Her Okulda Bir Hemsire Bulunmasi Projesine ESOGÜ'den Katki

Her okulda bir hemsire bulundurulmasini içeren çalismada, Eskisehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ögretim elemanlari Prof. Dr. Özlem Örsal ve Dr. Özgül Örsal’in arastirmalari yer aldi.

Her Okulda Bir Hemsire Bulunmasi Projesine ESOGÜ'den Katki
Milli Egitim Bakanligi Destek Hizmetleri Genel Müdürlügünün 7-9 Aralik 2021 tarihinde düzenlendigi genis katilimli çalistayda okul sagligi hemsirelerinin çalisma usul ve esaslari hakkinda yönerge taslagi olusturuldu. ESOGÜ Saglik Bilimleri Fakültesi Halk Sagligi Hemsireligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Özlem Örsal ile Gençlik ve Danisma Merkezi’nde görevli Dr. Özgül Örsal’in okul sagligi hemsireligine iliskin genis çalismalari her okula bir hemsire atanmasini içerdi. Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Ayfer Tezel, Gazi Üniversitesinden Prof. Dr. Sultan Ayaz ve Yildirim Beyazit Üniversitesinden Doç. Dr. Esma Kabasakal’in baskanliklarinda yapilan çalismalarda farkli kademe ve yapidaki okullarda hemsirenin çalisma sartlari, saglik hizmetlerini görünürlügü, okul yönetimi ile isbirliginin gerekliligi vurgulandi. Okul yönetiminin okulda sagligin korunmasi ve gelistirilmesi hakkinda gerekli tedbirleri almak, gerekli altyapi donanimlari ve diger ihtiyaçlar ile acil durumlari yönetmekle yükümlü olmasinda fikir birligine varildi. Çalistaydan sonra, MEB Nisan 2022 de, Okul Sagligi Hemsirelerinin Çalisma Usul ve Esaslari Hakkinda Yönergesini çikardi.

“‘Her Okula Bir Hemsire’ slogani hayata geçecek olursa, 67 bin hemsireye yeni kariyer kapisi açilacak”

Yapilan çalismadan dolayi memnun oldugunu dile getiren Prof. Dr. Örsal, “MEB 2020-2021 yili istatistik yilligina göre, 67 bin 125 örgün egitim veren okul ve 18 milyon 85 bin 943 ögrenci bulunmaktadir. MEB ‘Her Okula Bir Hemsire’ sloganini hayata geçirecek olursa, 67 bin hemsireye; ‘Ortaögretim Yönetmeliginde önerdigi 250 ögrenciye bir hemsire’ sloganini hayata geçirecek olursa 72 bin hemsireye yeni bir kariyer kapisi açilacaktir. Yeni bir çalisma, uzmanlik ve kariyer alani ‘Okul Sagligi Hemsireligine’ geçis için ilk adim atilmistir. Halk Sagligi Hemsireligi anabilim dallari için MEB’nca Okul Sagligi Hemsireligi yönergesinin çikarilmasi gurur vericidir” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.