Fransa'da Hükümetten Rafinerilerdeki Greve 'Zorla Çalistirma' Çözümü

Fransa’da hükümet, TotalEnergies ve Esso-ExxonMobil rafinerilerinde haftalarca süren grevlerin ardindan petrol tedarikini güvence altina almak için "zorla çalistirma" prosedürünü devreye sokmaya hazirlaniyor.

Fransa'da Hükümetten Rafinerilerdeki Greve 'Zorla Çalistirma' Çözümü


Fransa’da TotalEnergies ve cait petrol rafinerilerinde devam eden grevlerin ardindan ülke genelindeki akaryakit istasyonlarinin yüzde 31’inde tedarik sorunu bas gösterdi. Basbakan Elisabeth Borne Ulusal Mecliste yaptigi konusmada, hükümetin ExxonMobil’in Esso France birimine ait depolarin isletilmesi için gerekli personelin zorla çalistirilmasini kapsayan prosedürü baslatmaya hazir oldugunu belirterek, ücret görüsmeleri bir çözüm getirmezse TotalEnergies tesislerinde de benzer önlemlerin alinabilecegini duyurdu.

Basbakan Borne, ExxonMobil’in Esso France birimine atifta bulunarak, "Bu durumun hizla degismesini istiyoruz. Bu nedenle valilerden, yasalarin izin verdigi sekilde, sirketin depolarinin isleyisi için gerekli personeli talep etmelerini istedim" dedi.

Genel Emek Konfederasyonu’nun (CGT) kidemli enerji temsilcisi Emanuel Lepine yaptigi açiklamada, hükümetin “zorlar çalistirma” kararini elestirerek, "Size bunun savas olacagini garanti edebilirim. Macron bunun ekonominin diger bölgelerine yayilmasini istiyorsa birakin yapsin” dedi.CGT sendikasi, hükümet ve isverenlerle ulusal düzeyde ve is sektörleri arasinda devam eden tüm müzakereleri askiya alarak, TotalEnergie’in Donges rafinerisinde ek grevler ilan etti.

Ise dönmeyenlere hapis ve para cezasi

Basbakan Borne’nin açikladigi prosedür kapsaminda kamu hizmeti veya toplumun ihtiyaçlarini ciddi sekilde baltalayan grev durumunda çalisanlar ise dönmeye zorlanabiliyor, karsi çikan isçilere ise 6 aya kadar hapis ve 10 bin euro para cezasi verilebiliyor.

Fransa’da zam protestolari kapsaminda CGT öncülügünde TotalEnergies’e ait 3 rafineride isçileri greve gitmis, grev daha sonra ExxonMobil’in 2 rafinerisine siçramisti. ExxonMobil’in Esso France birimindeki tesislerinde çogunlugu temsil eden CFE-CGC ve CFDT sendikalari dün 2023’te yüzde 6,5 maas artisi ve 3 bin euro ikramiye teklifini kabul ettigini açiklamisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI