Ambalaj Sektörü 'Sürdürülebilir' Büyümeye Odaklanacak

Geçen yil 5 milyar dolari askin ihracatla 2 milyar dolardan fazla dis ticaret fazlasi veren ambalaj sektörü, Türkiye ekonomisine de dolayli olarak çok ciddi bir katki sagladi. Sektör, Türkiye’de yaklasik 400 milyar dolarlik bir ekonomik hareketi ambalajlarla mümkün kiliyor. Gelecegin en önemli gündem konusu olan sürdürülebilirlik için ciddi çalismalar baslatan ambalaj sektörü, önümüzdeki yillarda da ülke ekonomisine daha fazla dis ticaret fazlasi vererek katki saglamayi amaçliyor.

Ambalaj Sektörü 'Sürdürülebilir' Büyümeye Odaklanacak
Ambalaj Sanayicileri Dernegi Baskani Zeki Saribekir, 2019 yilinda 23 milyar dolar olan cironun 2020 yilinda 25 milyar dolara ulastigini söyledi.

2021 yili hedeflerinin 28 milyar dolar oldugunu belirten Saribekir, “2023’te 30 milyar dolarlik bir büyüklüge ulasacagimizi düsünüyoruz. Türkiye’de yaklasik 400 milyar dolarlik bir ekonomik hareketi ambalajlarimizla mümkün kiliyoruz. Ürünlerimiz dünyada 180 ülkeye direkt olarak ihraç ediliyor. Geçtigimiz yil 2 milyar 28 milyon dolar da dis ticaret fazlasi verdik. 2020 ihracatimiz 5 milyar 147 milyon dolardi. 2021’in ilk alti ayinda da 3 milyar 44 milyon dolarlik bir ihracat yaparak, 1 milyar 222 milyon dolarlik dis ticaret fazlasi verdik. Ülke ekonomimizin yüzde 21,7 olarak gerçeklesen ikinci çeyrek büyüme rakaminda ambalaj sektörünün payi büyük. Bu sene ihracat olarak hedefimiz 6 milyar dolar. Türkiye’de kisi basi ambalaj tüketimi son 15 yilda 2 kat artti. Dünya ortalamasi 120 dolar fakat biz 272 dolarlara ulastik. Avrupa’da bu rakam 400 dolarin üzerinde, Amerika’da 500 dolar civarinda, Japonya’da ise 550 dolarin üzerinde seyrediyor. Ambalaj tüketimini ayni zamanda da gelismislik sembolü olarak görüyoruz” diye konustu.

Önümüzdeki dönemin konusu: Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirligin önümüzdeki dönemin en önemli konusu olduguna dikkat çeken Saribekir, “Türkiye ambalaj sektörü güçlü bir altyapiya ve dünyadaki rakiplerimizle yarisacak bir yetkinlige sahip. Ama global pazarlarda çok büyük bir rekabet var. Bu rekabete de ayak uydurmak için önümüzdeki dönemin en önemli konusunun sürdürülebilirlik olacagini israrla söylüyoruz. Sürdürülebilir bir dünya için çalismamiz lazim ve sürdürülebilir ambalajlar yapmamiz lazim. Sürdürülebilir kalkinma hedefleri, döngüsel ekonomi ve yesil mutabakat çok önemli bir konu haline geldi ve sürekli bizim de gündemimizde olacak" dedi.

Türkiye’yi bekleyen iki senaryo

Ilimli bir büyümeye karsi yüksek enflasyon ya da düsük büyümeye karsi yüksek enflasyon olmak üzere iki farkli senaryonun Türkiye’yi bekledigini dile getiren Prof. Dr. Emre Alkin ise “Türkiye’nin bir cari açik sorunu var. Bu da yapisal. Yani Türkiye’nin ithalatinin yüzde 85’inden fazlasi ham madde. Türkiye üretmek için ithal etmek zorunda. Ithal ettigimiz ürünlerin bir kismini Türkiye’de üretirsek dis ticaret fazlasi bile verebiliriz. Bu da döviz kurlari üzerindeki baskiyi azaltacaktir. Açikça söylemek gerekirse döviz kuru firlarsa faizin düsme yerine çikma egilimi içine girme ihtimalinin altini çiziyorum. Ayrica, gençlere sürekli ögüt vermek yerine onlari da biraz dinlemek lazim” dedi.

Ambalaj sektörünün avantajli bir sektör olduguna dikkat çeken Psikolog Prof. Dr. Acar Baltas, “Is hayati açisindan 2030’larda gündeme gelecek olan birçok konu, bugün konusulur oldu. Çalisma ortami degisiyor, çalisma biçimi degisiyor ve çalisan davranislari yeniden tanimlaniyor. Bu noktada performans degerlendirmesinin yerine insanlarin potansiyelini degerlendirme öne çikiyor. Artik marifet insanlarin potansiyelini degerlendirebilmek. Yeni düzene zorlanmadan geçis iki seye bagli; birincisi degerlere dayali güçlü bir kurum kültürüne sahip olunmasi ve ikincisi liderlerinin empatik olma özelliginin agir basmasi. Liderin psikolojik saglamliginin olmasi, birlikte çalistiklari insanlarin da psikolojik saglamligini arttiriyor. Ambalaj sanayicileri; zihinsel, entelektüel, teknolojiye yatkinlik olarak Türkiye’nin en gelismis sanayicileridir. Çünkü yapilan isin tabiati bunu gerektiriyor” dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.