Türkiye Istatistik Kurumunun Teskilati, Isleyisi Ve Bütçesine Iliskin Düzenleme Yapildi

Kurum, özel bütçeli, kamu tüzel kisiligini haiz, Hazine ve Maliye Bakanligi ile iliskili hale getirildi.

Türkiye Istatistik Kurumunun (TÜIK) bölge müdürlükleri, yapisi ve bütçesine iliskin düzenlemeye gidildi.

Bazi Cumhurbaskanligi Kararnamelerinde Degisiklik Yapilmasi Hakkinda Cumhurbaskanligi Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayimlandi.

Degisiklikle, TÜIK'in kurulus, görev ve yetkilerine iliskin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, merkezi Ankara'da yer alan TÜIK, özel bütçeli, kamu tüzel kisiligini haiz, Hazine ve Maliye Bakanligi ile iliskili kurum haline getirildi. TÜIK, daha önce "Bakanliga bagli kurum" olarak faaliyette bulunuyordu.

Istatistik Konseyinin üyeleri de yeniden düzenlendi. Buna göre Konsey, TÜIK baskaninin baskanliginda, bakanliklar ile Yüksekögretim Kurulu, Strateji ve Bütçe Baskanligi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi, Bankacilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gelir Idaresi Baskanligi ve Kisisel Verileri Koruma Kurumunu temsilen en az baskan yardimcisi veya genel müdür düzeyindeki birer üye ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi, Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler ve Yeminli Mali Müsavirler Odalari Birligi, Vergi Konseyi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, istatistik alaninda faaliyet gösteren ve en fazla ögretim elemani üyeye sahip sivil toplum kurulusu, istatistiki sonuçlar içeren arastirma faaliyetleri yürüten gerçek kisiler veya özel hukuk tüzel kisilerinin üye oldugu en fazla üyeye sahip sivil toplum kurulusunu temsile yetkili birer üyeden olusacak.

Baskan yardimcilari disindaki personeli atamaya baskanin yetkili oldugu hükmü getirilirken, baskanin, bakana karsi sorumlu oldugu ifadesi kararnameden çikarildi.

Daire baskanliklarinin isim, görev ve yetkileri ile Teftis Baskanliginin çalisma usul ve esaslari, basmüfettis, müfettis ve müfettis yardimcilarinin görev, yetki ve sorumluluklari ile diger hususlar, artik Bakanlikta çikarilan yönetmelikle belirlenmeyecek.

Kurumun Hukuk Müsavirligi de Hukuk Hizmetleri Daire Baskanligi olarak yapilandirildi.

Danisma kurullarinda, özel ihtisas komisyonlarinda ve inceleme arastirma gruplarinda görev alacaklara ödenecek huzur hakkina iliskin de düzenleme yapildi.

- Bölge müdürlükleri de düzenlendi

TÜIK'in bölge müdürlüklerinin merkezleri, Adana, Ankara, Antalya, Balikesir, Bursa, Denizli, Diyarbakir, Edime, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Istanbul, Izmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Nevsehir, Samsun, Siirt, Trabzon, Van ve Zonguldak olarak belirlendi.

Baskanlik, bölge müdürlüklerine bagli illeri belirlemeye ve degistirmeye yetkili olacak. Tasra teskilatinin çalisma usul ve esaslari ise yönetmelikle belirlenecek.

Döner Sermaye Isletmesinin faaliyet alanlari, çalisma usul ve esaslari, giderleri, isletilmesi, hesap usulleri ile satim islemlerine iliskin hususlar da Bakanlikça çikarilan yönetmelikle düzenlenmeyecek.

Kararnameyle ayrica kurumun gelirleri de belirlendi. Bunlar, genel bütçeden yapilacak Hazine yardimlari, tasinir ve tasinmaz mallarin satisi, kiraya verilmesi ve isletilmesinden elde edilen gelirler, kurumun tarafsizligini ve bagimsizligini etkilemeyecek her türlü bagis, yardim, vasiyet ve sair gelirler, proje ve arastirma gelirleri, gelirlerin degerlendirilmesinden elde edilen gelirler ile diger gelirler olacak.

Kararnameye eklenen geçici maddeyle daha önce yürürlükte bulunan yönetmeliklerin uygulanmasina yeni düzenleme yapilincaya kadar devam edilecek.

Kararnamenin yayim tarihinden itibaren 5 yili geçmemek üzere kurumun muhasebe hizmetlerini Hazine ve Maliye Bakanligi yürütmeye devam edecek.

Düzenlemeyle kurumda Istatistik Daire Baskani unvanli kadro da ihdas edildi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.