USD (Alış - Satış) : 8,42 - 8,43 EURO (Alış - Satış) : 9,99 - 10,01

Ulastirma Ve Altyapi Bakani Karaismailoglu, Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu Açilis Töreni'nde Konustu Açiklamasi

'Birileri laf üretmeye devam etsin. Biz bölgesinde güçlü ve boyun egmeyen projelerimizle çalismalarimizi sürdürecegiz. Ülke genelindeki kara yolu yapim seferberliginden Mus ve Bitlis illerimiz de nasibini almistir' 'Harcanan her bir kurus simdiden sanayi üretimimize, ekonomik gelisimimize ve istihdam alanlari açilmasina ölçülebilir katkilar sunmus, ülkemizin kazanç hanesine yazilmistir. Karada, havada, denizde, demir yollarinda ve haberlesmede ortaya koydugumuz iddia halkimizin yasam kalitesine birebir yansimakta, her eve is ve as olmaktadir'

Ekleme Tarihi: 12 Haziran 2021 Cumartesi 16:41
Güncelleme Tarihi:  
Ulastirma Ve Altyapi Bakani Karaismailoglu, Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu Açilis Töreni'nde Konustu Açiklamasi

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Karayollari Genel Müdürlügünce yapimi tamamlanan Ahlat-Karahasan-Malazgirt yolunun açilisini gerçeklestirdi.

Bitlis'e gelen Bakan Karaismailoglu, Ahlat ilçesinde dünyanin en büyük Türk Islam Mezarligi olma özelligini tasiyan Ahlat Selçuklu Meydan Mezarligi'ni gezdi.

Bakan Karaismailoglu, daha sonra Ahlat Belediye Baskani Mümtaz Çoban ve Adilcevaz Belediye Baskani Necati Gürsoy'u ziyaret ederek, yürütülen çalismalara iliskin bilgi aldi.

Ziyaretlerin ardindan Ahlat-Karahasan-Malazgirt Yolu Açilis Töreni'ne katilan Karaismailoglu, burada yaptigi konusmada, Büyük Selçuklu Hükümdari Sultan Alparslan'in karargah kurdugu yer olan Ahlat ile Anadolu'nun kapilarini açan Malazgirt'i kara yolu ile daha konforlu ve emniyetli sekilde bagladiklarini söyledi.

Tarihi ve manevi degeri paha biçilemez olan bu cografyaya hizmet etme gururunu yüreklerinde hissettiklerini dile getiren Bakan Karaismailoglu, söyle devam etti:

"Yol medeniyettir felsefesiyle çalismalarimizi araliksiz sürdürüyoruz. Özellikle vurgulamak istiyorum, hükümetlerimiz döneminde ulastirma ve haberlesme yatirimlarina yapilan 1 trilyon 96 milyar liranin üzerindeki devasi harcamanin yüzde 62'sini kara yollarina yaptik. AK Parti olarak göreve geldigimiz 2002'den beri tam 22 bin kilometrenin üzerinde bölünmüs yol yaparak, bölünmüs yol uzunlugumuzu 28 bin 200 kilometreye çikardik. Tam 68 bin kilometre yol aginda isletme yapiyoruz. Otoyol agimizi da 3 bin 563 kilometreye çikardik. 2023 ve sonrasi hedeflerimizle yapilacak 3 bin 726 kilometreyle 2035 yilinda otoyol uzunlugumuzu 8 bin 187'ye ulastiracagiz. Birileri laf üretmeye devam etsin. Biz bölgesinde güçlü ve boyun egmeyen projelerimizle çalismalarimiz sürdürecegiz. Ülke genelindeki kara yolu yapim seferberliginden Mus ve Bitlis illerimiz de nasibini almistir. Mus genelinde 2003 yilinda sadece 16 kilometre olan bölünmüs yol uzunlugunu 150 kilometreye çikardik. Mus'u bölünmüs yollarla Bitlis ve Bingöl illerine bagladik."

Il genelinde daha önce hiç olmayan bitüm ve sicak asfalt kaplamali kara yolu uzunlugunu 166 kilometreye çikardiklarini ifade eden Karaismailoglu, söyle dedi:

"1992 ve 2002 yillari arasinda Mus'taki kara yollari yatirimlari bugünkü fiyatla sadece 173 milyon lira harcanmisken, bu rakam hükümetlerimiz döneminde 28 kattan fazla artirilarak 2 milyar 923 milyon liraya ulasmistir. Mus sinirlarinda 262 kilometresi devlet, 435 kilometresi il yolu olmak üzere 697 kilometre kara yolu agi bulanmakta. 2003 ve 2020 yillari arasinda Mus'ta 164 kilometrelik tek yol bakim ve yapimini gerçeklestirdik. Toplam uzunlugu 1680 metreyi bulan 26 köprü yaptik. Bunun yaninda 3 bin 721 kilometre asfalt çalismasi gerçeklestirdik. Bugün Mus genelinde devam eden 8 kara yolu projemizin bedeli de yaklasik 700 milyon liranin üzerindedir."

- "Türkiye'nin parlak gelecegini iste bu altyapi üzerine insa edecegiz"

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Bitlis genelinde 2003'te bölünmüs yol uzunlugu 19 kilometreden alip yaklasik 15 kat artirarak 300 kilometreye çikardiklarini, önceden ilde bulunmayan bitüm ve sicak kaplamali asfalt uzunlugunu 254 kilometreye yükselttiklerini bildirdi.

Bitlis'i bölünmüs yollarla Van, Mus, Siirt ve Batman illerine bagladiklarini anlatan Karaismailoglu, sunlari ifade etti:

"1993 ve 2020 döneminde Bitlis'in kara yollari için yapilan harcama miktari 208 milyon lira iken hükümetlerimiz döneminde bu miktari yaklasik 30 kat artirilarak 7 milyar 844 milyon liraya yükselttik. Master planlar kapsaminda gerçeklestirdigimiz bu yatirimlarla önümüzdeki birkaç yilda ülkemizin yük ve insan tasimaciliginda dünyada esi benzeri olmayan mükemmellikte bir altyapiya kavusacagini hep birlikte görecegiz. Türkiye'nin parlak gelecegini iste bu altyapi üzerine insa edecegiz. Bu rakamlarin geri dönüsü yatirim bedellerinden kat be kat büyük olmakta. Harcanan her bir kurus simdiden sanayi üretimimize, ekonomik gelisimimize ve istihdam alanlari açilmasina ölçülebilir katkilar sunmus, ülkemizin kazanç hanesine yazilmistir. Karada, havada, denizde, demir yollarinda ve haberlesmede ortaya koydugumuz iddia halkimizin yasam kalitesine birebir yansimakta, her eve is ve as olmaktadir."

Ahlat-Karahasan-Malazgirt yolunun bölgenin önemli bir ihtiyacini karsiladigini belirten Karaismailoglu, su degerlendirmede bulundu:

"Ahlat ve Malazgirt ilçeleri arasindaki kara yolu 3 kilometresi bölünmüs yol ve 51 kilometresi de tek yol olmak üzere 54 kilometredir. Bu yolun 6,7 kilometrelik kesimi heyelan nedeniyle kullanilamaz hale gelmisti. Tahrip olan yolun yerine yeni bir güzergahta olusturulan 7 kilometrelik yolu tamamladik. Bununla birlikte projemizde yeni güzergahin mevcut yola baglandigi noktadan itibaren de 6,3 kilometrelik kesimin üstyapisini yeniledik. Ahlat-Karahasan-Malazgirt yolundaki bu iyilestirmeyle birlikte artik kesintisiz ve güvenli ulasimi sagladik. Projeye Mayis 2019'da basladik. Bugün itibariyla da ulasima açiyoruz. Memleketimizin her bir kösesini birbirine bagliyoruz. Vatandaslarimizin birbirine ulasmasi için en güvenli ve en konforlu yollari yapmaya sizlerden aldigimiz güçle devam edecegiz. Yolumuz bölgemize ve milletimize hayirli ugurlu olsun. Bizler yolu medeniyetin bir göstergesi olarak görüyoruz."

Yollarin ülkenin ana ve kilcal damarlari oldugunu dile getiren Karaismailoglu, "Yollarimiz olacak ki ülkemizin her bir yerinde üretim, istihdam, ticaret, egitim ve kültürel hayat canlansin. Bizler çalismayi ve halka hizmeti mübarek bir vazife olarak yüregimizde ekip olarak tasiyoruz. Hamdolsun ülkemizi dünyanin lider ekonomilerinden biri haline getirmek için gereken maddi ve manevi her türlü güce sahibiz. Ülkemizin çok yakin bir gelecekte dünyanin en büyük ekonomileri arasinda üst siralarda yer alacagina inancimiz tamdir. Bu yolda hedefimiz olan bütünsel kalkinmanin anahtarinin bölgesel kalkinmada oldugu bilincindeyiz. O nedenle ülkemizin dört bir yanindaki ulasim, altyapi ve iletisim hizmetlerimize bugüne kadar hiz kesmeden devam ettik. Bundan sonra da Allah'in izniyle hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan alamayacak." diye konustu.

