Bahreyn'de Mahkum Aktivist Kovid-19'Dan Öldü, Muhalefet Ise Yönetimi Tibbi Ihmalle Suçladi

Bahreyn'de yaklasik iki hafta önce hapishanede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan muhalif aktivist Hüseyin Berekat'in tedavi gördügü hastanede hayatini kaybettigi bildirildi.

Bahreyn resmi ajansi BNA'nin haberinde, yaklasik 3 yil önce ömür boyu hapse mahkum edilen Berekat'in Kovid-19 tedavisi gördügü Es-Selmaniyye Tip Kompleksi'nde bu sabah yasamini yitirdigi belirtildi.

Haberde, Kovid-19 teshisi konulmasi üzerine 29 Mayis'ta hastaneye nakledilerek solunum cihazina baglanan Berekat'a her türlü saglik hizmetinin eksiksiz sunuldugu ve ilaçlarinin düzenli olarak verildigi aktarildi.

Buna karsin Berekat'in kurtarilamadigi ve konuyla ilgili savciligin bilgilendirildigi ifade edildi.

Merkezi Londra'da bulunan Bahreyn Haklar ve Demokrasi Enstitüsünün internet sitesinde yayimlanan açiklamada ise Berekat'in 15 Mayis 2018'de 138 sanikli davada terör hücresine üye olduklari suçlamasiyla yargilanarak müebbet hapis cezasina çarptirilan 53 kisiden biri oldugu belirtildi.

Açiklamada, Berekat'in oglu Ali Berekat'in da 16 yasindayken siyasi suçlamalarla yargilandigi davada 22 yil hapis cezasina çarptirildigi ve su an hapishanede oldugu aktarildi.

- Yönetime tibbi ihmal suçlamasi

Bahreyn’de yasakli muhalefet hareketi El-Vifak Cemiyeti de yaptigi yazili açiklamada, 48 yasindaki Berekat'in hapishanede ölümünün tibbi ihmalden kaynaklandigini ileri sürdü.

Bahreyn yönetiminin Berekat'in oglu Ali'yi, cenaze törenine katilmasi için geçici olarak serbest biraktigi kaydedilen açiklamada, cenazenin yogun katilimla topraga verildigi ifade edildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.