Etiyopya, Arap Birligi'nin Hedasi Baraji Meselesine Karismasini Protesto Etti

Etiyopya, insa ettigi Hedasi Baraji'na iliskin asagi havza ülkeleriyle yasadigi soruna karistigi gerekçesiyle Arap Birligi'ni protesto eden bir mektubu Birlesmis Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sundu.

Etiyopya Disisleri Bakanligindan yapilan açiklamada, Arap Birligi'nin Birlesmis Milletler'in anlasmazliga müdahale etmesini istemesinin hayal kirikligina yol açtigi ifade edildi.

Disisleri Bakani Demeke Mekonnen'in bu durumu protesto eden bir mektubu BMGK Baskani'na sundugu aktarilan açiklamada, Arap Birligi'nin her durumda Misir'a sartsiz destek vermeyi sürdürdügü kaydedildi.

Mektupta, bu girisimlerin Arap Birligi ve Afrika Birligi arasindaki dostane iliskileri riske attigi, Afrika Birligi'nin üç ülkenin yararina bir çözüm bulunabilmesi için müzakerelerin sürdügü ortak bir platform oldugu hatirlatildi.

- Etiyopya ikinci dolum sürecini baslattigini bildirdi

Misir Su Kaynaklari ve Sulama Bakanligi, Etiyopyali Su, Sulama ve Enerji Bakani Seleshi Bekele'den ülkesinin Hedasi Baraji'nin ikinci dolum sürecini baslattigini belirten resmi bir mektup aldiklarini açiklamisti.

Bakanligin, Etiyopya'ya cevaben gönderdigi mektupta, Kahire'nin bu "tek tarafli adimi" reddettigi vurgulanmis, bunun bölgesel ve uluslararasi alandaki yansimalari konusunda uyarida bulunulmustu.

Misir, Etiyopya ve Sudan arasindaki Hedasi Baraji'yla ilgili müzakerelerden 10 yildir sonuç alinamiyor.

Simdiye kadar yüzde 80'i tamamlanan Hedasi Baraji, Sudan-Etiyopya sinirina yakin bir bölgede, Nil Nehri'ni yüzde 85 besleyen Mavi Nil Nehri kolu üzerinde yapilmasi nedeniyle büyük önem tasiyor.

Addis Ababa yönetimi, Misir ve Sudan ile bir anlasmaya varmamasina ragmen barajin doldurulmasinda israr ederken, Kahire ve Hartum yönetimleri Nil suyunun paydas ülke basina düsen yillik paylarinin etkilenmemesi için öncelikle üçlü anlasmaya varilmasi gerektigini vurguluyor.

Barajda ilk dolum islemi tepkilere ragmen Temmuz 2020'de yapilmisti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.