi. Asilsiz çagrilarin 41 bin adedinin SIM kartsiz telefonlardan geldigi belirlenirken, SIM kartsiz arama yapan 9 vatandasa kisi basina 561 lira cezai islem uygulandi.

“288 bin asilsiz çagrilarin 41 bini SIM kartsiz aramalardan olusmakta”

2022 yili içerisinde gerçeklesen 288 bin asil çagrinin 41 binin SIM kartsiz aramalar olusturdugunu ifade eden 112 Acil Çagri Merkezi Müdürü Guddusi Arik, “1 Ocak-31 Agustos 2022 tarihleri arasinda çagri merkezine 488 bin düstü. Çagrilarin yaklasik 288 bini asilsiz çagri, 205 bini de asil çagridir. 2021 yilinda asilsiz çagri oranimizi yüzde 71,6 oraninda kapatmistik. Bu yilin ilk 8 ayinda ise asilsiz çagri oranini yüzde 67 seviyelerine düsürmüs bulunmaktayiz. Asilsiz çagri oranlarinin düsmesinde tanitim faaliyetlerimizin ve vatandaslarin bilinçlenmesi etkili oldu. Asilsiz olan 288 bin çagrilarin 41 bini SIM kartsiz aramalardan olusmakta. Asilsiz çagri olarak bizleri arayan vatandaslarimiza 2022 yili uygulanan idari para cezasi 561 lira olarak belirlendi. Biz de 9 vatandasimiza kisi basina 561 lira idari para cezasi uygulandi. Bizim vatandaslardan istegimiz. Gerçekten ihtiyaci olan vatandaslarimizin aramasi. Böylelikle acil ihtiyaci olan vatandaslari engellememisler olurlar” dedi.“Engelsiz erisim ve E-Call sistemi devreye alindi”

112 Acil Çagri Merkezi’nde yapilan yeniliklerden de bahseden Arik, “Yeni nesil 112 Çagri Merkez’inde sürekli yeni bir seyler eklenmektedir. Bunlarin içerisinde engelsiz erisim dedigimiz uygulamamiz bar. Bu uygulama engelli olan vatandaslarimiz engel durumlarini da belirterek cep telefonlarina veya tabletlerine yüklüyorlar. Bir yakininda bilgilerinin girilmesi sonucunda bizleri arayarak engelli vatandasin engel durumunu sistemde gördükten sonra ona bilgilere aktarim yapiyoruz. Diger bir uygulamamiz da E-Call sistemi. Bu sistem de araçlara monte edilen bir sistem. Araçlarin kaza yapma esnasinda bizlere yerleri konum olarak düsmektedir” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.