Avrupa'da savaş çanları: ABD ve Rusya'dan peş peşe flaş hamleler...

Rusya Ukrayna savaşı aylardır devam ederken Avrupa'da endişeye neden olacak bir hareketlilik yaşanıyor. Geçtiğimiz gün Rusya Savunma Bakanlığı, "Kinjal" hipersonik füzeleri taşıyan 3 savaş uçağını stratejik caydırıcılık önlemlerinin parçası olarak Rusya'nın Avrupa'daki bölgesi Kaliningrad'a konuşlandırdıklarını duyurmuştu. Öte yandan ABD Hava Kuvvetleri'ne ait 4 B-52 bombardıman uçağı görev gücü misyonu kapsamında İngiltere'ye gitmesi dikkat çekti...

Avrupa'da savaş çanları: ABD ve Rusya'dan peş peşe flaş hamleler...
Avrupa'da savaş çanları: ABD ve Rusya'dan peş peşe flaş hamleler...
Dünya bir yandan aylardır devam eden Rusya Ukrayna savaşını diğer yanda da Çin ve Tayvan arasında yaşanan gerilimi takip ederken Avrupa'da dikkat çeken bir hareketlilik yaşanıyor. Geçitğimiz gün, Rusya "Kinjal" hipersonik füzeleri taşıyan 3 savaş uçağını stratejik caydırıcılık önlemlerinin parçası olarak Rusya'nın Avrupa'daki bölgesi Kaliningrad'a konuşlandırmıştı. Öte yandan ABD'ye ait 4 adet B-52 bombardıman uçağının Avrupa'ya gönderilmesi de dikkatleri çekti...

RUSYA'DAN KİNJAL HAMLESİ

Rusya Savunma Bakanlığı, "Kinjal" hipersonik füzeleri taşıyan 3 savaş uçağını stratejik caydırıcılık önlemlerinin parçası olarak Rusya'nın Avrupa'daki bölgesi Kaliningrad'a konuşlandırdıklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Kaliningrad bölgesindeki Çkalovsk askeri havaalanına "Kinjal" hipersonik füzelerine sahip Mig-31 model 3 savaş uçağının stratejik caydırıcılık önlemleri çerçevesinde konuşlandırıldığı ifade edildi.

Avrupa’da savaş çanları: ABD ve Rusya’dan peş peşe flaş hamleler...
Açıklamada, uçakların 24 saat muharebe görevi yapacağına işaret edildi.

Avrupa’da savaş çanları: ABD ve Rusya’dan peş peşe flaş hamleler...
"Kinjal" füzelerine sahip savaş uçaklarının, Rus 6. ordu hava kuvvetleri ve hava savunma sistemleriyle etkileşim içinde olduğu belirtilen açıklamada, uçakların Rus Baltık Donanması uçaklarıyla da iş birliği yaptığı kaydedildi.

ABD BOMBARDIMAN UÇAKLARI İNGİLTERE'DE

Insider'da yer alan habere göre; Dört ABD Hava Kuvvetleri B-52 bombardıman uçağı, Bombardıman Görev Gücü konuşlandırılması için Perşembe günü Avrupa'ya gitti. Haberde uçakların, Norveç ve İsveç savaş uçaklarıyla eğitim aldıktan sonra Perşembe günü bir Bombardıman Görev Gücü konuşlandırılması için İngiltere'ye gittiği belirtildi.

Haberde, yapılan tatbikatın İsveç'in NATO'ya katılmak için hareket etmesi ve ittifakın yüksek kuzeye odaklanmasını artırmasıyla daha da yakınlaşan bir askeri ilişkiyi yansıttığı belirtildi.

Öte yandan B-52'lerden birinin Norveç ordusu ile birlikte eğitime katıldığı ifade edildi.

B-52'lerin ayrıca Gripen'lerle antrenman yapmak için İsveç hava sahasına uçtuğu ifade edilen haberde; ABD ve İsveç tatbikatlarında ilk kez canlı mühimmat kullanıldığı kaydedildi.

İsveç ordusuna göre, B-52'ler İsveç kara kuvvetleri tarafından belirlenen hedeflere üç GBU-31 bombası atarak hava saldırıları gerçekleştirdi.

İsveç'in NATO'ya başvurusunun ardından gerçekleştirilen tatbikatta ülke üzerinde ilk kez ABD bombardıman uçağının uçtuğu ifade edilen haberde, B-52'lerin nükleerden arındırılmış nikleer yetenekli bombardıman uçağı olduğu belirtildi.