Ingiltere Basbakani Johnson Ile Fransa Cumhurbaskani Macron Görüstü

Ingiltere Basbakani Boris Johnson ile Fransa Cumhurbaskani Emmanuel Macron, Italya’nin baskenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi kapsaminda bir araya geldi.

Ingiltere Basbakani Johnson Ile Fransa Cumhurbaskani Macron Görüstü
Italya’nin baskenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ikinci gününde liderler, ekonomi, iklim degisikligi ve saglik sorunlarini ele almaya devam ederken, zirve kapsaminda Ingiltere Basbakani Boris Johnson ile Fransa Cumhurbaskani Emmanuel Macron bir araya geldi.

Ingiltere Basbakanlik Ofisi tarafindan yapilan yazili açiklamada, görüsmede, Ingiltere-AB iliskilerini etkileyen en önemli konu olan Kuzey Irlanda Protokolünün ele alindigi ve Johnson’in Belfast Anlasmasini korumak için acilen bir çözüm üzerinde anlasmaya varilmasi gerektigini vurguladigi aktarildi.

Ingiltere-Fransa arasindaki balikçilik krizi ele alindi

Açiklamada, liderlerin Ingiltere ile Fransa arasinda devam eden balikçilik sorununu da gündeme getirdigi ifade edildi. Basbakan Johnson’in Ingiltere’nin Avrupa Birligi’nden (AB) ayrildigi için cezalandirilmasi gerektigi yönündeki önerisi de dahil olmak üzere son günlerde Fransiz hükümetinden yayilan söylemlere iliskin derin endisesini yineledigi aktarilan açiklamada, Fransiz hükümetinin bu söylemleri yumusatmasi ve tehditlerini geri çekmesini umdugunu dile getirdigi belirtildi.

Ingiltere-Fransa arasindaki kriz

Ingiltere ile Fransa arasinda Mans Tüneli üzerinden tasinan mallara yönelik ek gümrük kontrollerinin isletmelerin yilsonu tatili dönemi için stok yapmasi gibi ticaret akislarini ciddi sekilde etkilemesinden endise ediliyor. Avrupa Birligi (AB) teknelerinin Ingiltere sularinda balik tutma hakki, Ingiltere’nin 1 Ocak 2021’de AB’den ayrilmasinin ardindan Londra ve Brüksel arasindaki Brexit sonrasi ticaret anlasmasi müzakerelerinin önünde önemli bir engel olusturmustu. Ingiltere, Brexit sonrasi yapilan anlasmada Fransiz gemilerine özellikle Jersey’de balikçilik izni vermek için öngörülmeyen sartlar getirmisti. Kendine has bir yönetimi olan ve uluslararasi arenada Ingiltere tarafindan temsil edilen Jersey hükümetinin Ingiltere-Avrupa Birligi Ticaret ve Isbirligi Anlasmasi (TCA) kapsaminda uygulamaya koydugu yeni lisans sistemi, Fransiz teknelerinin Jersey sularinda balikçilik geçmisine sahip olduklarini göstermelerini gerektirirken, Fransiz yetkililer bu karara tepki göstermisti. Fransiz yetkililer, Mans Adalari açiklarinda balik tutmak için "yeni teknik önlemlerin" Avrupa Birligi’ne (AB) iletilmedigini ve bu durumun da yeni önlemleri "geçersiz" hale getirdigini belirtmis, söz konusu anlasmazlik geçtigimiz mayis ayinda yaklasik 50 Fransiz gemisinden olusan bir filonun Jersey’deki Saint Helier limaninin önünde düzenledigi protesto ile iyice alevlenmisti. Fransiz balikçilar daha sonra yeni erisim lisanslari için basvuruda bulunmustu. Ingiltere geçtigimiz ay küçük AB teknelerinin yeni lisanslar için yaptigi 47 basvurudan sadece 12’sini verecegini söylemisti. Jersey Adasi da 169 talepten 64’üne tam, 31’ine geçici lisans verirken, 75 basvuruyu ise reddetmisti. Söz konusu karara öfkelenen Fransa, Ingiltere’ye balikçilik haklari konusunda baski yapmak için Mans Adalari’ndaki elektrik kaynagini kesmekle tehdit etmisti.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.