Emine Erdogan, Roketsan'a 'Sifir Atik Belgesi' Verdi Açiklamasi

'Bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanilabilir atik islenerek ekonomiye kazandirildi. Bu toplanan atiklardan 39 milyar lira ekonomik kazanç saglandi' 'Sifir Atik projesi basladiginda yüzde 13 olan geri kazanim oranimiz 2020'de yüzde 22,4'e yükseldi' 'Yeni dünyayi iyilesme süreci bekliyor. Gerçek bir iyilesme için tüm sektörlerin sifir karbon ekonomiye geçmesi gerekecek' 'Ilerleyen dönemlerde iklim politikalarini uygulamayan firmalar küresel rekabette geri bir konumda kalacaklar. Biz de ülke olarak kendi dönüsüm süreçlerimizi hizlandiriyoruz'

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in esi Emine Erdogan, Sifir Atik Projesi ile bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanilabilir atigin islendigini ve 39 milyar lira ekonomik kazanç saglandigini bildirdi.

Emine Erdogan, Roketsan'in Lalahan Yerleskesi'nde düzenlenen Sifir Atik Belgesi takdim töreninde yaptigi konusmasina Roketsan'in 33. yil dönümünü kutlayarak, basladi.

Roketsan'in, Türkiye'nin milli savunma alaninda küresel aktör olmasinda önemli bir katkisi bulundugunu belirten Emine Erdogan, "Gelistirdiginiz milli teknolojiyle dünyanin en iyi savunma sanayi firmalari arasinda yer alacaginiza inaniyorum." dedi.

Roketsan'in savunma sanayinin çok güçlü bir aktörü olmasinin yaninda, sosyal konularin da takipçisi olduguna isaret eden Emine Erdogan, "Savunma sanayinde, kadinlarin güçlendirilmesi için yaptiklarinizla sektörde öncü konumdasiniz. Kadin çalisanlarin, liderlik pozisyonlarinda ve karar alma mekanizmalarinda oldugunu görüyoruz. Bu hassasiyetin, gerçekten takdire sayan oldugunu düsünüyorum." diye konustu.

23 Haziran Dünya Kadin Mühendisleri Günü'nü de kutlayan Emine Erdogan, "Kadinlarimizin gücünü her yerde görmek bizleri mutlu ediyor." ifadesini kullandi.

Roketsan'in bünyesinde kurdugu atik yönetim sistemleri ile de çevre dostu bir kurumsal kimlikle öne çiktigina dikkati çeken Emine Erdogan,"Mesela, kagida dayali tüm süreçler dijital hale getirilmis. Atigi ve israfi olusmadan önleyen sistemler kurulmus. Olusan atiklar ise kaynaginda ayristiriliyor. Roketsan ailesine, gösterdikleri örneklik için sükranlarimi sunuyorum. Çevre duyarliliginizin herkese yol gösterecegine inaniyorum." seklinde konustu.

- "265 milyon agaç kurtarildi"

Çevre ve Sehircilik Bakanligi ile 2017'de baslattiklari Sifir Atik Projesi'nin tüm ayaklariyla ülke için vazgeçilmez bir dönüsüm oldugunu vurgulayan Emine Erdogan, "Atik çesitliliginin fazla oldugu her noktada hizla sifir atik uygulamasina geçiyoruz. Insallah 2023'e kadar, sifir atik Türkiye'nin her yerinde yayginlasmis olacak." dedi.

Sifir Atik Projesi'nin 11. Kalkinma Plani'nda bir devlet politikasi haline geldigini de hatirlatan Emine Erdogan, söyle konustu:

"Ülkemiz genelinde, 97 bin kurum ve kurulus binasinda sifir atik yönetim sistemi uygulanmaya basladi. Bugüne kadar 48 bin kurum ve kurulus binasina 'temel seviye sifir atik belgesi' verildi. Bugüne kadar 24,2 milyon ton geri kazanilabilir atik islenerek ekonomiye kazandirildi. Bu toplanan atiklardan 39 milyar lira ekonomik kazanç saglandi. 3 milyon ton sera gazi salinimi önlendi ve 265 milyon agaç kurtarildi. Sifir Atik projesi basladiginda yüzde 13 olan geri kazanim oranimiz, 2020'de yüzde 22,4'e yükseldi. Insallah, 2023’te bu oran, yüzde 35 seviyelerine ulasacak. Çok kisa bir zamanda kat ettigimiz su yol bile, bize ne kadar çok sey anlatiyor degil mi? El ele verdigimizde, küçük adimlarla, büyük bir dönüsümü basarabiliyoruz."

- "Iklim degisikligi, halinin altina süpürüp görmezden gelebilecegimiz bir konu degil"

Emine Erdogan, Kovid-19 salgininin bugün ve yarinlar için büyük bir dönüm noktasi oldugunu vurgulayarak, "Bundan sonra, yeni dünyayi iyilesme süreci bekliyor. Gerçek bir iyilesme için tüm sektörlerin sifir karbon ekonomiye geçmesi gerekecek." dedi.

