Yilin Ilk Kirmizi Kabuklu Antep Fistigi Yetistiricisi Ödüllendirildi

Gaziantep'in Nizip ilçesinde yilinin ilk mahsul kirmizi kabuklu Antep fistigini yetistiren çiftçi, Nizip Ticaret Borsasi tarafindan altinla ödüllendirildi.

Dazhöyük Mahallesi'nde çiftçilik yapan Mehmet Emin Kiliçparlar tarafindan yetistirilen Antep fistigi, sezonun ilk ürünü olarak kayitlara geçti. Hasat mevsiminden önce olgunlasarak dogal rengine ve tadina kavusan ürün için Nizip Ticaret Borsasi'nda ödül töreni düzenlendi.

Borsa Baskani Ibrahim Sari, törendeki konusmasinda, yeni sezonun tüm üreticiler adina bereketli geçmesini temenni etti.

Ilçenin en önemli geçim kaynaklarindan olan Antep fistiginin hak ettigi degeri görmesi için yogun çaba sarf ettiklerini ifade eden Sari, sunlari kaydetti:

"Ilçemizin en önemli geçim kaynagindan biri olan Antep fistigi günümüzde gida sanayinin vazgeçilmezleri arasinda yer almistir. Ilçemizde yetistirilen Antep fistigi diger bölgelerde yetistirilen fistiklara göre daha rehali oldugu için ürünlerimiz daha çok alici buluyor. Antep fistigi ayrica ilçemizde on binlerce insanimiz için gelir kaynagi olusturmaktadir. Birçok insanimiz evine bu isten ekmek götürmektedir. Fistigin degerinde alinip satilmasi ilçemiz adina ekonomik öneme sahiptir. Bu nedenle dalindan koparilan yilin ilk Antep fistigini, bereketli geçecek bir sezonun müjdeleyicisi olarak görüyoruz."

Yarin Cumhuriyet altiniyla ödüllendirilen çiftçi Mehmet Emin Kiliçparlar ise destekleri nedeniyle borsa yönetimine tesekkür etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.