OSIAD Baskani Ekinci Açiklamasi 'Imalat Sanayisinde Bu Yil En Az Yüzde 10 Büyüme Bekliyoruz'

'Türkiye cografi avantaji nedeniyle elde ettigi lojistik üstünlügün mucizesini görebilir. Daha önce Singapur, Japonya, Güney Kore, Çin'de yapilan üretim bize geliyor'

Ostim Sanayici ve Isinsanlari Dernegi (OSIAD) Baskani Süleyman Ekinci, Türkiye'nin, cografi avantaji nedeniyle elde ettigi lojistik üstünlügün mucizesini görebilecegini belirterek, "Imalat sanayisinde bu yil en az yüzde 10 büyüme bekliyoruz." ifadesini kullandi.

Ekinci, yazili açiklamasinda, 1 Temmuz'da sona erecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini kisitlamalarinin ekonomi üzerindeki etkilerini degerlendirdi.

Kovid-19 kisitlamalarinin kalkmasiyla ekonominin çarklarinin dönmeye baslayacagini vurgulayan Ekinci, yüzde 76 olarak açiklanan kapasite kullanim oraninin üretimde artis oldugunu gösterdigini bildirdi.

Ekinci, imalat sanayisinde stokun yeterli düzeyde olduguna isaret ederek, "Üretim kapasitesinin yüksek olmasi ihracata olumlu katki saglayacak." görüsünü paylasti.

- "Bu yil iki rakamli büyüme elde edilebilir"

Türkiye'nin son 30 yilda görmedigi bir avantaji yakalamis durumda oldugunu vurgulayan Ekinci, sunlari kaydetti:

"Imalat sanayisinde bu yil en az yüzde 10 büyüme bekliyoruz. Türkiye, cografi avantaji nedeniyle elde ettigi lojistik üstünlügün mucizesini görebilir. Su anda verimliligimiz ve kar marjlarimiz düsük olsa da ciddi bir hareketlilik var. Çünkü daha önce Singapur, Japonya, Güney Kore, Çin'de yapilan üretim bize geliyor. Pandemi yüzünden Avrupa'da üretim büyük ölçüde durmus, talep düsmüs, tedarik zincirleri kopmustu. Avrupa'da bastirilmis talebin açiga çikmasi Türkiye'nin avantajina. Türkiye, bu yil lojistikte elde ettigi üstünlük ve ucuz is gücü nedeniyle iki rakamli büyüme elde edebilir."

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.