AK Parti Sözcüsü Çelik, Erdogan'in Milletvekilleriyle Toplantisina Iliskin Açiklama Yapti Açiklamasi

'Sayin Cumhurbaskanimiz bu sene Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nde 20 Temmuz törenlerine katilacaklar, onu milletvekillerimizle paylasti. AK Parti MYK'si orada olacak, MYK'dan ve milletvekillerinden arkadaslarimizla çok güçlü bir katilim saglayacagiz' 'Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'ne karsi saldirganliklarin, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin gasbedilmesine dönük kara propagandalarin, saldirganliklarin arttigi bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti devleti, Cumhurbaskanimizin liderliginde Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin yaninda oldugunu, Kibris Türk davasina sonuna kadar sahip çiktigini bu sene daha anlamli bir sekilde gösterecek' 'Milletvekillerimizle istisare toplantilari bu toplantiyla sona eriyor. Artik yaz dönemi çalismalarina basliyoruz' '(Elmali davasi) Adaletin tecelli edecegi bir kararin ortaya çikmasi için biz sürecin takipçisi olacagiz'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaskani ve AK Parti Genel Baskani Recep Tayyip Erdogan'in partinin MYK üyeleri ve milletvekilleriyle KKTC'de 20 Temmuz Baris ve Özgürlük Bayrami törenlerine katilacagini bildirdi.

Çelik, Erdogan'in AK Parti'li bazi milletvekilleriyle bir araya geldigi toplanti devam ederken genel merkez binasi önünde açiklamalarda bulundu.

Cumhurbaskani Erdogan'in 54 milletvekili ile bir araya geldigini belirten Çelik, "Milletvekillerimizle istisare toplantilari bu toplantiyla sona eriyor. Artik yaz dönemi çalismalarina basliyoruz." dedi.

Milletvekillerinin toplantida illerine iliskin çesitli konulari gündeme getirdiklerini, vatandaslar ve farkli sektör temsilcileriyle yaptiklari temaslarda aldiklari talep ve beklentileri paylastiklarini, yaptiklari çalismalarla ilgili raporlari sunduklarini anlatan Çelik, "Bu raporlar hem partimiz tarafindan hem hükümetimizdeki ilgili arkadaslarimiz tarafindan degerlendirilerek, buradaki talepler dikkate alinarak yapilmasi gerekenlerle ilgili bir yol haritasi çikarilacak." diye konustu.

Çelik, yaz çalismalarinin ardindan Cumhurbaskani Erdogan'in ekim ve kasimda istisare toplantilarina yeniden baslayacagini belirterek, bu toplantilarla da gelecek seneki çalismalara iliskin planlama yapilacagini söyledi.

Cumhurbaskani Erdogan'in, toplantinin açilis konusmasinda, çesitli sektörlerle ilgili degerlendirmelerini ve milletvekillerinin illerinde ne tür çalismalar yapmasi gerektigini dile getirdigini ve kapsamli bir degerlendirme yaptigini aktaran Çelik, "Sayin Cumhurbaskanimiz bu sene Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nde 20 Temmuz törenlerine katilacaklar, onu milletvekillerimizle paylasti. 20 Temmuz törenlerine AK Parti çok güçlü bir kadroyla katilacak, AK Parti MYK'si orada olacak, MYK'dan ve milletvekillerinden arkadaslarimizla çok güçlü bir katilim saglayacagiz. Bu sene Kibris Türkü'nün yaninda oldugumuzu, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin yaninda oldugumuzu, Cumhurbaskanimizin katilimiyla beraber AK Parti'de orada çok güçlü bir kadroyla katilarak gösterecek." ifadelerini kullandi.

- "15 Temmuz Cumhurbaskanimizin katilmasiyla degerlendirilen milli bir günümüz"

Gazetecilerin sorularini da yanitlayan Çelik, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne iliskin soru üzerine, sunlari kaydetti:

"15 Temmuz sehitlerimizle, sehitlerimizin aziz hatiralariyla, milletimizin direnisiyle, milletimizin bir darbe girisimini, bir terör örgütünün milli iradeyi gasbetme girisimini berhava ettigi ve bertaraf ettigi milli bir gün. Dolayisiyla 15 Temmuz yine Cumhurbaskanimizin katilimlariyla o direnisin, milletimizin demokrasiyi korumasinin, milli iradeye sardiran teröristlere karsi verdigi mücadelenin anilmasi bakimindan yine anilacak. 15 Temmuz bu açidan zaten her sene Cumhurbaskanimizin katilmasiyla degerlendirilen milli bir günümüz."

Çelik, Cumhurbaskani Erdogan'in katilacagi 20 Temmuz Baris ve Özgürlük Bayrami törenlerine yönelik soruya da su yaniti verdi:

"Bu sene özel bir anlami olacak, çünkü Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'ne karsi saldirganliklarin arttigi bir dönemde, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin gasbedilmesine dönük kara propagandalarin, saldirganliklarin arttigi bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti devleti, Cumhurbaskanimizin liderliginde Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti'nin yaninda oldugunu, Kibris Türk davasina sonuna kadar sahip çiktigini bu sene daha anlamli bir sekilde gösterecek. AK Parti olarak biz de çok genis ve yüksek bir katilimla Kibris davasina parti olarak sahiplendigimizi bir kere daha göstermis olacagiz. O gün hepimiz orada olacagiz."

