Diyanet Isleri Baskani Erbas, Konya'da Izcilerle Bir Araya Geldi

Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, Konya Büyüksehir Belediyesi’nin ev sahipliginde Türkiye Izcilik Federasyonu tarafindan Konya’da düzenlenen Islam Izcileri Dostluk Kampi’na katildi. 16 ülkeden ve Türkiye’nin 45 sehrinden 2 binden fazla izcinin bir araya geldigi programda Cuma namazi da kildiran Erbas, “Izciler olarak, ahlakli gençler olarak, ahlaki ilkeleri yeryüzünde yaymak için büyük bir mücadele verecegiz” dedi.

Diyanet Isleri Baskani Erbas, Konya'da Izcilerle Bir Araya Geldi


Türkiye Izcilik Federasyonu tarafindan 17 ülkeden 2 binden fazla izcinin katilimiyla düzenlenen Islam Izcileri Dostluk Kampi, Konya Büyüksehir Belediyesi’nin ev sahipliginde gerçeklesiyor. Beysehir Yolu üzerindeki Kent Ormani’nda düzenlenen kampi ziyaret eden Diyanet Isleri Baskani Ali Erbas, farkli ülkelerden ve milletlerden Konya’da bir araya gelen izcilere Cuma namazini kildirdi.

“Sifir atik sifir israf, helallerle mesgul olalim”

Islam’in iyi insan olmak, Allah’in rizasina uygun yasamak için gönderilen en büyük nimet oldugunu belirten Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas, “Izciler olarak, ahlakli gençler olarak, ahlaki ilkelerin yeryüzünde yaymak için büyük bir mücadele verecegiz. Israf haramdir, suyu israf etmek haramdir, yiyecekleri israf etmek haramdir, zamani israf etmek haramdir. Israfin her çesidi haramdir. O yüzden diyoruz ki, sifir atik, sifir israf, helallerle mesgul olalim. Haramlarin her çesidinden uzak duralim diyorum” dedi.Konya Valisi Vahdettin Özkan da, "Izcilik gerçekten tabiat sevgisidir. Çocuklarin, gençlerimizin, kamil insanlarimizin kendilerini bilmesi, kendisinin fitrat üzere yasama temayülünü ve mecrasinda olmasina çok ciddi katkisi vardir. Ayni zamanda hukuk güvenligi hem de insanin kendi hakki, toplumun hakki, tabiatin hakki, çevrenin üzerindeki baskilarin, bizim elimiz vasitasiyla, insanlarin vasitasiyla bu istikamet üzere yapmamiz gerekenlerdeki sapmalari da hep beraber bu suuru edinmemiz çok önemli. Izcilerin de bu noktada çok büyük bir katki gösterdiklerini biliyoruz” seklinde konustu.AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, "Sizleri Islam dünyasinin birçok ülkesinden 2 bin izciyi sehrimizde görmekten memnun olduk, mutlu olduk” açiklamalarini yapti.

“Bu kamp birlikte kaynasmanin ümmet bilinci olusmasinda önemli bir asama olusturacak”

Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, “Hem yurt içinden gelen, hem yurt disindan gelen izcilerimiz için bu kamp birlikte kaynasmanin ümmet bilinci olusmasinda önemli bir asama olusturacak. Selçuklu’nun payitahti, Hazreti Mevlana’nin sehrinden çok güzel duygularla ve iyi arkadasliklar, yeni arkadasliklar edinerek ayrilmanizi temenni ediyorum” dedi.“Asil amacimiz olan suda sifir israfi önlemek”

DSI Genel Müdür Yardimcisi Faruk Firatoglu, “Çocuklara, gençlere, izcilerimize ve izci adaylarimiza su sevgisini asilama, suyu tanima ve koruma, su ve etrafindaki kültürleri ögrenebilme amaciyla su hayattir ve su vatandir felsefesi benimsetilmektedir. Bunu yaparken de izciligin amacina uygun olarak bir felsefe yerlestirebilme ve asil amacimiz olan suda sifir israfi önlemek en önemli amaçlarimizin basinda gelmektedir” seklinde konustu.Türkiye Izcilik Federasyonu Baskani Hasan Dinçer Subasi, “Bütün çabamiz çocuk ve gençlerimizin Uluslararasi Islam Izcileri Dostluk Kampi vasitasiyla tevhidini saglamak, bir araya getirip onlari ilerde bizlerden çok daha birlesmis olarak, çok daha birlik içinde hareket etmelerini ve gönül beraberligini saglamaktir” diye konustu.Konusmalarin ardindan düzenlenen Suda Sifir Israf Arma Ödül Töreni’nde izcilerin sehir ve ülke temsilcileri tek tek çagirilarak armalari takdim edildi. Diyanet Isleri Baskani Prof. Dr. Ali Erbas ve beraberindeki heyet, Konya’da yapimi devam eden Millet Bahçesi’ndeki cami insaatinda incelemelerde bulundu. Heyet daha sonra kent merkezindeki çesitli programlara katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.