Belarus Cumhurbaskani Lukasenko Açiklamasi 'Avrupa'ya Gidecek Mültecileri Tutmayacagiz'

Belarus Cumhurbaskani Aleksandr Lukasenko, Avrupa’ya gitmek üzere ülkesine gelen mültecileri tutmayacaklarini belirterek, "Polonya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ile sinirlarimizi kapatacagimizi ve Afganistan, Iran, Irak, Libya, Suriye, Tunus’tan gelen mülteciler için 'yerlesim yeri' haline gelecegimizi düsünenler yaniliyorlar." dedi.

Lukasenko, Bati’nin yaptirim kararlarina karsilik alinacak tedbirler konusunda hükümet üyeleriyle toplanti yapti.

Bati’nin yaptirimlarini egemen bir devlete "uluslararasi ölçekte santaj" olarak nitelendiren Lukasenko, Bati’nin bu yaptirimlarla "Avrupa fasizminin barbarca ve insanlik disi istilasindan en çok zarar gören Belarus halkini umursamadigini" gösterdigini söyledi.

Lukasenko, 23 Mayis’ta Atina-Vilnius seferini yaparken bomba ihbari üzerine Minsk'e acil inis yapan Ryanair uçagi hadisesinin yaptirimlara sadece “resmi gerekçe” teskil ettirildigini ifade ederek, bütün bunlari Bati’nin sadece kendi ticari islerine alan açmak amaciyla yaptigini dile getirdi.

Belarus Cumhurbaskani Lukasenko, "Aslinda yaptirimlarin Belarus makamlarina degil halka, her seyden önce çalisan insanlara karsi oldugunu söylemiyorlar. Amaç, onlari gelirlerinden mahrum etmek ve sokaga atmak." degerlendirmesinde bulundu.

- "Biz, hiç kimseyi tutmayacagiz"

Yaptirimlara tabi tutulan Belarus devlet isletmelerindeki üretim için Avrupa’dan aldiklari bazi parçalari eski Sovyet ülkeleri, Çin ve diger ülkelerden alacaklarini bildiren Lukasenko, devlete karsi eylemlerde bulunmayan Batili sirketlerle is birligi yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Lukasenko, Belarus’un Avrupa Birligi (AB) ile Geri Kabul Anlasmasi’ni askiya alma sürecini de hatirlatarak, Rusya ve Belarus’a yönelik Bati’nin tutumlarindan sonra artik savastan kaçan insanlari kendilerinin alamayacagini ifade etti.

Avrupa’ya gitmek üzere Belarus’a gelen mültecileri ülkede tutmayacaklarini söyleyen Lukasenko, sunlari kaydetti:

"Polonya, Litvanya, Letonya, Ukrayna ile sinirlarimizi kapatacagimizi ve Afganistan, Iran, Irak, Libya, Suriye, Tunus’tan gelen mülteciler için ‘yerlesim yeri’ hale gelecegimizi düsünenler yaniliyorlar. Biz, hiç kimseyi tutmayacagiz. Onlar bize gelmiyorlar, aydinlanmis, sicak, rahat Avrupa’ya gidiyorlar."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.