Cumhurbaskani Erdogan Findik Alim Fiyatini Açikladi Açiklamasi 'Ortalamalisi 54 TL'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, 2022 yili findik alim fiyatinin ortalama 54 lira oldugunu açikladi.Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Ordu Cumhuriyet Meydani’nda düzenlenen toplu açilis töreninde halka hitap etti. Meydani hincahinç dolduran kalabaliga seslenen Erdogan konusmasinda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2022 yili findik alim fiyatini ortalama 54 TL olarak duyurdu.

“Sikintilarimizi asabilecek güçteyiz, kapasitedeyiz” diyen Erdogan, söyle devam etti:

“Eskiden dünyada isler yolunda giderken biz istikrarsizligin, güvensizligin, kifayetsiz siyasetçilerin bedelini krizlerle öderdik. Gençler ben de sizin yaninizdayim. Üstelik bu krizler, öyle krizlerdi ki, sadece elimizdeki avucumuzdaki kaybetmekle kalmaz gelecegimizi de ipotek altina sokardik. Bugün bütün dünya krizlerin pençesinde kivranirken biz üretimimizle doludizgin hedeflerimize dogru ilerlemeyi sürdürüyoruz. Elbette bizim de sikintilarimiz yok degil var ama biz bunlari asabilecek güçteyiz, kapasitedeyiz. Terörle mücadelede Gabar’da, Tendürek’te, terörün belini kirdik mi? Artik terör diye bir bela var mi? Ordumuzu, diplomasimizi, medyamizi kontrol altinda tutarak, bizi dört bir yandan kusatarak adeta esir almislardi. Rahmetli Erbakan ve Türkes’in verdigi mücadele bir istikbal mücadelesiydi. Biz de bu büyük davanin son temsilcisi olarak 21 yil önce sizlerin huzurunuza geldik. Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak ayaklarindaki prangalardan kurtarinca gördük ki 20 yilda asirlik isler yapmak mümkünmüs. Bu ülkenin uluslararasi itibarini, her alanda 20 yilda zirveye çikarmak mümkünmüs. Biz tüm bunlari nasil basardiysak, insallah bugünkü sikintilari da çözecegiz, bundan sonraki atilimlari da gerçeklestirecegiz. Su anda ben bu karsimdaki muhtesem katilimi görünce Elhamdülillah diyorum. Demek ki çay demlendi. Çay demlendi belli. Güzel bir pankart gördüm: Findik dalda tekleme, 6’li masa Ordu’dan oy bekleme” diye konustu.“Bizim hizmetlerimizi kendi hedefleri gibi sahiplenmeye kalkiyorlar”

Erdogan, “Hazirliklarini yaptigimiz hizmetleri kendi hedefleri gibi sahiplenmeye kalkiyorlar. Bu zata ‘Bay Kemal’ diyerek takiliyorum. Bizim kendisiyle dalga geçmek için dile getirdigimiz laflardan medet umuyor. En sonunda Bay Kemal’i kabul etti. Kendisini Bay Kemal’i benimsemis ki ismi yerine kullanmaya basladi.

Biz hiçbir siyaset üretmedigi için bu unvani vermistik. Bir de CHP Genel müdürü unvanini eklemeli. Seçimden sonra emekli CHP genel müdürü unvanini eklese iyi olur.” diye konustu.Findik fiyati 54 lira

Cumhurbaskani Erdogan, "Findik lafini duyunca hepinizin heyecanlandigini biliyorum. Ihracatta findigin önemli bir yeri var. Sadece geçen yil 122 ayri ülkeye 2 milyar 300 milyona yakin bedelle 344 bin tondan fazla findik sattik. Hem üretim alani hem findigi ile Ordu findigin 3’te birini gerçeklestiriyor. Rekolte bakimindan Samsun, Giresun, Zonguldak ve diger iller takip ediyor. Biz iktidara geldigimizde findik 1 dolarin altindaydi. Simdi 3 dolatin üzerine çikiyor. Emekçilerin karsiligini vermek için tüm sartlari zorladik. Bugün açiklayacagimiz fiyat ile hem üreticinin gelirini arttiracagimiza, hem de ihracatimizi yükseltecegimize inaniyorum. TMO 2022 alim sezonunda yüzde 50 saglam iç esasina kabuklu findiga kilo basinda levant kalite için ve Giresun kalite için alan destekli olarak ben burada rakam açikliyorum. Inaniyorum ki sizler de kabul edeceksiniz, ortalamalisini 54 TL olarak insallah açikladim. Hayirli olsun bereketli olsun. Rabb’im yar ve yardimciniz olsun” seklinde konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.