Bakan Varank, Global Markalara Parça Ve Kalip Üreten Tesisin Açilisini Yapti Açiklamasi

'Ne diyor muhalefet, Türkiye'de 19 yilda hiç fabrika açilmadi. Biz sadece fabrika açmiyoruz, üretim teknolojilerini de gelistiriyoruz. MTN firmasi hem kalipçilik hem de plastik parçalar alaninda dünyaya örnek olacak isleri kendi teknolojisini gelistirebilen bir firmamiz' 'Ülkemizi katma degerli üretimle katma deger olusturarak gelisen büyüyen refahini da tüm milletiyle paylasan bir ülke haline getirmek için büyük bir gayretle çalisiyoruz'

Sanayi ve Teknoloji Bakani Mustafa Varank, global markalara kalip ve parça üreten MTN firmasinin Çerkezköy OSB’deki yeni yatirimini açti.

Bakan Varank, Çerkezköy OSB'de MTN Plastik Fabrikasi'nin yeni yatiriminin açilis töreninde yaptigi konusmada, firmanin hem kalipçilik hem de katma degerli plastik parçalar alaninda çok önemli islere imza attigini söyledi.

Firmalarin katma degerlerinin önemine isaret eden Varank, söyle konustu:

"Bu firmanin katma degerini söyle ölçebiliriz. Türkiye'nin kilogram basina ihracat degeri 1 avrolar civarinda ama bu firmamizin kaliptaki ihracat degeri kilogram basina 58 dolar, plastik parçalarda 5,8 dolar. Dolayisiyla katma deger nasil olusturulur bunu görmek isteyen gelsin bu firmamizi, MTN firmasini ziyaret etsin diyoruz.

Firmamiz 1997 yilinda kurulmus ama yeni yatirimini simdi tamamliyor. Biliyorsunuz orada da bir tartisma var. 1997 yilinda kurulmus bir firma yeni yatirim yapamaz diye iddia edenler var. Onu da görmek isteyenler nasil yeni yatirim yapiliyormus onu da burada görebilirler."

Bakan Varank, "Ülkemizi katma degerli üretimle katma deger olusturarak gelisen büyüyen, refahini da tüm milletiyle paylasan bir ülke haline getirmek için büyük bir gayretle çalisiyoruz. Buradaki en büyük destekçilerimiz de mütesebbislerimiz ve onlarin fedakar çalisma arkadaslari oluyor. Ben kendilerine tesekkür ediyorum. Bu yeni yatirimin sehrimize, ülkemize, ekonomimize hayirli ugurlu olmasini diliyorum." dedi.

Bakan Varank, dünya markalarina Türkiye'den parça üretildigine yönelik soru üzerine, su degerlendirmelerde bulundu:

"Ne diyor muhalefet, 'Türkiye'de 19 yilda hiç fabrika açilmadi.' Biz sadece fabrika açmiyoruz, üretim teknolojilerini de gelistiriyoruz. MTN firmasi hem kalipçilik hem de plastik parçalar alaninda dünyaya örnek olacak isleri kendi teknolojisini gelistirebilen bir firmamiz. Üreterek büyüyen Türkiye'nin önemli markalarindan. Bu elimde gördügünüz parça TESLA'ya gidiyor. Biz Türkiye'nin Otomobili Projesi'ni niye baslattik. Biz otomotiv endüstrisindeki dönüsümü kendimiz yakalayalim, yüzde yüz fikri mülkiyet haklari bize ait olan bir markayi olusturalim ki endüstri bize çalissin, bizim markamiza çalissin istiyoruz.

Bir yanda dünyada üretimle gündeme gelirken bir yandan da kendi markalarimizi, daha katma degerli üretimlerimizi yapacagimiz alanlara da yatirim yapiyoruz. Keske 3-5 saatimiz olsaydi da firmanin bütün detaylarini dinleyebilseydik. Ben bugün gerçekten MTN firmasindan etkilendim. Yeni nesil üretim, farkli materyalleri ayni anda kaliba dökebilmek önümüzdeki dönemde endüstrinin dönüsecegi alanlar. MTN bunu basarmis ve bu teknolojiyi dünyaya yayabilecek kapasiteye sahip. Ben kendilerine tesekkür ediyorum."

Bakan Varank, ardindan fabrikayi gezerek yetkililerden çalismalarla ilgili bilgi aldi.

Açilis törenine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardimcisi Hasan Büyükdede, Tekirdag Valisi Aziz Yildirim, KOSGEB Baskani Hasan Basri Kurt, AK Parti Tekirdag milletvekilleri Mustafa Yel, Çigdem Koncagül, AK Parti Il Baskani Mestan Özcan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Fatih Turan, MTN Yönetim Kurulu Baskani Metin Güler, Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Ali Güler, MTN Plastik Genel Müdürü Ender Yalçin, MTN Kalip Genel Müdürü Sahan Eçin, MTN Plastik Genel Müdür Yardimcisi Mücahit Kartal, ÇOSB Yönetim Kurulu Baskani Eyüp Sözdinler ve ÇOSB Müdürü Mehmet Özdogan katildi.

- MTN Plastik Fabrikasi

Otomotiv basta olmak üzere beyaz esya, medikal, ambalaj, savunma ve havacilik alaninda birçok önemli projede sektörün ihtiyaci olan kaliplari defalarca yapmis olan firma, özellikle yurt disindan ithal edilen birçok projenin yerlilestirilmesini basariyla gerçeklestirdi.

Firma, Avrupa ülkeleri basta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yaparak sektörün dünyada tercih edilmesine pozitif katki sagladi.

Firma, 2013 yilinda Audi A8 için 2K parça üreterek plastik enjeksiyon parça imalatina da basladi.

Bu imalatin basarili olmasi ile yeni talepler arka arkaya devam etti ve enjeksiyon kapasitesi her yil katlanarak artti.

MTN Plastik grup, ayri bir sirket olarak büyümeye devam etti ve Istanbul fabrikasinin yaninda Çerkezköy fabrikasinin olusmasini sagladi.

Yüzde 100 yerli sermeye ile kurulan firma 240 çalisani ile faaliyetlerine devam ediyor.

MTN Kalip ve MTN Plastik olarak sürekli yenilik yapma ve yapilamayanlari yapma hedefi ile 2k ve 3k teknolojisinde dünyada bilinen ve tercih edilen firmalar arasinda bulunuyor.

Firma, otomotiv sektöründe OEM'lere (ana sanayi) direkt ve dolayli hizmet veriyor ve bütün otomotiv markalarina kalip ve parça üretiyor.

Otomotiv sektöründe Tesla, Mercedes, BMW, Audi, Toyota, Porsche, Renault, Ford ve Fiat markalarina parçalar imal eden firma, beyaz esyada B/S/H, Arçelik basta olmak üzere diger bütün beyaz esya üreticilerine direkt kalip ve parça üretiyor.

Firma TSI uçak koltugu plastik parçalari, CERN plastik parçalari, savunma sanayi projelerinde yer aliyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.