TEIS'ten, Gida Takviyelerinin Sadece Eczanelerde Satilmasi Için Yasal Düzenleme Talebi

Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi (TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan, gida takviyesi ürünlerin yasal düzenleme yapilarak eczane disinda satisinin önlenmesinin toplum sagliginin korunmasi için gereklilik oldugunu kaydetti.

Saydan, yaptigi yazili açiklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde gida takviyesi ürünlerin temin edilmesi ve kullanimina iliskin birçok sorunla karsilasildigini belirtti.

Eczanede olmasi gereken ve eczaci danismanligi isteyen ürünlerin, uluorta her yerde satilmamasi gerektigini vurgulayan Saydan, "Tarim Bakanliginca ruhsatlandirilan ve reklami yapilarak internet, tv, market ve hatta benzin istasyonlari gibi yerlerde hangi kosullarda muhafaza edildigi belli olmayan ve kontrolsüzce satisina izin verilen bu ürünlerin bilinçsiz kullanimi büyük riskleri barindiriyor." ifadelerini kullandi.

Saydan, son dönemlerde siklikla kullanilan C ve D vitamini içeren gida takviyeleri için özel saklanma kosullari ve uyarilarin mevcut olduguna isaret etti.

Salgin sürecinde Türkiye'de sahte gida takviyesi satisinin 3 kat arttigini belirten Saydan, internet ve sosyal mecralarda satilan ürünlerin çogunlugunun sahte oldugunu ve içerigi bilinmeyen bu ürünlerin insanlarda ciddi saglik problemlerine yol açtigini vurguladi.

Saydan, sunlari kaydetti:

"TEIS olarak, bu tür ürünlerin Saglik Bakanligindan ruhsatlandirilarak sadece eczanelerden satisinin yapilmasi gerektigini savunuyoruz. Insan sagligini korumak için yasal olarak görevlendirilmis bir meslek olan eczacilarin bu görevini baska bir meslek yer, mekan ya da mecranin yapmasi mümkün degildir. Bu yüzden ilaç formunda olan bu ürünlerin yasal düzenleme yapilarak insan sagliginin korunmasi için eczane disinda satisinin önlenmesi artik toplum sagliginin korunmasi için bir gerekliliktir."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.