%52,14

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

%52,14

26.813.507 Oy
%47,86

KEMAL KILIÇDAROĞLU

%47,86

24.614.448 Oy

TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye'nin 40. Yili Kutlandi

Türkiye Özel Sporcular Spor Egitim ve Rehabilitasyon Dernegi’nin (TÖSSED) "Özel Olimpiyatlar Türkiye" 40. kurulus yili kutlandi.

TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye'nin 40. Yili Kutlandi
Sakip Sabanci ve Prof. Hifzi Özcan önderliginde kurulan TÖSSED Özel Olimpiyatlar Türkiye 40. yilini Emirgan’daki Sakip Sabanci Üniversitesi Sakip Sabanci Müzesi’nde yapilan törenle kutlandi. TÖSSED Yönetim Kurulu Baskani Dilek Sabanci ve Özel Olimpiyatlar Türkiye Direktörü Yasemin Demirdag’in ev sahipliginde yapilan programa, Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Baskani David S. Evangelista ve özel sporculardan bazilari da katildi.

Törende Özel Olimpiyatlar Türkiye Direktörü Yasemin Demirdag dernekle ilgili bilgilendirme yapti. Demirdag, konusmasina 1982 yilinda ilk adimin Sakip Sabanci tarafindan atildigini belirterek, “193 ülkeden daha fazla faaliyet gösteren tek kurulus. Çalismalara bu yaklasimla devam ediyoruz. 5 milyon sporcunun bir arada bulundugu amatör organizasyonun sporcularinin yeteneklerini gelistirme cesaretlerini sergilemelerine olanak sagliyor. Bugüne kadar 75 bin sporcuya ulasip, 300 okula gittik. 5 bin gönüllü ile çemberi büyütüp çift tarafli bir köprü kuruluyoruz. Sadece sportif etkinlikle degil sosyal etkinlikle de bulusturuyoruz. Bin özel sporcuyla etkinlikler yapildi. 40 yildir kesintisiz devam ettirdigimiz çalisma, Baskan Dilek Sabanci olmak üzere tüm destekçilerimizin emegi çok büyük” dedi.Dilek Sabanci: “Birçok sporcuya dokunduk, ödüller aldilar. Bu onlari hayata bagladi”

Özel Olimpiyatlar Türkiye Yönetim Kurulu Baskani Dilek Sabanci, konusmasina çok mutlu bir gün oldugunu belirterek basladi.

Sabanci, “Koskoca 40 yil nasil geçti? Rahmetli babam ve bilim insani Hifzi Özcan’in girisimleriyle kurulmus bir dernek bu. 2022’de özerklestirdigim bir dernek. Özel Olimpiyatlar Dernegi olarak faaliyet göstermeye basladi.

Çok mutluyuz. Birçok sporcuya dokunduk, birçok sporcu ödül aldi. Yurt içi faaliyetlerle, bölgesel, yerel faaliyetlerle ödül aldilar. Bu onlari hayata bagladi. Okullarinda daha basarili olmalarini sagladi. Aileleri ve toplum tarafindan kabul edilir hale geldiler. Kendilerine olan güvenleri artti. Her seyden önce bu çok önemli” seklinde konustu.

Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Baskani David S. Evangelista’ya gelismelerine imkan sagladigi için tesekkür eden Dilek Sabanci, "Insallah ben yasadigim sürece, nice yillar bu isi Özel Olimpiyatlar’la birlikte götürürüz. Özel Olimpiyatlar baskanina çok selamlarimi yolluyorum. Türkiye’de yerel bir dernek olmak baska, bir de ulusal bir organizasyon içinde olmak baska” ifadelerini kullandi.

“Bu Türkiye’nin problemi”

Bir sivil toplum kurulusu olarak tek basina bunu yapmanin bir yere kadar basari getirdigini ve sponsorlara ihtiyaç duyduklarini aktaran Sabanci, "Ne kadar sponsor olursa, o kadar basarili olurum. Etki olusturmak, çok kisinin arkada olmasi çok önemli. Türkiye’de anlamalari gerekiyor ki bu problem sadece benim problemim degil. Bu Türkiye’nin problemi. Her seye yardim ettikleri gibi buna da etmeliler. Avrupa ve Amerika’ya baktiginiz zaman sosyal sorumluluk, bireysel yardimlar da oldugu için iyiye gidiyor" degerlendirmesinde bulundu.

Evangelista: “Özel sporcularin dünyadaki yarismalara katilmalari çok büyük basari”

Özel Olimpiyatlar Avrupa ve Asya Bölge Baskani David S. Evangelista, burada bulunmanin kendisi için onur oldugunu dile getirerek sunlari söyledi:

“Türkiye’nin içinde bulundugu çalismalari basarili buluyorum. Daha iyi bir gelecek için birlikte hareket etme ihtiyacimiz var. Türkiye’nin uluslararasi organizasyonlarda delegeleriyle her zaman var oldugunu görüyoruz. Türkiye’den çikan özel sporcularin dünyadaki yarismalara katilmalari çok büyük basari. Türkiye’yi her organizasyonun içinde bu sekilde var oldugu için özellikle tebrik etmek istiyorum. Önümüzde müthis bir beraber olabilme, yepyeni iyi hikayeler duyabilme firsati var.”

Konusmalarin ardindan özel sporcular için ödül töreni düzenlendi.

Dilek Sabanci sahneye özel sporculari çagirdi ve toplu fotograf çekimi yapildi. Ardindan 40 yillik serüvene destek olanlara özel plaket takdimi gerçeklestirildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI