Bozok Film Festivali Basladi

Kültür ve Turizm Bakanligi Sinema Genel Müdürlügünün destegiyle Yozgat Valiligi himayesinde gerçeklestirilen, Yozgat Belediye Baskanligi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlügü paydasliginda Sinema Okuryazarlari Dernegi yürütücülügünde düzenlenen Bozok Film Festivali basladi.

Bozok Film Festivali Basladi
Yozgat’ta 19-21 Ekim günleri arasinda ilki gerçeklestirilen Bozok Film Festivali’nin açilis programi Erdogan Akdag Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapildi. Açilis programinda konusan Yozgat Valisi Ziya Polat, Bozok Film Festivalini gelecek yil uluslararasi alanda yapmayi umut ettigini söyledi.

Vali Polat, “Yozgat’in algisini degistirmek için biz elimizden geleni yapiyoruz ama bizim yaptigimiz yaninda degerli kardeslerim, üniversite ögrencisi kardeslerim ve sinemasever kardeslerim sizlere çok daha büyük isler düsüyor. Bu sehrin sevgisini, bu sehrin insaninin devletine ve milletine bagliligini, misafirperverligini, hosgörüsünü anlatmamiz gerekiyor. Biz bu sehri seviyoruz ve sizlerin de sevecegini biliyoruz. Bu sevgiyi sahneye yansitan degerli sinemaseverlere, festivalimize katilan emekçi kardeslerimize sonsuz sükranlarimizi sunuyorum. 258 film Bozok Film Festivali’nin birincisinde yer aldi. Insallah umut ediyoruz ve yapacagimizi da biliyoruz. Yani biz Bozok Film Festivali’nin kurumsal bir hale geldigini düsünüyoruz. Seneye uluslararasi Bozok Film Festivali’ni yapmayi ve baslamayi umut ediyoruz" dedi.“Yozgat’a deger katti”

Bozok Film Festivalinin Yozgat’a ayri bir reklam degeri kattigini da belirten Vali Polat, “Ilkini yapiyoruz ama görüyoruz ki ilkini yaparken de ilkler bazen acemilikleri de yasatir, heyecani yasatir. Biz bu heyecani yasadik ve amatör ruhumuzu kaybetmedik. Çok güzel bir ekibimiz, profesyonel bir ekibimiz vardi. Inanilmaz insanlari buraya getirdiler. Biz de onlari Yozgat’ta agirlamaktan ve görmekten çok büyük mutluluk duyduk. Festivalimize ayri bir hava kattilar. Yozgat’ta ayri bir reklam degeri kattilar.” seklinde konustu.“Yozgat’imizi tüm dünyaya tanitacagiz”

Yozgat Belediye Baskani Celal Köse ise, “Yozgat, Anadolu’nun bagrinda Bozok yaylasinin tam ortasinda masali, hikayesi ve yasanmis olaylari pek çok olan bir ilimiz. Insallah Bozok Film Festivalimiz masallarimizi, hikayelerimizi gün yüzüne çikmamis hikayelerimizi hem ulusal hem de uluslararasinda beyazperde ile insallah tüm dünyaya Yozgat’imizi tanitmis olacagiz. Bu vesileyle emegi geçen herkese tesekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Konusmalarin ardindan program müzik dinletisiyle devam etti. Programda Yesilçam’in unutulmaz sanatçilari yad edildi. Daha sonra Yozgat’i anlatan kisa film ve Bozok Film Festivali’nde degerlendirilmeye hak kazanan filmlerden kisa kesitlere yer verildi.

Programa Iranli yönetmen, yapimci ve senarist Majid Majidi, Sinema ve Dizi oyuncusu Orhan Aydin ilçe kaymakamlari ve belediye baskanlari, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayida ögrenci katildi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI