Rizeli Marangozun Ahsap Kaplayarak Kamyonete Çevirdigi 1988 Model Otomobili Ilgi Görüyor

Metin Tercan: 'Bu aracin suda ömrü sac arabalardan 1,5 kat fazladir. Bu, 20 yil suda kalsin, çikar yine ayni arabadir. Su, kar bozmaz'

Rizeli Marangozun Ahsap Kaplayarak Kamyonete Çevirdigi 1988 Model Otomobili Ilgi Görüyor
Rize'nin Güneysu ilçesinde yasayan marangoz Metin Tercan, 1988 model otomobilini, ahsap kaplayarak kamyonete dönüstürdü.

Tercan, 1988 model otomobilinin çürüyen kaportasini hurdaciya vererek motorunu yeniden dizayn etti.

Motoru çalistirmayi basaran 66 yasindaki mobilya ustasi Tercan, bunun üzerine araci ahsapla kaplayarak kamyonete dönüstürmek üzere çalismaya basladi.

Yaklasik 1,5 yil evinin altindaki marangoz atölyesinde çalisarak sasi, kaporta, kasa, kapi ve jant kapaklarini ahsaptan yapan Tercan, parçalari birlestirerek kamyoneti kullanilir hale getirdi.

Metin Tercan'in, yaklasik 50 bin lira maliyetle tamamladigi kamyoneti, sosyal medyada da ilgi çekiyor.

Tercan, AA muhabirine, mobilya ustasi oldugunu ve babasindan ahsap evler yapmayi ögrendigini söyledi.

Çürümeye yüz tutmus aracini ahsap kamyonete dönüstürebilecegi fikrinin aklina geldigini belirten Tercan, söyle devam etti:

"Tasarim yaparak baslamadim. Kafamda çizmis oldugum projeyle yaptim. Kagit üzerinde çizmis olsaydim daha farkli yapardim. Görsel olarak bu kadar güzel çikacagini tahmin etseydim bunu projeyle yapardim. 1,5 yilimi kamyonete verdim. Projesiz oldugundan bes ay fazla ugrastim. Bir parçayi üç dört kez degistirdigim oldu. Bu hep ahsaptir. Altina sasesini çelikten bagladim. Kurdum yaptim, motorunu taktim."

Tercan, kamyonet için çok çalistigini vurgulayarak, "Her parçasi ayri elden en az 15 sefer geçmistir. Emprenye (ahsabin bünyesine farkli yöntemlerle çesitli kimyasal maddeleri emdirme islemi) yapilmis parçalari komple. Çivi yok, bazi yerlerinde vida var. Agaçlar birbirine geçmedir." dedi.

- 'Çok farkli, otantik bir kamyonet ortaya çikti"

Bazi arkadaslarinin kendisini "Metin usta, arabayi suda birakma." diye uyardigini kaydeden Tercan, "Bu aracin suda ömrü sac arabalardan 1,5 kat fazladir. Bu, 20 yil suda kalsin, çikar yine ayni arabadir. Su, kar bozmaz." ifadesini kullandi.

Tercan, çok farkli otantik bir kamyonet ortaya çikardigina isaret ederek, "Yurt disindan, Almanya'dan, Ingiltere'den isteyenler çikti. O zamanlarda vermeyi düsünmemistim. Artik ikinci sahibini bekliyor. Çikarsa kadrini kiymetini bilen birine verecegim. 2020 model arabasi ile takas etmek isteyen bile olmustu." diye konustu.

Kamyonetin ahsap gövdesi için 4 farkli tür agaç kullandigini belirten Tercan, karda, daglarda gezmek için cip de yapacagini ifade etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.