Deniz Feneri Dernegi Gana'da 8 Günde 500 Katarakt Ameliyati Yapti

Deniz Feneri Dernegi, Türk hayirseverlerin gönderdigi yardimlariyla Bati Afrika ülkesi Gana'da 8 günde 500 kisinin katarak ameliyatini gerçeklestirdi.

Deniz Feneri Dernegi Ankara Bagisi Iliskileri Müdürü Musa Balkan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, dernegin insani yardim çalismalari kapsaminda Türk hayirseverlerin emanetlerini dagitmak için Gana'da bulunduklarini belirtti.

Saglik ekibinin Gana'nin Tamale ve Hohoe bölgelerinde 8 gün boyunca incelemelerde bulundugunu anlatan Balkan, görme problemi yasayan ve günlük ihtiyaçlarini karsilamakta zorlanan 500 hastanin katarakt ameliyatini yaptigini söyledi.

Balkan, ameliyat edilen her kisinin ailesine kumanya ve gida paketi yardiminda bulunduklarini da ifade etti.

Ülkenin Koforidua bölgesinde Kuran kursu egitim merkezi binasi temelini de atacaklarina deginen Balkan, Kumasi bölgesinde dernegin insa ettigi caminin açilisini yapacaklarini belirtti.

Balkan, Gana halkinin bu yardimlari memnuniyetle karsiladigini vurguladi.

Batieka Klinigi Sahibi Dr. Gilbert Batieka Bonsana ise Türkiye'den gelen yardimlarla çok sayida Ganalinin sifa kavustugunu belirtti.

Tedavi edilmediginde körlüge sebep olan katarakt hastaligina, yasin yani sira yetersiz beslenme, uzun süre siddetli isiga maruz kalma, göz travmalari gibi sebeplerle sikça rastlaniyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.