Ürdün'deki Darbe Girisimi Davasinda Mahkeme Prenslerin Taniklik Etmesi Talebini Reddetti

Ürdün'de eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin'in de adinin karistigi darbe girisimi davasinda, bazi prenslerin taniklik için mahkemeye çagrilmasi talebi reddedildi.

"El-Memleke" adli Ürdün resmi televizyon kanalinin internet sitesinde yer alan haberde, mahkemenin savunma avukatlarinin eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, Ali bin Hüseyin ve Hasim bin Hüseyin'in tanik olarak dinlenmesi talebini reddettigi belirtildi.

Ürdün kamuoyunda "fitne davasi" olarak bilinen davada, tutuklu yargilanan taniklardan eski Kraliyet Divani Baskani Basim Avadallah'in avukati Muhammed el-Afif dün yaptigi açiklamada, prenslerin taniklik yapmalari için mahkemeye çagrilmasini talep ettigini ve kararin bugün verilecegini duyurmustu.

Ürdün resmi haber ajansi PETRA ise mahkemenin, davanin görülmesini 6 Haziran Sali gününe erteledigini aktardi.

21 Haziran'da görülmeye baslanan davanin durusmalari devlet gizliligi geregi basina kapali yapiliyor.

- Ne olmustu?

ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan'da eski Ürdün Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin ve 20 kisinin, "Kral 2. Abdullah'a karsi komplo kurma" suçlamasiyla gözaltina alindigini iddia etmisti.

Ürdün hükümeti, 16 kisinin gözaltina alindigini duyururken, Ürdün Genelkurmay Baskani Tümgeneral Ahmed el-Huneyti, Prens Hamza'nin gözaltina alinmadigini ancak kendisinden ülkenin güvenligine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasinin istendigini açiklamisti.

Ürdün Disisleri Bakani Eymen es-Safedi de 4 Nisan'da yaptigi açiklamada, yürütülen sorusturma sonucunda Prens Hamza'nin dis güçlerle ülkenin güvenligini hedef alan birtakim faaliyetlere karistiginin ortaya çiktigini söylemisti.

Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, 5 Nisan'da Kral 2. Abdullah'a bagliligini teyit eden bir mektuba imza atmisti.

Ürdün Krali 2. Abdullah da 7 Nisan'da ulusa seslenis için yazili bir açiklama yayimlamis, Prens Hamza'nin ailesi ile sarayinda bulundugunu ve son günlerde yasanan "fitnenin son buldugunu" ifade etmisti.

Ürdün resmi televizyonu 12 Nisan'da Prens Hamza meselesinin Kraliyet ailesi gelenegi çerçevesinde çözüme kavusturulacagini, eski Veliaht Prens'in hukuki islemlerden muaf tutularak yargi önüne çikmayacagini duyurmustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.