Van'in 2 Ilçesinde Sel Nedeniyle Evleri Su Basti, Küçükbas Hayvanlar Telef Oldu

Van'in Özalp ve Çaldiran ilçelerinde etkili olan saganak ve dolu nedeniyle olusan selde, birçok ev hasar gördü, bir ahir yikildi ve 105 küçükbas hayvan telef oldu.

Özalp ilçesine bagli Yukari Balçikli Mahallesi'nde ögle saatlerinde etkili olan saganak, doluya dönüstü. Yagislarin ardindan gelen selde 20 evi su basti, bir ahir yikildi.

Evleri sel sulari altinda kalan vatandaslarin imdadina Özalp Belediyesi, itfaiye ve AFAD ekipleri yetisti.

Belediye ve itfaiye ekipleri, sondaj makineleriyle evlerdeki suyu tahliye etti. Mahallelerde hayatin normale dönmesi için baslatilan çalismalar araliksiz sürdürülüyor.

Yukari Balçikli Mahallesi Muhtari Abdulbari Sak, gazetecilere, bugün ögleden sonra baslayan saganagin ardindan gelen sel nedeniyle birçok evin su altinda kaldigini, bir ahirin yikildigini söyledi.

Vatandaslara ait 50 küçükbas hayvanin telef oldugunu aktaran Sak, "Bu zamana kadar yasanan en büyük seldi. Kaymakamimiz Abdulkadir Çelik, belediye ekiplerimiz, itfaiye ekiplerimiz, AFAD, bütün devlet kurumlarimiz seferber oldu. Bizi hiç yalniz birakmadilar. Allah devletimizden razi olsun." dedi.

- Çaldiran

Çaldiran ilçesine bagli Osmanli ve Çubuklu mahalleleri ile Çorakli mezrasinda etkili olan yagisin ardindan gelen selde 6 ev, 2 araç ve is yeri hasar gördü, 55 küçükbas hayvan telef oldu.

Kaymakam Yusuf Durani Dinç ve Belediye Baskani Sefik Ensari, selin meydana geldigi bölgelerde yürütülen çalismalari inceledi.

Dinç, gazetecilere yaptigi açiklamada, sel felaketinden etkilenen vatandaslara geçmis olsun dileklerini iletti.

Selin yasandigi ilk andan itibaren devletin tüm birimleriyle vatandaslarin yaninda oldugunu vurgulayan Dinç, teknik ekiplerle yerinde incelemelerin yapildigini ve hasar tespit çalismalarinin devam ettigini aktardi.

Ilk tespitlere göre 6 evde hasarin meyana geldigini anlatan Dinç, su bilgileri verdi:

"Ilçe Tarim ve Orman Müdürlügü ekiplerimizin yaptigi tespitler neticesinde 55 küçükbas hayvanimiz telef olmus. Bu noktada vatandaslarimizin magdur olmamasi için devletimizin tüm birimleri ile birlikte gereken ne ise o yapilacak. Çok üzücü bir olay yasadik. Ancak bu üzüntümüzü devletimizin bütün birimlerinin sahada olmasiyla en kisa sürede saracagimiza inaniyorum. Allah daha büyük felaketlerden milletimizi ve devletimizi korusun. Su anda ilçe belediyemiz tarafindan, magdur olan vatandaslarimiza yemek dagitimi yapildi."

Osmanli Mahallesi Muhtari Muhittin Bahadir ise "Allah razi olsun Kaymakamimizdan, Belediye Baskanimizdan, askerimizden, jandarmamizdan. Aninda müdahale ettiler. Su an bütün araçlar burada çalisiyor. Hasar tespiti yapildi. Çok aci bir gün yasadik. Allah devletimize zeval vermesin." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.