Eski HDP'li Belediye Baskanlarina 15 Yila Kadar Hapis Istemi

Terör sorusturmasi kapsaminda görevden alinan HDP’li Siirt, Baykan ve Kurtalan belediye baskanlari ile 4 belediye meclis üyesi hakkinda "silahli terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yil 6 aydan 15 yila kadar hapis cezasi istemiyle dava açildi.

Cumhuriyet Bassavciliginca tutuksuz saniklar eski HDP’li Siirt Belediye Baskani Berivan Helen Isik, Kurtalan Belediye Baskani Baran Akgül, Baykan Belediye Baskani Ramazan Sarsilmaz ile belediye meclis üyeleri Peymandara Turhan, Esmer Baran, Özden Gülmez ve Resul Kaçar hakkinda hazirlanan iddianame, 2. Agir Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Iddianamede, terör örgütü PKK/KCK tarafindan sözde "Deger ailesi" olarak tanimlanan ve yakinlari örgütün dag kadrosunda bulunan kisilerin söz konusu belediyelerde usulsüz ise alindiklari bildirildi.

2017 yilinda Siirt Belediye Baskanligina yapilan görevlendirmenin ardindan kendilerine verilen kamu görevini yerine getirmedikleri gerekçesiyle 99 personelin istifa ettigi ya da isten atildigi aktarilan iddianamede, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde Isik’in belediye baskani olduktan sonra tekrar bu kisilerin ise baslatildigi belirtildi.

Iddianamede, Tillo ilçesi Hatrant köyü kirsalinda etkisiz hale getirilen "Ferman Gabar" kod adli terörist Naif Maral için Siirt Belediyesine ait taziye evinde bassagligi ziyaretlerinin yapildigi, belediye tarafindan belediye hizmetlerinde kullanilmak üzere kiralanan bir araç ile Diyarbakir 1 Nolu T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu ile Gümüshane E Tipi Kapali ve Açik Ceza Infaz Kurumunda terör örgütü ile iltisakli tutuklularin ziyaret edildigi belirtildi.

Süphelilerin belediyeleri "es baskanlik" sistemine göre yönettigi ifade edilen iddianamede, su degerlendirmede bulunuldu: "Süphelilerin, Belediyeler Kanununda yer almamasina, Van 3. Bölge Idare Mahkemesinin ’es baskanlik’ uygulamasinin hukuka uygun olmadigina karar vermesine ve Danistay 8. Dairesinin alinan karari onamasina ragmen verilen belediye baskanligi görevini ’KCK sözlesmesine’ bagli kalarak baska kisilerle paylasmistir. Süpheliler, terör örgütü PKK/KCK/YPG’nin amaçlarini bilerek, benimseyerek talimatlari dogrultusunda hareket etmislerdir. Süphelilerin eylemlerinin ideolojik sempati düzeyinde kalmadigi, eylemlerinde süreklilik, çesitlilik ve yogunlugu bulunarak, terör örgütüyle arasinda organik bagin kuruldugu anlasilmaktadir."

Istenilen ceza

Iddianamede, süpheliler hakkinda "silahli terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yil 6 aydan 15 yila kadar hapis cezasi isteniyor. HDP’li Siirt ile Kurtalan ve Baykan belediye baskanlari, haklarinda yürütülen terör sorusturmasi kapsaminda 15 Mayis 2020’de gözaltina alinmis, çikarildigi mahkemece adli kontrol karariyla serbest birakilmisti.

Görevden alinan belediye baskanlarinin yerine söz konusu 3 belediyeye görevlendirme yapilmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.