- "Yakisiksiz bir ifadedir"

IYI Parti Genel Baskani Meral Aksener'in partisinin grup toplantisinda Cumhurbaskani Erdogan'a yönelik sözlerini degerlendirmesi sorulan Çelik, söyle konustu:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaskani'na 'sömürge valisi' gibi bir ifadenin kullanilmasi yakisiksiz bir ifadedir. Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani'na karsi hiçbir siyasetçinin bu sekilde bir ifade kullanmasi dogru ve ahlaki kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaskani milletin oylariyla seçilmis Cumhurbaskanimizdir. Ayni zamanda Türk devletini temsil etmektedir, ayni zamanda Türk ordularinin Baskomutanidir. Dolayisiyla Sayin Cumhurbaskanimiza 'sömürge valisi' seklinde bir ifade kullanilmasi en önce Cumhurbaskanimiza güç vermis, Cumhurbaskanimizin bu makama seçilmesini saglamis milli iradeye karsi saygisiz bir ifadedir.

Siyasetin gerilimli oldugu, tansiyonunun yükseldigi anlar vardir. Fakat kurumlarla, Türkiye Cumhuriyeti'nin makamlariyla ilgili olarak nerede duracagimizi, elestiri siniri ile hakaret siniri arasindaki çizginin geçilip geçilmedigini, siyasetçi belirleyemezse bu sefer öylesine bir atmosfer ortaya çikar ki esasinda siyasetçi kendi durdugu mesruiyet alanini zehirlemeye baslar. Hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaskani'na 'sömürge valisi' gibi ifade kullanmasi mesru da degildir ahlaki de degildir. Türkiye Cumhuriyeti devleti de sömürge degildir, Türkiye'nin cumhurbaskanlarinin hiçbirine karsi bu ifade kullanamaz, çünkü cumhurbaskanligi makaminin devlet hayatimizda ve millet hayatimizda çok özel bir yeri vardir."

Cumhurbaskani Erdogan'in dogrudan milletin oylariyla seçildigini vurgulayan Çelik, "Muhalefet yapilabilir yapilacaktir, sert muhalefet de yapilabilir yapiliyor da zaten. Ama Türkiye Cumhuriyeti makamlarina hakaret etmek, Türkiye'nin Cumhurbaskani'na hakaret etmek elestiri ile hakaret arasindaki siniri geçmek sadece demokratik siyasetin atmosferini zehirler. Hiç kimseye yakismayan bir yaklasimdir." degerlendirmesinde bulundu.

- "Sürecin takipçisi olacagiz"

Çelik, Antalya'nin Elmali ilçesinde iki kardesin istismarina iliskin davaya iliskin soruyu söyle yanitladi:

"Hepimizi çok üzen olaylar bunlar, buradaki vicdanin, vicdani hassasiyetlerin yüksek olmasi da takdire sayandir. Elmali davasindaki evlatlarimiza sahip çikan, hassasiyetini dile getiren bütün vatandaslarimiza sükranlarimizi arz ediyoruz. Biz AK Parti olarak o davayi yakindan takip ediyoruz. Söyle bir durum var, Bassavcilik nihayetinde bu tutuklamanin kaldirilmasina itiraz etmis, biz dosyada ne oldugunu bilemeyiz, biz siyasetçiyiz. Biz hassasiyetimizi ortaya koyariz, oradaki sürecin yürütülmesi, kanunlar çerçevesinde yargi kurumunun isidir. Orada verilen karara karsi Bassavcilik itiraz etmistir, vatandasimizin ortaya koydugu hassasiyetlerin degerlendirilmesi bakimindan Hakimler Savcilar Kurulu bir sorusturma açmistir. Hepsini yakin bir hassasiyetle takip ediyoruz. Netice itibariyla yargi kurumuna ait bir istir, biz tavrimizi, hassasiyetlerimizi söylüyoruz, adaletin tecelli edecegine, gerçegin tüm açikligiyla ortaya çikacagina inaniyoruz. Adaletin tecelli edecegi bir kararin ortaya çikmasi için biz sürecin takipçisi olacagiz."

Çelik, Hayvanlari Koruma Kanunu teklifine iliskin soru üzerine sözlerini söyle tamamladi:

"Sayin Cumhurbaskanimiz bu hafta pazartesi yaptigimiz MYK'de de bu konunun öncelikle ele alinmasi gerektigini, Meclis'e sevk edilmesi gerektigini söylediler. Tabii takdir yüce Meclis'indir. Bütün milletimizin, bütün partilerin tabanindaki vatandaslarimizin ortak hassasiyeti oldugunu da degerlendiriyoruz. Insallah bu kanunla birlikte pek çok sikinti ortadan kalkmis olacak."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.