Bakan Yardimcisi Büyükdede Açiklamasi '56 Bini Askin Parselde Yaklasik 2 Milyon 280 Bin Kisiye Is Imkani Saglanmistir'

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardimcisi Hasan Büyükdede, “Faal Organize Sanayi Bölgelerimizde (OSB) doluluk oranimiz yaklasik yüzde 83 seviyesinde olup bu OSB’lerde üzerinde tesis bulunan 56 bini askin parselde yaklasik 2 milyon 280 bin kisiye is imkani saglanmistir. OSB’lerdeki bos parsellerin tahsisinin yapilarak insaatlarinin tamamlanmasiyla birlikte bu sayinin 3 milyon kisiye istihdam saglayacagimizi hedefliyoruz” dedi.

Bu sene 20’ncisi gerçeklestirilen Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluslari (OSBÜK) Olagan Genel Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) binasinda düzenlendi.

Programa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardimcisi Hasan Büyükdede’nin yani sira TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu, OSBÜK Genel Baskani Memis Kütükçü ve Türkiye’nin 81 ilinden gelen çok sayida delege katildi.

Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasiyla baslayan programin devaminda divan üyeleri seçimi gerçeklestirildi.

Programin açilis konusmasini yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan yardimcisi Hasan Büyükdede, “Bakanligimiz 2022 yili Yatirim Programinda ise 34 Yeni OSB projesi ile birlikte devam eden 129 adet OSB projesi bulunmakta olup ve bu projeler için bugüne kadar 2022 yili fiyatlari ile yaklasik 2.7 Milyar TL harcama yapilmistir. Bakanligimizca OSB uygulamalarina yönelik istikrarli devlet desteginin saglanmasina devam edilecektir. Faal Organize Sanayi Bölgelerimizde doluluk oranimiz yaklasik yüzde 83 seviyesinde olup bu OSB’lerde üzerinde tesis bulunan 56 bini askin parselde yaklasik 2 milyon 280 bin kisiye is imkani saglanmistir. OSB’lerdeki bos parsellerin tahsisinin yapilarak insaatlarinin tamamlanmasiyla birlikte bu sayinin 3 milyon kisiye istihdam saglayacagimizi hedefliyoruz” diye konustu.“Firmalarimizin uygun kosullarla finansmana erisiminin saglanmasi, ülkemiz ekonomisi için çok kritik önemdedir”

Türkiye ekonomisinin yasanan tük zorluklara ragmen son dönemde diger ülkelere göre çok daha hizli büyüdügünü ifade eden TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu, “Ihracat, sanayi üretimi ve istihdamda, salgin öncesi seviyelerin üzerine çikti. Diger yandan, yurtiçinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artislarin yani sira, tüm dünyada yükselen hammadde ve enerji fiyatlariyla da karsi karsiya kaldik. Rusya-Ukrayna savasi, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gida arzindaki sikintilar, Covid-19’un yeniden yayilmaya baslamasi ve dünya genelinde faizlerin artmaya baslamasi, küresel büyümeyi asagi yönlü etkiliyor. Dolayisiyla, karsimiza çikan bu zorlu dönemde; firmalarimizin uygun kosullarla finansmana erisiminin saglanmasi, ülkemiz ekonomisi için çok kritik önemdedir. Son dönemde, finansmana ulasimdaki zorluklarin, kredi faizlerindeki yükselisin ve kredi limitlerinin yetersizligini, devamli her firsatta vurguluyoruz. Yatirimlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmanin da giderek çok daha güç hale geldigini görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Son 2 yilda ihracatimizi yüzde 25 artirarak 225 milyar dolari astik”

Kütükçü, Türkiye’nin Italya ve Çin arasindaki en güçlü sanayi ülkesi oldugunu belirterek, “Türkiye, küresel pazarlardaki hakimiyetini bu dönemde daha da perçinledi. Son 2 yilda ihracatimizi yüzde 25 artirarak 225 milyar dolari astik. Organize sanayi bölgelerimiz ise; sanayi üretiminden istihdama, ihracata kadar neredeyse her alanda Türkiye’nin tasiyici kolonu oldu. Organize sanayi bölgeleri olarak; pandeminin ve maliyet artislarinin etkisini olanca agirligi ile devam ettirdigi 2021 yilini yüzde 12,7 üretim artisi ile tamamladik. 2022 yilinin ilk 6 ayinda ise yüzde 1’in üzerinde üretim artisi ile yolumuza devam ediyoruz” ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.