Türk Beyin Damar Hastaliklari Derneginden 'Inme Farkindaligi' Için Kisa Film Yarismasi

Yarismaya basvurular, 10 Eylül Cuma saat 17.00'de sona erecek

Türk Beyin Damar Hastaliklari Dernegi Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, inme hakkinda farkindalik olusturmak için kisa film yarismasi düzenlediklerini bildirdi.

Özdemir, yaptigi yazili açiklamada, dünyada her yil 17 milyon kisinin inme geçirdigini, bunlardan 6 milyonunun hayatini kaybettigini ifade etti.

Türkiye'de ise yilda 140 bin kisinin inme geçirdigini, 40 bin kisinin inme veya inmeye bagli komplikasyonlar nedeniyle vefat ettigini belirten Özdemir, "Diger ülkelerde oldugu gibi ülkemizde de toplum giderek yaslaniyor. Buna bagli olarak da inme görülme sikliginin artmasi bekleniyor. Dernek olarak, bu riske karsi 'inmede çare erken müdahale' sloganiyla toplumu, inmenin erken müdahaleyle önlenebilecegi konusunda bilinçlendirmeye yönelik çalismalar yapiyoruz." bilgisini paylasti.

Özdemir, Türkiye'de inme görülme sikliginin artmasina karsin, buna bagli ölüm ve engelli kalma durumlarinin azaldigina dikkati çekerek, "Ülkemizde inmeye bagli ölüm ve engelli kalma durumlarinin azalmasi, inme hakkindaki farkindalik çalismalarinin önemini ortaya koyuyor." ifadesini kullandi.

- "Yarismayla inme konusunda farkindalik olusturmak istiyoruz"

Dernek olarak inme konulu kisa film yarismasi düzenlediklerini belirten Özdemir, su bilgileri verdi:

"'Farkinda misiniz?' adiyla düzenledigimiz kisa film yarismasiyla inme konusunda farkindalik olusturmak istiyoruz. Türkiye ve KKTC'den 18 yas üstündeki herkes yarismamiza katilabilir. Yarismaya katilmak isteyenler, 10 Eylül Cuma günü saat 17.00'ye kadar basvuru@farkindamisinizkisafilm.com e-posta adresine kisa filmlerini gönderebilirler. Yarismayla ilgili ayrintili bilgiye ise www.farkindamisinizkisafilm.com sitesinden ulasilabiliyor."

Prof. Dr. Özdemir, yarismanin birincisine 9 bin, ikincisine 4 bin 500, üçüncüsüne 3 bin 500 lira para ödülü verilecegini bildirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.