Kirmizi Ete Zam Gündemde Degil

Türkiye’de 2019 yilinda 1 milyon 175 bin ton et tüketildigini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Baskan Vekili ve Antalya Kasaplar Odasi Baskani Osman Yardimci, "Ete zam konusu gündemde degil" dedi.

Kirmizi Ete Zam Gündemde Degil
Türkiye Kasaplar Federasyonu Baskan Vekili ve Antalya Kasaplar Odasi Baskani Osman Yardimci, et fiyatlarinin ucuz oldugunu belirterek, "Pandemi döneminde herkes firsatçilik yapti ama etçiler yapmadi. Bugün yemin çuvali 60 lira iken, su anda 180 TL. Yemin fiyati üç katina çikinca etin fiyati çikmadi. Ette uçuk bir zam olmadi. Bizim etimizin fiyatlari yerinde saydi. Ete 3-5 TL zam geldi mi Türkiye ayaga kalkiyor. Türkiye’nin ekonomisini et belirlemiyor. Sütün para ettigi yerde hayvancilik dirilir. Eskiden bir köy evinde evin altinda ahir vardi. O ahirda en az 8-10 tane inek, 8-10 tane dana vardi. Inegin sütü hem inegi hem danayi hem de aileyi besliyordu. Bugün süt sudan ucuz. 1 kilo tatli 150 TL, 1 kilo et ise 70 TL. Çok büyük para degil. Devletin hem yeme hem de hayvanciliga destek vermesi lazim” dedi.

Ette olan KDV’nin kaldirilmasini isteyen Yardimci, “Biz su anda kasap olarak para kazanmiyoruz. Elektrik faturalarimiz çok yüksek geliyor. Bizim bir an evvel KDV’yi kaldirmamiz lazim” diye konustu.Türkiye 2019 yilinda 1 milyon 175 bin ton et tüketti

Türkiye’nin 2019 yilinda 1 milyon 175 bin ton et tükettigini belirten Yardimci, “2020 bundan daha asagidadir. 2021 daha açiklanmadi. Antalya’da 2020 yilinda 9 bin ton et tüketimi var. Bu güzel bir sey. Hayvanciliga destek verilmedigi taktirde zor günler yasayacaklar. Devlet büyüktür. Biz devletimizin yanindayiz. Biz devletle el ele çalisiriz” dedi.

Antalya’da 2020 yilinda 12 bin 753 adet büyükbas hayvan kesimi yapildigini belirten Yardimci, “Küçükbas ise 12 bin 182 adet. Bu sadece bir kesim yerinden elde edilen veriler. Antalya genelinde 14 tane kesim yeri var. Diger yerleri de toplarsak ortalama 30 bine yakin küçükbas, büyükbas da 20 bini bulur” açiklamasini yapti.

"Zam konusunda su an için bir sey yok"

Ocak ayi içerisinde ete bir zam beklediklerini belirten Yardimci, “Su anda bir sey yok. Biz 2 yildir zam yapmiyorduk. Bir anda bir zam oldu. Büyük zam degil. Ette ve tavukta bir firsatçilik olmadi” ifadelerini kullandi.

2022 Ocak ayinda yapilacak oda seçimlerinde yeniden adayligi hakkinda da konusan Yardimci, “32 yildir baskanlik yapiyorum. Bu bir yaris. Demokrasinin tatli yarisidir. Birbirimize çamur atmayi hiç ele almasinlar. 5 yildir ANET tesisini isletiyoruz. Kimsenin bir sikayeti yok. Ben üslubumu bozmam. Yigitçe kazanalim yigitçe kaybedelim. Biz Antalya’da yasayacagiz. Bu meslegi yapan kazansin. Bu meslekten olmayan kisi bu esnafin sorunlarini çözemez. Esnafimiza binamizi aldik. Bugün biz 50 tane personel çalistiriyoruz. Hiçbir yere borcumuz yok” diye konustu.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.