Türkiye'nin Kigali Büyükelçisi Burcu Çevik, Türkiye-Ruanda Iliskilerini Degerlendirdi Açiklamasi

'Türkiye, Kigali Uluslararasi Finans Merkezi'ni hayata geçirerek Afrika'da finans merkezi olma hedefine ulasmak için yogun çaba göstermekte olan Ruanda ile ekonomik alanda is birligi firsatlarini genisletmek istiyor' 'Is dostu ortami, siyasi istikrari, hukuka bagliligi ve güçlü kurumlariyla Ruanda, son yillarda Türkiye için dikkat çekici bir konuma yükseldi'.

Türkiye'nin Kigali Büyükelçisi Burcu Çevik, Türkiye'nin, Kigali Uluslararasi Finans Merkezi'ni hayata geçirerek Afrika'da finans merkezi olma hedefine ulasmak için yogun çaba gösteren Ruanda ile ekonomik alanda is birligi firsatlarini genisletmek istedigini söyledi.

Burcu Çevik, AA muhabirine yaptigi açiklamada, iki ülke arasindaki ekonomik iliskileri degerlendirdi.

Çevik, Türkiye'nin, Kigali Uluslararasi Finans Merkezi'ni (KIFC) hayata geçirerek Afrika'da finans merkezi olma hedefine ulasmak için yogun çaba gösteren Ruanda ile ekonomik alanda is birligi firsatlarini genisletmek istedigini ifade etti.

Merkezin, Ruanda'nin kalkinmasina katki saglayacagina isaret eden Çevik, Türkiye merkezli Aktif Bank'in da Dogu Afrika Temsilciligi'ni Kigali'de açmayi kararlastirdigini bildirdi.

Çevik, Ruanda ile ekonomik iliskilerin finans sektöründe de gelistirilmesi imkanlarini ele almak üzere Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu (DEIK) ve Kigali Uluslararasi Finans Merkezi'nin tesis edilmesine yönelik olarak faaliyet gösteren Ruanda Finans Sirketi'nin geçen günlerde bir webinar düzenledigini aktardi.

Ruanda'nin, denize kiyisi bulunmayan küçük bir ülke olmasina karsin bölgesinde ve Afrika genelinde serbest ticaret düzenlemelerine taraf bir ülke olduguna isaret eden Çevik, "Is dostu ortami, siyasi istikrari, hukuka bagliligi ve güçlü kurumlariyla Ruanda, son yillarda Türkiye için dikkat çekici bir konuma yükseldi." dedi.

Dünya Bankasi'na göre Ruanda'nin is yapma ortami açisindan Afrika'da en rahat ikinci ülke olduguni belirten Çevik, Ruanda'nin, Afrika'daki en güvenli ülkeler arasinda bulundugunu kaydetti.

- "Iki ülke arasindaki ticaret hacmi 2020'de önceki yila göre ikiye katlandi"

Burcu Çevik, iki ülke arasindaki ticari iliskilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginina ragmen arttigini vurguladi.

2020'de iki ülke arasindaki ticaret hacminin önceki yila göre ikiye katlandigini ve 81,4 milyon dolara yükseldigini aktaran Çevik, Türkiye'nin özellikle Kovid-19 salgini döneminde Ruanda için güvenilir bir tedarik pazari olarak ön plana çiktigini belirtti.

Çevik, "Türkiye, Ruanda'dan mineraller ve kahve aliyor. Ruanda'ya ise daha çok gida ürünleri, elektronik malzemeler, insaat malzemeleri, tibbi ürünler ve tekstil ürünleri satiyor." dedi.

Ruanda'daki yatirimlar ile ilgili bilgi veren Çevik, yatirimlarin son dönemde enerji, insaat, imalat ve turizm alanlarina yogunlastigini, Türk is insanlarinin Ruanda'daki altyapi yatirimlarina ilgi gösterdigini söyledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.