Karayollari Genel Müdürü Abdulkadir Uraloglu da Islam'in kubbesi olarak anilan Ahlat ile bin yil önce Anadolu'nun kapilarini açan Malazgirt ilçelerinin tarihi öneme sahip oldugunu belirterek, "Iki merkez arasinda ulasim 54 kilometrelik Ahlat-Karahasan- Malazgirt yoluyla saglanmaktadir. Yolun yaklasik 7 kilometrelik kesimi meydana gelen heyelanlar nedeniyle terk edilerek bu güzergah üzerinden yeniden bir ulasim tesis edilmistir. Proje kapsaminda yeni güzergahta 13,3 kilometrelik yol hizmete sunulmustur." ifadelerini kullandi.

AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Vedat Demiröz, iki ilçeye bu yatirimi kazandirmanin mutlulugunu yasadiklarini söyledi.

Ahlat'in, Türklere Anadolu'nun kapilarinin açildigi 1071'de baslayan bu maceranin ebediyete kadar devam edecegini vurgulayan Demiröz, sunlari kaydetti:

"Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan, Ahlat ve Malazgirt'teki kutlamalarin hemen hemen hepsine katildi. Her toplantida Ahlat ve Malazgirt'i soruyor. Biz de kendisine bilgi veriyoruz. Yol medeniyettir. Türkiye'de son 19 yilda kaç kilometre bölünmüs, kaç kilometre otoban yapildigini defalarca söyledik. Bunlari tekrar etmenin manasi yok. Geziyorsunuz, görüyorsunuz. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye, dünya küçülürken büyüyen bir ülke. Son çeyrekte görüyorsunuz. Çin'den sonra dünyada en fazla büyüyen OECD ülkelerinin içinde Türkiye yüzde 7 büyüme kaydetti. Bunlarin çogu yatirimlardan geldi. Neler yapildigini kendi hayatimizdaki son 20 yili gözden geçirerek hesabini ve muhasebemizi yapacagiz. Bu bölge gerçekten degerli. Bu bölgenin insani devletine sadik ve çaliskan bir bölge. Her seye layiksiniz. Bugün Ahlat'ta ve Malazgirt'e Millet Bahçeleri yaptik. Bu güzel yolun tamamlanmasindan sonra Ahlat-Malazgirt arasi çok daha yakin olacak. Bunu saglayan Cumhurbaskanimiza, bakanimiza ve emegi geçenlere tesekkür ediyorum."

Mus Valisi Ilker Gündüzöz de Ahlat ve Malazgirt'in çok önemli oldugunu dile getirerek, "Medeniyetler suyun oldugu yerlerde kurulur ama yolla gelisir. Bu noktadan hareketle yollarin çok büyük önemi vardir. Tarihte de böyledir. Selçuklu ve Osmanli döneminde de önem verilmistir. Simdi modern çagin getirdigi imkanlarla Türkiye Cumhuriyeti de özellikle son 20 yilda yollara büyük önem vermistir. Bu bir vizyon meselesidir. Çünkü gelismenin arkasinda her zaman zihniyet yatar." dedi.

Bitlis Valisi Oktay Çagatay da bu topraklarda millete ve ecdada yakisir hizmeti açmanin mutlugunu ve serefini yasadiklarini ifade ederek, "Milletimize yakisir dünya standartlarinda bu hizmetlerin meydana gelmesinde basta Cumhurbaskanimiz ve bakanlarimiz olmak üzere tüm büyüklerimize sükranlarimi arz ediyorum. Bölgede devletimizin dik durusu sayesinde Allah'a sükür terör denen lanetin gölgesi bile kalmiyor. Bunun rahatligiyla beraber bölgemiz son dönemde çok ciddi yatirimci ve turist çekmeye basladi." diye konustu.

Konusmalarin ardindan Bakan Karaismailoglu, beraberindekilerle kurdele keserek yolun açilisini gerçeklestirdi.

AK Parti Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ve Cemal Tasar, Mus Milletvekili Mehmet Emin Simsek, Mus Belediye Baskani Feyat Asya, belediye baskanlari, kaymakamlar ve partililerin de katildigi törenin ardindan Bakan Karaismailoglu, kara yoluyla Mus'un Malazgirt ilçesinde geçti. Kaynak : AA

*Anadolu Ajansı, İHA tarafından geçilen tüm haberler, bu bölümde beyazgazete.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen AA ajansıdır.



YAZARLARTAMAMI

CEMAL KAŞIKÇI SUİKASTI

Kemalettin İsaoğlu

Vız’yoner!

Cengiz ALÇAYIR
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı