Ulastirma Ve Altyapi Bakani Karaismailoglu, Kilis'te 'Teskilat Akademisi' Programinda Konustu Açiklamasi

'Türkiye'nin ulasim ve haberlesme yatirimlari için son 19 yildir 1 trilyon 115 milyar liraya yakin yatirim yaptigimizi gururla ifade etmek isterim' 'Ülkemizdeki 6 bin 100 kilometrelik bölünmüs yol uzunlugunu 28 bin 340 kilometreye AK Parti'li hükümetler çikardi. Ülkemizdeki otoyol uzunlugunu 3 bin 532 kilometreye çikarttik' 'Son 150 yildir el degmeyen demir yollarimizi ülke geneline yayginlastirmak yine AK Parti hükümetlerine nasip oldu. MARMARAY ile iki kitayi birbirine deniz altindan bagladik. BaküTiflisKars hattini açarak Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz demir yolu baglantisi sagladik' '(Kanal Istanbul Projesi) Eger sizin büyük bir ülke olma hedefiniz varsa, dünyanin en gelismis 10 ekonomisi arasina girmek istiyorsaniz bu kadar büyük mega projeleri yapmak zorundasiniz. Türkiye de büyük dünyanin en güçlü ülkelerinden bir tanesi olma hedefiyle Kanal Istanbul'u projelendirdi ve uygulamaya geçirdi'

Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, Türkiye'nin ulasim ve haberlesme yatirimlari için son 19 yilda 1 trilyon 115 milyar liraya yakin yatirim yapildigini bildirdi.

Bakan Karaismailoglu, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge ve Egitim Baskanligi tarafindan Kilis Ögretmenevi'nde düzenlenen "Teskilat Akademisi" programinda, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan liderliginde, milletin öz degerleriyle kurulan AK Parti hükümetlerinin çok önemli çalismalara imza attigini, son 20 yildir saglanan istikrar ve güven ortamiyla, hayata geçirdikleri reformlarla ülkeyi bastan basa imar ettiklerini söyledi.

Istikrar ve güven ortaminin ne demek oldugunu orta yaslarda olan, ekonomik ve siyasi krizleri yasayan, kaos yillarini iliklerine kadar hissedenlerin çok iyi bilecegini belirten Karaismailoglu, söyle konustu:

"Ülkemizdeki bagimsiz ve tarafsiz yargi organlari üzerinden, hükümetimize ve ülkemize ayar vermek isteyen 10 büyükelçinin uluslararasi sözlesmeleri, hukuk kurallarini ve hadlerini asan açiklamalari gördük. Bu hadsizliklere karsi dik duran ve asla geri adim atmayan Cumhurbaskani'mizin olmasi ülkemiz için büyük bir degerdir. Biz, büyükelçilerin bu sekildeki cüretlerinin zamanlamasini çok iyi biliyoruz. Bu talihsiz açiklamanin Gazi Meclis'imizdeki Suriye ve Irak tezkere oylamalarinin hemen öncesinde yapilmasinin tesadüf olmadigini çok iyi biliyoruz. Tezkere oylamasi öncesinde ülkemizi köseye sikistirmak isteyenler, 'istenmeyen adam' ilan edilme riskini görünce, geri adim atmak zorunda kaldilar. Yüz yillardir sürdürdükleri küresel oyunlardan vazgeçmekte zorlaniyorlar. Hala karsilarindakinin eski Türkiye olmadigini tam anlayamadilar. Milli bagimsizligini her seyin önünde koyan, dik duran, hak yemedigi gibi hakkini da yedirmeyen yeni Türkiye'yi hala hazmedemediler ama alisacaklar da anlayacaklar da hazmedecekler de. Onlari bir kenara birakalim, peki ya bu ülkeyi yönetmeye talip olduklarini iddia eden muhalefet partilerine ne demeli? Büyükelçilerin densizlikleri karsisinda sessiz kalan, neredeyse ellerini ovusturacak seviyeye gelen, onlardan yana tavir sergileyen ana muhalefetin TBMM'deki tezkere oylamalarindaki tutumu, içler acisidir. Onlar adina utanç vesikasidir."

Sinirin tabi ki namus oldugunu, bunu en iyi bilenlerin basinda Kilislilerin geldigini aktaran Karaismailoglu, sözlerini söyle sürdürdü:

"Diger bütün sinir boylarindaki sehirlerimizle birlikte Kilis, Hatay, Gaziantep, Sanliurfa, Mardin, Sirnak ve Hakkarili kardeslerimiz Suriye ve Irak sinirlarindan gelen saldirilari çok yogun sekilde yasadi. Parti binalarina 'sinir namustur' afisleri asanlar, laftan baska bir sey üretmemeye yemin etmis gibiler. Is, sinirlarimizi, buralardaki hemsehrilerimizi, sehirlerimizi, korumaya ve saldirilari kaynaginda yok etmeye gelince TBMM'deki tezkere oylamasina 'ret' oyu veriyorlar. Tezkereye 'ret' oyu veren ana muhalefet partisi, bu ülkenin ve milletin karsisinda duran siyasi hareketleri 'dost' ve 'arkadas' ilan ettiler. Güzel Anadolu'mda bir söz vardir, 'Arkadasini söyle sana kim oldugunu söyleyeyim'. Dün Gezi Parki'nda, bugün büyükelçi krizinde ve devamindaki tezkere oylamasinda yapilanlari biz çok yakindan biliyor ve tarihe not düsüyoruz."

AK Parti hükümetleri olarak hiç yerlerinde saymadiklarini, açilisini yaptiklari her projeyle gurur duyduklarini ama asla bununla da yetinmediklerini ifade eden Karaismailoglu, dünyanin küresel isinma ve ilkim degisikliginin neden oldugu felaketlerle, krizlerle basa çikmaya çalistigi bu dönemde dogaya, çevreye, insana ve sürdürülebilir bir yasama hizmet edecek adimlari atmaya devam ettiklerini aktardi.

Ülkenin imari, kalkinmasi, vatandaslarin rahati ve mutlulugu için canla basla çalismaya devam ettiklerini dile getiren Karaismailoglu, "Yaklasik iki yildir tüm dünyayla birlikte yasadigimiz pandemi sürecinin ardindan 2021 yilinin ilk çeyreginde yüzde 7 ile birlikte ikinci çeyrekteki yüzde 21,7'lik büyümeyi gerçeklestiren Türkiye, dünyanin sayili ülkeleri arasinda yerini aldi. Yil sonunu da yüzde 10 ile kapatmayi hedefliyoruz." dedi.

- "Otoyol uzunlugunu 3 bin 532 kilometreye çikarttik"

Bakanlik olarak yaptiklari çalismalardan bahseden Karaismailoglu, söyle devam etti:

"Ulastirma ve Altyapi Bakanligi olarak, Türkiye'nin ulasim ve haberlesme yatirimlari için son 19 yildir 1 trilyon 115 milyar liraya yakin yatirim yaptigimizi gururla ifade etmek isterim. Ülkemizdeki 6 bin 100 kilometrelik bölünmüs yol uzunlugunu 28 bin 340 kilometreye AK Parti'li hükumetler çikardi. Ülkemizdeki otoyol uzunlugunu 3 bin 532 kilometreye çikarttik. Geçit vermeyen daglari asmak için 50 kilometre olan tünel uzunlugunu 617 kilometreye çikarmak, 'halka hizmeti hakka hizmet' olarak görenlerin isidir ancak bunu yapabilecek güç. Son 150 yildir el degmeyen demir yollarimizi ülke geneline yayginlastirmak yine AK Parti hükümetlerine nasip oldu. MARMARAY ile iki kitayi birbirine deniz altindan bagladik. Bakü-Tiflis-Kars hattini açarak Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz demir yolu baglantisi sagladik. Hava yolunu halkin yolu yaptik. Ülkemizi ayni zamanda bir 'denizci ülkesi' yapmak için ant içtik."

Bir siyasi hareketin basarisi ve bu basarisinin devaminin il ve ilçelerdeki teskilatlarin gayretleriyle taçlandigini belirten Karaismailoglu, "Teskilatlarimizin kilcal damarlari olan siz degerli kardeslerim, ürettigimiz degerleri ülkemizin en ücra kösesine iletiyorsunuz. Ayni zamanda ülkemizin en ücra köselerindeki dilek, temenni ve beklentileri de bize ulastiriyorsunuz. AK kadrolar olarak, önümüzdeki seçimler için çok daha iyi örgütlenecegiz. Hane hane, ev ev, sokak sokak, çarsi pazar herkese ulasip yüz yüze kendimizi en dogru sekilde anlatacagiz." diye konustu.

Bakanlik olarak yasamin oldugu her noktada var olduklarina isaret eden Karaismailoglu, kara, hava, deniz, demir yollari ve haberlesmede son 19 yildir devlet akliyla üretilmis bir planlama dahilinde ülkeyi dünyanin gelismis en büyük 10 ekonomisi arasina sokmak için çok hizli ve sessiz bir devrim gerçeklestirdiklerini kaydetti.

Demir yolu araçlarinin Türkiye'de üretilme noktasinda iyi bir noktaya ulastiklarini bildiren Karaismailoglu, daha önce tamamen ithal ürünlere dayali olan lokomotif, vagon ve hizli tren araçlarini artik Türkiye'de üretmeye basladiklari, yerlilik oranini yüzde 61'e çikarttiklari bilgisini verdi.

- Kanal Istanbul Projesi

Karaismailoglu, Kanal Istanbul Projesi hakkinda bilgi vererek, konusmasina söyle devam etti:

"Bize soruyorlar 'Kanal Istanbul'u neden yapiyorsunuz?' Durup dururken 15 milyar dolarlik bir projeyi niye yapalim? Eger sizin büyük bir ülke olma hedefiniz varsa, dünyanin en gelismis 10 ekonomisi arasina girmek istiyorsaniz bu kadar büyük mega projeleri yapmak zorundasiniz. Türkiye de büyük dünyanin en güçlü ülkelerinden bir tanesi olma hedefiyle Kanal Istanbul'u projelendirdi ve uygulamaya geçirdi. Burada en önemli is Çin'den Avrupa'ya yillik 710 milyar dolarlik bir ticaret hacmi var. Türkiye Avrasya'nin tam ortasinda bu 710 milyar dolarlik ticaret hacminden ne kadar pay alir ve buradaki payini artirmak için planlar yapmak zorunda. Ayrica dünya ticaretinin 112 milyar tondan 2020 yilinda 2030 yilinda 25 milyar ton olacak. Bunlarin yüzde 90'u deniz yoluyla tasiniyor. Bir sekilde yükler denizdeki limanlara ulasip limanlarla hareket ediyor. Bu ticari hareketler nedeniyle Karadeniz artik ticari göle dönmeye basladi. Karadeniz'e kiyisi olan bütün ülkeler büyük liman yatirimlarina girdi. Biz de ülkemizde buna hazirlaniyoruz. Kanal Istanbul da hem Türkiye'ye hem dünyaya vizyon katacak, dünyadaki küresel ticari hareketleri yönetecek ve Istanbul'daki kaza risklerini azaltacak önemli alternatif su yollarindan bir tanesidir. Aslinda Kanal Istanbul oldugu gibi çevreci bir projedir. Zaten mevcut güzergahin yüzde 70'i dogal bir kanal vasfindadir, yüzde 30'luk kesiminde bir toprak hareketi yapilarak insallah Kanal Istanbul'u ülkemize kazandiracagiz. Son 19 yildir yaptigimiz büyük isleri taçlandiran bir proje olacak Kanal Istanbul."

Karaismailoglu, Çanakkale Köprüsü'nün çok hizli sekilde devam ettigini anlatarak, hedeflerinin Çanakkale Zaferi'nin yil dönümü olan 18 Mart 2022'de köprüyü Türkiye'ye ve dünyaya kazandirmak oldugunu sözlerine ekledi.

- Ziyaretler

Bakan Karaismailoglu, Kilis'te Küçük Sanayi Sitesi önünde kendisini bekleyen vatandaslarla sohbet ederek, taleplerini dinledi.

Ardindan Kilis Valiligine geçen Karaismailoglu, burada Vali Recep Soytürk ile görüserek Valilik Seref Defterini imzaladi.

Bakan Karaismailoglu, daha sonra Kilis Belediye Baskani Servet Ramazan ile AK Parti Kilis Il Baskani Murat Karatas'i da ziyaret ederek, bir süre basina kapali görüstü.

Bakan Karaismailoglu'na ziyaretlerinde AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Himli Dülger, Ahmet Salih Dal ve diger ilgililer eslik etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.