Bilecik'te Engelliler Aileleriyle Kur'an-I Kerim Okumayi Ögreniyor

Il Müftülügü ve Bilecik Engelsiz Yarinlar Dernegince düzenlenen 'Kur'ani Kerim ve Ilmihal Kursu'nda haftanin 5 günü ikiser saat egitim veriliyor Kurs ögreticisi Asiye Karagöz: 'Kur'ani Kerim'i sevdirerek ögretmeyi amaçliyoruz. Burasi bir sinif ortami olarak degil, bir rehabilite ortami. Amacimiz sikistirmak degil, severek ve hafiza teknikleriyle, hikayelerle onlara ögretmek'

YAVUZ EMRAH SEVER - Bilecik Engelsiz Yarinlar Dernegi ve Il Müftülügü is birligiyle açilan kursa katilan engelli bireyler ve aileleri, hafiza teknikleri ve hikayelerle Kur'an-i Kerim okumayi ögrenmenin mutlulugunu yasiyor.

"Kur'an-i Kerim ve Ilmihal Kursu" için haftada 5 gün Hürriyet Mahallesi'ndeki dernek binasina aileleriyle gelen 12 kursiyer, Kayi Boyu Camisi 4-6 Yas Kur'an-i Kerim Kursu Ögreticisi Asiye Karagöz'ün öncülügünde günde ortalama 2 saatlik derslere katiliyor.

Bilecik'te 2 yil önce kurulan dernegin baskani Aslihan Volkan, AA muhabirine, Il Müftülügü Engelli Koordinatörlügü ortakliginda engelli bireylere Kur'an-i Kerim ve ilmihal dersleri verildigini söyledi.

Derslerin keyifli geçtigini belirten Volkan, "Ailelerimizin hem sosyallesmesi adina hem de erisilebilirlik sikintisi yüzünden ibadethanelere gitmekte zorluk çektigimiz için burada çocuklarimizla, annelerimizle bir arada çok güzel bir egitim aliyoruz." dedi.

Kurs binasinda engellilerin abdest almasini kolaylastiran imkanlara sahip olduklarini bildiren Volkan, söyle devam etti:

"Ailelerin çocuklarini yanlarinda getirmeleri kolay oluyor. Çogu zaman mahallede komsularimizla bir araya gelmekte bile fiziksel kosullarin uygun olmamasi sebebiyle sorunlar yasiyoruz. Çocuklarimiz sikilabiliyor. Bu sikintilar nedeniyle aslinda sosyallesemiyoruz. Ibadetlerimizi toplu olarak yapmakta sikintilar yasiyoruz. Bu kursumuz sayesinde biraz bu durumun önüne geçmis oluyoruz."

- Kurs ögreticisi de ögrenciler ve aileleri de memnun

Isaret dili bilen ögretici Asiye Karagöz de projenin, engelli bireylere katkida bulunmak amaciyla hayata geçirildigini anlatarak, söyle dedi:

"Kurs süresince engelli bireylere Kur'an-i Kerim'i sevdirerek ögretmeyi amaçliyoruz. Burasi bir sinif ortami degil, bir rehabilite ortami. Amacimiz sikistirmak degil, severek ve hafiza teknikleriyle, hikayelerle onlara ögretmek. Onlarin da ilgisini çekiyor. Tabii ki saglikli bir birey gibi devam edemiyoruz. Bir sonraki geldigimizde digerini unutmus olabiliyorlar ama tekrar tekrar gösteriyoruz. Zaten tekrarla oldugu için bu sekilde devam ediyoruz. Her geldiklerinde birlikte okumaya çalisiyoruz. Kendileri de biz de çok keyif aliyoruz."

Yürüme engelli kursiyer Nurcan Çay, kursa gidip gelmenin kendisi için zor olmadigini belirtti.

Ders ortaminin güzel oldugunu anlatan Çay, sunlari dile getirdi:

"Hocamiz çok dikkatli ve çok ilgili. Her anlamiyla çok memnunuz. Kur'an-i Kerim okumak için su an harfleri ögreniyorum. Daha önce biliyordum, unutmusum. Hocamizin destegiyle çok güzel ilerliyor. Kursa ikinci kez geliyorum. Dersleri kaçirmamaya çalisiyoruz. Burada bizim için her sey kolay. Zaten o sekilde merkezimiz bizler için çok güzel dizayn edilmis."

Down sendromlu Rabi Efe ile kursa gelen anne Fatma Efe ise kizinin, kursta aile ortami oldugu için kendisini çok rahat hissettigini aktardi.

Kizinin Kur'an-i Kerim ögrenmeye hevesli oldugu bilgisini veren Efe, "Daha da hevesle kursa geliyor. Ben de çok mutlu oluyorum. Bazen ben gelemiyorum, kendisi geliyor. Burada vakit geçiyor ve çok mutlu oluyor." diye konustu.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.