Izmir Ticaret Borsasi, 'Karaburun Sultaniye' Üzümünün Yayginlasmasi Için Örnek Bag Tesisi Kurdu

Izmir Ticaret Borsasi (ITB), "Karaburun sultaniye" cinsi üzümü üretiminin yayginlastirmasi amaciyla Karaburun ilçesinde örnek bag tesisi kurdu.ITB'den yapilan açiklamaya göre, Karaburun Belediyesi ve Karaburun Ilçe Tarim ve Orman Müdürlügü is birliginde Eglenhoca'da gerçeklesen törende 550 üzüm fidani toprakla bulusturuldu.

Açiklamada görüslerine yer verilen ITB Yönetim Kurulu Üyesi Ilhan Zincircioglu, 2007 yilinda projeye baslandigini belirterek, fidan dagitimina her yil devam edilecegini kaydetti.

Proje kapsaminda unutulmaya yüz tutan Karaburun sultaniye cinsi üzümü için örnek bir bag kurarak organik sertifikali üretilmesini ve pazar olanagi yaratilmasini amaçladiklarini vurgulayan Zincirlioglu, su degerlendirmelerde bulundu:

"Gerçeklestirdigimiz etkinliklerle Karaburun Belediyesi ve Ilçe Tarim ve Orman Müdürlügü ile ilçede bagciligi özendirmeyi, yörenin tarim potansiyelini canlandirmayi ve yöre halkinin ekonomik ve sosyal gelisimine katki saglamayi amaçladik. Belediye ve Ilçe Tarim Müdürlügü ile birlikte kaybolmaya yüz tutan Karaburun sultaniye cinsi üzüm fidanlarini daha genis arazilerde bulusturarak üzümleri gelecek nesillere de tanitacagiz. Örnek bag tesisini Eglenhoca'da kurduk. Bugün, 2007 yilinda basladigimiz projemizin dönüm noktasi aslinda. Artik birden çok üretici ile bagciligin bölgedeki eski gücüne kavusmasi yolunda bir adim daha atilmis oluyor."

Karaburun Belediye Baskani Ilkay Girgin Erdogan ise ITB'ye, üzüm bagciligini destekleyen çalismalari nedeniyle tesekkür etti.

Programa, ITB Genel Sekreter Yardimcisi Pinar Nacak, Baskanlik Danismani Mustafa Yagcioglu, Borsa idari ekibi ile Karaburun Ilçe Tarim ve Orman Müdürü Semih Türker Gözübüyük de katildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.