ABD'de 6 Ocak Kongre Baskini Davalarinda Ilk Hüküm Açiklandi

ABD’de eski Baskan Donald Trump destekçilerinin baskent Washington DC’de 6 Ocak’ta gerçeklestirdigi Kongre baskinina katilanlara iliskin davalarda ilk kez hüküm açiklanirken, Kongre binasindaki izinsiz gösteriye katilan Anna Morgan-Lloyd denetimli serbestlik kapsaminda serbest birakildi.

ABD’de eski Baskan Donald Trump destekçilerinin baskent Washington DC’de gerçeklestirdigi Kongre baskininin üzerinden aylar geçerken, baskina katilanlara iliskin davalar da devam ediyor. Baskina katilan Trump destekçileri ile ilgili davalardan birinde ilk kez hüküm açiklandi. Kongre binasindaki izinsiz gösteriye katildigi ve gözcülük yaptigi gerekçesiyle yargilanan 49 yasindaki kuaför dükkani sahibi Anna Morgan-Lloyd, 5 bin dolar para ve 6 ay hapis cezasi istemiyle yargilaniyordu. Morgan-Lloyd’un, durusmada çok pisman oldugunu söyleyerek özür dilemesi sonucu hapis cezasina çarptirilmak yerine denetimli serbestlik kapsaminda serbest birakilmasina karar verildi.

Kongre baskinindaki siddet olaylarinin hiçbirine katilmadigini belirten Morgan-Lloyd, mahkemede gözyaslari içinde "utanç verici güne” katildigi için özür diledi. Morgan-Lloyd, "(Kongre binasina) Baskan Trump’a barisçil bir sekilde destek vermeye gittim, bunun vahsi bir siddet gösterisi haline gelmesinden utaniyorum" dedi.

Morgan-Lloyd’un özür dilemesinin yani sira planli hareket ettigi veya baskalarini kiskirttigina dair hiçbir kanit olmamasi nedeniyle 3 yil süreyle kosullu serbest birakilmasina karar verilirken, Kongre baskinina iliskin davalarda ilk kez hüküm açiklanmasinin devam eden 6 Ocak sorusturmalarinda önemli bir adim oldugu ifade edildi.

“Isbirligi yapmayan ve pisman olmayan diger saniklar ayni cezayi beklemesin”

Washington DC Bölge Yargici Royce Lamberth, Morgan-Lloyd’un 40 saatlik toplum hizmetini tamamlamasi ve 500 dolar tazminat ödemesine karar verirken, "Denetimli serbestlik hayatta bir kez taninan bir sans, bu senin bir kerelik sansin" sözleri ile Morgan-Lloyd’u uyardi. Lamberth ayrica, Morgan-Lloyd’un aksine isbirligine yanasmayan veya pismanlik duymayan diger saniklarin ayni cezayi beklememeleri gerektigini söyleyerek, "Burada denetimli serbestligin otomatik bir sonuç oldugu izlenimi olusturmak istemiyorum çünkü öyle degil" dedi.

6 Ocak Kongre baskini sorusturmalari, ABD Adalet Bakanligi tarafindan yürütülen en büyük sorusturmalardan biri olurken, baskin ile baglantili yaklasik 500 kisi gözaltina alinmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.