AB Açiklamasi Belgrad-Pristine Diyalogu'nun Yeni Turunda Liderler, Normallesmeye Bagliliklarini Teyit Etti

Avrupa Birligi'nin (AB) Belgrad-Pristine Diyalogu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, görüsmelerinin yeni turunda liderlerin normallesmeye bagliliklarini onayladigini söyledi.

Lajcak, AB Dis Iliskiler ve Güvenlik Politikasi Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Sirbistan Cumhurbaskani Aleksandar Vucic ve Kosova Basbakani Albin Kurti ile ayri ayri görüsmesinin ardindan basina açiklama yapti.

Yeni Basbakan Kurti'nin katildigi ilk toplanti olmasi nedeniyle "kolay olmayan" bir görüsme gerçeklestirdiklerini dile getiren Lajcak, her iki liderin de diyalogdan beklentilerine iliskin açik ve dürüst davrandigini ifade etti.

Lajcak, "AB için önemli olan, iki liderin de Sirbistan ve Kosova arasindaki iliskileri normallestirmekten baska yol olmadigini ve diyalog yoluyla kapsamli normallesme için çalismaya bagliliklarini teyit etmesidir." dedi.

Diyalogun gelecek turunun temmuz sonundan önce yapilacagini belirten AB Temsilcisi, Sirbistan ve Kosova vatandaslarinin liderlerin geçmisin izlerini silmesini ve ortak bir "Avrupa gelecegi" insa etmesini bekledigini kaydetti.

Belgrad-Pristine Diyalogu, AB ara buluculugunda 2011'den bu yana sürüyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.