Avrupa'nin 2050'de "karbon nötr" bir kita olacagini açikladigini hatirlatan Emine Erdogan, buna göre Avrupa ile ticaret yapan ülkelerin iklim politikalarina uyum saglamazlarsa ekonomilerinde sorun yasayacaklarini belirtti.

Dünyanin birçok yerinde farkli sektörlerin lider firmalarinin da "sifir karbon ekonomi"ye geçtigini belirten Emine Erdogan, "Çünkü ilerleyen dönemlerde, iklim politikalarini uygulamayan firmalar küresel rekabette geri bir konumda kalacaklar. Biz de ülke olarak, kendi dönüsüm süreçlerimizi hizlandiriyoruz. Bu, önümüzdeki tercihlerden biri degil, bilakis basli basina bir zorunluluktur. Iklim degisikligi, halinin altina süpürüp, görmezden gelebilecegimiz bir konu degildir. Bunun etkilerini hayatimizin her alaninda görüyoruz." ifadelerini kullandi.

Emine Erdogan, geçen mayis ayinin son 51 yilin en sicak mayis ayi olarak kaydedildigini ve sicaklikta 2,6 santigrat artis oldugunu animsatarak, "Yakin zamanda karsi karsiya kaldigimiz kuraklik tehlikesi, yine hepimizi korkuttu. Televizyonu açtigimizda, çevre felaketleriyle ilgili haber almadigimiz bir gün geçmiyor. Doga, üzerindeki stresi kaldiramadigini çok açik bir sekilde gösteriyor. Tüm bunlar kamudan özel sektöre, yediden yetmise istisnasiz herkesin esit sorumlulugu oldugunu anlatiyor. Hepimiz ortak bir suurla dünyayi iyilestirecegiz." diye konustu.

Afrika'da yürütülen "Büyük Yesil Duvar" projesiyle çöllesmeyle mücadele kapsaminda, Sahel Bölgesi'nde yapilacaklardan örnekler veren Emine Erdogan, "Buradan anliyoruz ki dogayi onarmamiz pekala mümkün." degerlendirmesini yapti.

- "Müsilaj, hepimizi son derece üzdü, en kisa zamanda bu sorunu da atlatacagiz"

Emine Erdogan, "Dünya Ortak Evimiz" sözünün çevre projelerinin "mottosu"su oldugunu animsatarak, sunlari kaydetti:

"Iklim degisikliginin etkileri, dünya üzerindeki herkesi ve her canliyi esit etkiliyor. Ister yani basimizda, ister dünyanin bir diger ucunda olsun, her çevre felaketi istisnasiz hepimizin felaketidir. Son günlerde denizlerimizi kaplayan müsilaj, hepimizi maalesef son derece üzdü. Çevre ve Sehircilik Bakanligimiz üstün bir gayretle temizleme çalismalarini sürdürüyor. Insallah en kisa zamanda bu sorunu da atlatacagiz. Sairlere ilham olmus Marmara Denizi ve ülke topraklarina birer mavi boncuk gibi serpilmis akarsu ve göllerimiz insanlik mirasidir. Bu suur, ülkemizin essiz dogasini korumada tek formülümüzdür.

Buradan bir kez daha hatirlatmak istiyorum. Herkes, bireysel hayatinda yapacagi ufak degisikliklerle çevreye büyük katki sunabilir. Bakin yeni bir arastirmaya göre, okyanuslari kirleten plastigin yiyecek ve içecek ambalajlarindan olustugunu söylüyor. Simdi havalarin isinmasiyla, piknik alani, sahil kenari gibi yerlerde atilan çöplerde büyük bir artis var maalesef. Parklarimiz, çekirdek kabuklariyla, yiyecek içecek paketleriyle kapli. Bunlar son derece üzücü ve hazin manzaralar. Lütfen, çöpümüzü firlatip attigimiz topragin ve denizin de evimiz, yuvamiz ve vatanimiz oldugunu unutmayalim."

Emine Erdogan, ev sahipliklerinden ötürü Roketsan'a ve programda emegi geçenlere tesekkürlerini iletti.

Programda Çevre ve Sehircilik Bakani Murat Kurum, Savunma Sanayi Baskani Ismail Demir, Roketsan Yönetim Kurulu Baskani Faruk Yigit'in konusmalarinin ardindan savunma sanayi faaliyetlerine ve Roketsan'a iliskin kisa film gösterimi de yapildi.

Konusmalarin ardindan Emine Erdogan ve Bakan Kurum, Roketsan Yönetim Kurulu Baskani Yigit ile Roketsan Genel Müdürü Murat Ikinci'ye "Sifir Atik Belgesi"ni verdi.

Emine Erdogan'a da Roketsan tarafindan hediye takdim edildi, ardindan aile fotografi çekildi.

- Emine Erdogan, Roketsan Atik Geçici Bekletme Alani'ni gezdi

Toplantiya gelisinde çiçeklerle karsilanan Emine Erdogan, Roketsan Seref Defteri'ni imzaladi.

Roketsan Genel Müdürü Murat Ikinci tarafindan Emine Erdogan ve Bakan Kurum'a brifing verildi.

Emine Erdogan ve Kurum, Roketsan Lalahan Yerleskesi Atik Geçici Bekletme Alani'ni da gezerek, bilgi aldi.
Kaynak: AA