Biotrend Enerji'den Geri Dönüsüm Isbirligi

Biotrend Enerji, plastik atiklari geri dönüstürülmüs polimer hammaddesine dönüstürmek için Honeywell’in UpCycle Process teknolojisini kullanarak Türkiye’nin ilk ticari ölçekli atik plastik geri dönüsüm tesisini kurmayi planliyor.

Biotrend Enerji'den Geri Dönüsüm Isbirligi
Biotrend Enerji, Türkiye’de kurmayi planladigi plastik geri dönüsüm fabrikasinda Honeywell’in UpCycle Process Teknolojisini kullanacagini duyurdu. Karisik plastik atiklarin geri dönüstürülmüs polimer hammaddesine (RPF) dönüstürülecegi tesis, plastikler için döngüsel ekonominin gelisimini mümkün kilacak. Tesis, tamamlandiginda Türkiye’de Honeywell’in UpCycle Process Teknolojisi kullanilarak ticari ölçekli ilk plastik atik geri dönüsüm tesisi olacak.

Kurulmasi planlanan gelismis geri dönüsüm tesisinin, Honeywell’in UpCycle Process Teknolojisini kullanarak yilda 30 bin metrik ton karisik plastik atigi Honeywell geri dönüstürülmüs polimer hammaddesine dönüstürme kapasitesine sahip olmasi bekleniyor. Tesisin ömrü boyunca baslatma, devreye alma ve teknik destek hizmetleri de dahil olmak üzere ilgili mühendislik çalismalari ve teknik hizmetler Honeywell UOP, tarafindan saglanacak.

Atik yönetimi konusunda sektöre sektöre öncülük edilecek

Honeywell ve Biotrend Enerji arasinda Türkiye’de gelismis plastik atik geri kazanimi konusundaki is birliginin baslangici niteligindeki proje kapsaminda, taraflarin gelecekte yeni plastik atik geri dönüsüm tesislerinde is birligine devam etmeleri tasarlaniyor.

Biotrend Enerji CEO’su Osman Nuri Vardi, Biotrend Enerji’nin atik yönetimi konusundaki deneyimi Honeywell teknolojisiyle desteklenerek Biotrend Enerji’nin sürdürülebilirlik çalismalarina katkida bulunacagini kaydetti.

Biotrend Enerji CEO’su Vardi konuyla ilgili yaptigi açiklamada, “Honeywell ile birlikte bu alanda sektöre öncülük edecegimize inancim tam. Biotrend Enerji’nin atik yönetimi konusundaki deneyimi Honeywell teknolojisiyle desteklenerek Biotrend Enerji’nin sürdürülebilirlik çalismalarina katkida bulunacak. Dünyada mevcut teknolojiler ile mekanik ayirma tesislerine gelen atiklardan plastik geri kazanim orani limitliyken, Biotrend halihazirda mekanik olarak geri dönüstürülmüs malzemelerin yalnizca küçük bir kismini geri kazanabiliyor.Bununla birlikte, bazi plastik atiklar kontaminasyon ve plastik üretiminde kullanilan boya ve katki maddelerinin neden oldugu belirli proses kisitlamalari nedeniyle mekanik olarak geri dönüstürülemiyor. Mekanik olarak geri dönüstürülemeyen plastikler halihazirda ya Atiktan Türetilmis Yakita (ATY) dönüstürülüyor ya da kati atik sahalarinda depolaniyor. Honeywell UpCycle Process Teknolojisi’nde de kullanilan kimyasal geri dönüsüm sayesinde islenebilen plastik atiklar çesitlenirken, Biotrend’in döngüsel malzemelerin geri kazanim hacimlerini artirma çabalari da destekleniyor” dedi.18 tesiste yilda 4.5 milyon ton atik isleniyor

Honeywell Türkiye, Israil ve Orta Asya Baskani Uygar Doyuran ise yaptigi açiklamada, “Honeywell’in UpCycle Process Teknolojisi, Biotrend’in küresel bir sorun olan plastik atik meselesine iliskin Türkiye’de çalismalar yürütmesini saglayacak. Türkiye, geri dönüstürülebilen plastik çesitliligini artirabilecek. Bu da yeni plastik üretimi için fosil hammaddelerin bir kismina alternatif getirme potansiyeli sunuyor. Bugünkü duyuru, Honeywell’in ABD, Ispanya ve Çin’deki son duyurularina ek olarak UpCycle Process Teknolojisi’nin kullanim alanini daha da genisletiyor. Türkiye’de entegre atik yönetimi sektörünün öncüleri arasinda yer alan Biotrend Enerji, Türkiye’deki ön lisansi alinmis ve yatirimlari devam eden tesisler ile birlikte 18 tesisinde yilda 4 milyon 500 bin ton atik isliyor. Biotrend Enerji’nin faaliyet alanlari arasinda atik ayirma, atik bertaraf, atiktan türetilmis yakit (ATY), atik yakit hazirlama ve tedarik, organik gübre (kompost), buhar satisi, seracilik ve karbon sertifikasi yer aliyor. Honeywell’in UpCycle Process Teknolojisi, atik plastigi RPF’ye dönüstürmek için endüstri lideri moleküler dönüsüm, piroliz ve kirletici madde yönetimi teknolojisinden yararlanan ve daha sonra bunu yeni plastikler olusturmak için kullanilan hazir bir teknolojidir. UpCycle Process Teknolojisi, geri dönüstürülebilen plastik türlerini, renkli, esnek, çok katmanli ambalajlar ve polistiren dahil olmak üzere, normalde geri dönüstürülmeyecek olan atik plastigi de içerecek sekilde genisletiyor. Honeywell, 2035 yilina kadar faaliyetlerinde ve tesislerinde karbon nötrlügü saglamayi taahhüt ediyor. Bu taahhüt, sirketin operasyonlarinin ve tesislerinin sera gazi yogunlugunu önemli ölçüde azaltma konusundaki sicilinin yani sira müsterilerinin çevresel ve sosyal hedeflerine ulasmalarina yardimci olan onlarca yillik inovasyon geçmisine dayaniyor. Honeywell’in yeni ürün sunumu için arastirma ve gelistirme yatirimlarinin yaklasik yüzde 60’i, müsterileri için çevresel ve sosyal sonuçlari iyilestiren ürünlere yöneliktir” bilgisini verdi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.