BM, Etiyopya'daki Tigray Çatismasinda Iki Tarafi Da Ihlallerle Suçladi

Birlesmis Milletler (BM) Insan Haklari Yüksek Komiserligi Ofisi, Etiyopya'nin Tigray bölgesindeki çatismada hükümet ve isyanci Tigray Halk Kurtulus Cephesi (TPLF) taraflarini ihlallerle suçladi.

BM Insan Haklari Yüksek Komiserligi Ofisinden yayinlanan üç maddelik bir kararda, Tigray bölgesindeki insan haklari, HIV/AIDS baglaminda insan haklari, engelli kadinlara ve kiz çocuga yönelik siddete iliskin konulari ele alindi.

Kararda, Tigray'da 4 Kasim 2020'den bu yana devam eden çatismalarda iki tarafin da isledigi ciddi insan haklari, uluslararasi insan ve mülteci haklari ihlalleri iliskin raporlardan büyük endise duyuldugu belirtildi.

Insan haklari ihlallerinden sorumlu oldugu iddia edilenlerin sorumlu tutulmasi gerektiginin altini çizen komiserlik, ayrica Eritre birliklerinin Tigray bölgesinden hizli ve dogrulanabilir sekilde geri çekilmesi çagrisinda bulundu.

Komiserlik, engelliler de dahil kadin ve kiz çocuklarinin istismarlara karsi korunmasi gerektigini ve HIV önleme, bakim ve destegi almalarinin saglanmasi gerektigini kaydetti.

- Tigray bölgesinde tek tarafli ateskes ilan edilmisti

Etiyopya hükümeti, 28 Haziran'da, TPLF isyancilarinin ele geçirdigini ileri sürdügü Tigray bölgesinde tek tarafli ateskes ilan ettigini duyurmustu.

Bir dönem Tigray eyaletini yöneten isyanci TPLF güçlerinin, 3 Kasim 2020'de Etiyopya'nin Kuzey Komutanligi birliklerine saldirmasi ve sonrasinda Basbakan Abiy Ahmed'in TPLF'ye karsi askeri harekat karari almasinin ardindan eyalette 1,7 milyondan fazla kisi yerinden oldu.

Afrika'daki siginmaci yükünü en yogun sekilde sirtlanan ülkelerden Sudan'da, çogunlugu Güney Sudan'dan olmak üzere 1 milyondan fazla siginmaci bulunuyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.