AK Parti Genel Baskanvekili Kurtulmus, Yalova'da Danisma Meclisi Toplantisi'nda Konustu Açiklamasi

'Diyor ki Sayin Kiliçdaroglu, ‘Sayin Erdogan ve Cumhur Ittifaki siyasi cinayetleri bilmem neyi çikararak Türkiye’de bir gerginlik çikaracaklar ve öylece seçime giderek seçmeni konsolide etmeye çalisacaklar.’ Bu cümleye yakin, buna yakin bir seyler söylüyor. Eger bildigin bir sey varsa Sayin Kiliçdaroglu söyle. Dilinin altinda bakla neyse onu da ortaya çikar' 'Hiçbir yas grubunda AK Parti’den baska parti, birinci parti degildir. Hangi anketi istiyorlarsa alsinlar koysunlar önlerine. 'Efendim algi olusturmaya devam ediyorlar.' O zaman size alginin üstünde bir baska rakam vereyim. Türkiye'de AK Parti'nin üye sayisi 11,5 milyondur. Türkiye’deki bütün siyasi partilerin toplam üyelerinden daha fazladir'

AK Parti Genel Baskanvekili Numan Kurtulmus, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'nun "siyasi cinayet" açiklamasina iliskin, "Eger bildigin bir sey varsa Sayin Kiliçdaroglu söyle. Dilinin altinda bakla neyse onu da ortaya çikar." dedi.

Kurtulmus, AK Parti Yalova Il Baskanliginin Halk Egitimi Merkezi Konferans Salonu'nda düzenledigi Danisma Meclisi Toplantisi'nda yaptigi konusmada, AK Parti'nin davasinin yeniden güçlü ve büyük Türkiye’yi kurmak oldugunu söyledi.

Iddia, irade ve ahlak sahibi kadrolar olarak yola devam edeceklerini ve dayanismalarini artiracaklarini belirten Kurtulmus, "2023’e giderken bu yoldaki eksikliklerimizi noksanlarimizi gidererek süratli bir sekilde yürüyüsümüze devam edecegiz Allah’in izniyle. 2023’te de Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’i çok güçlü bir sekilde yeniden Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani yapacagiz.” ifadelerini kullandi.

Kurtulmus, Cumhurbaskani Erdogan karsitligi üzerinden bir özgüven olusturulmaya çalisildigina dikkati çekerek, söyle devam etti:

"Inanin ne yapmak olduklarini ve ne yapacaklarini da çok da iyi bilmiyorlar. Geçtigimiz hafta söyledim, cevap da verdiler. Cumhurbaskani adayi önce Kiliçdaroglu olacak diye yardimcilarindan yazin basinda sözler geldi. Arkasindan Kiliçdaroglu, olmayacaginin sinyalini verdi. Istanbul ve Ankara büyüksehir belediye baskanlarini da bir sekilde kenara koyarak kendi tarafinda sahayi temizledi. Arkasindan IYI Parti’nin Genel Baskani ‘Ben basbakan adayiyim zaten’ diyerek cumhurbaskani adayligindan çekildigini bir sekilde ortaya koydu. Daha dogrusu cumhurbaskanligi için herhangi bir pürüz çikarmayacagini söyledi. Arkasindan bir stratejik adim da HDP’den geldi. ‘Biz bir ittifak arayisi içinde degiliz’ denildi. Bizi de teyit etti. Biz hep sunu söylüyoruz: HDP’nin diger taraftaki ittifakla ittifaklari gizli, is birlikleri açiktir. Açik is birligi, gizli ittifak içinde hareket ediyorlar. Bunlari teyit ettiler. Sira geldi cumhurbaskani adayini bulmaya. Daha gelecek gerçi, vakti var da simdi eskizlerini, alistirmalarini yapiyorlar. Biz rahatiz, adayimiz ve insallah Cumhurbaskanimiz 2023’te Recep Tayyip Erdogan’dir. Cumhur Ittifaki olarak biz rahat bir sekilde devam ediyoruz."

- "Nispeten daha düsük profilli birisini aday çikarmak için uzlasmaya çalisacaklar"

Millet Ittifaki'nin ilk islerinin cumhurbaskani adayi bulmak olacagini dile getiren Kurtulmus, bu konuyla ilgili düsüncelerini paylasti.

Numan Kurtulmus, su degerlendirmelerde bulundu:

"Benim kisisel bu kadar yillik tecrübeyle söyleyecegim sey sudur: Siyasi tabani olan, ileride cumhurbaskani seçilirse kendilerine ayak bagi olacak olan birisi yerine, siyasi tabani olmayan nispeten daha düsük profilli birisini aday çikarmak için uzlasmaya çalisacaklar. Bunu söyleyince kimi aday çikaracaklarini söyleyemiyorlar da 'Hadi bakalim seçimi getirin de kimin aday olacagini görün' diyorlar. Seçimi getirecegiz, 2023'te bu millet sandiklari kuracak ve orada kimin aday olacagi ortaya çikacak. Bizim rahatligimiz bu, ne yapacagimizi biliyoruz. Yeniden güçlü, büyük Türkiye’yi kuracagiz. Yarim kalan islerimizi tamamlamak için bu milletin hedeflerine dogru yürümek için devam edecegiz. Onlar ne yapacaklarini biliyorlar mi? Onlarin en çok söyledikleri ‘Iyilestirilmis baskanlik sistemine geçecegiz. Güçlendirilmis parlamenter sisteme geçecegiz.’ Nasil geçeceksiniz? IYI Parti’nin bekledigi sistemle CHP’nin ya da ötekinin bekledigi sistem ayni mi, degil. Hükümeti nasil kuracaksiniz? Terörle mücadelede HDP’yi Türkiye‘nin teröre karsi mücadelesinde nasil ikna edeceksiniz? Tüm bu sorular duruyor ama 'Tayyip Erdogan gitsin de nasil giderse gitsin' diye bir koroyu tutturmuslar görünüyorlar. Hele hele daha vahim olani yurt disindan bazi merkezlerden, bazi çevrelerden Tayyip Erdogan ya da AK Parti karsiti bazi sözlerin gelmesinin de medetini umuyorlar, oradan da medet bekliyorlar."

- "Siyasi cinayetlerle mücadele eden hareket, AK Parti siyasi hareketidir"

Cumhurbaskani Erdogan’dan sonra gelecek isimlerin bazi yerlerde telaffuz edilmeye baslandigini dile getiren Kurtulmus, sunlari kaydetti:

"Haddinizi bilin. Türkiye’de kimin cumhurbaskani olacagina karar veren falanca ülkedeki falanca merkez degil ya da falanca yazar degil, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkinin kendisidir, aziz Türk milletidir. Sandik kimi gösteriyorsa, kimi sandiktan milletimiz cumhurbaskani olarak çikaracaksa basimiz gözümüz üstünedir. Birtakim algi operasyonlariyla kendilerine yol açmak isteyenler ne yazik ki son birkaç gündür de acayip, garip bir sözün pesine takilip gittiler. Diyor ki Sayin Kiliçdaroglu, ‘Sayin Erdogan ve Cumhur Ittifaki siyasi cinayetleri, bilmem neyi çikararak Türkiye’de bir gerginlik çikaracaklar ve öylece seçime giderek seçmeni konsolide etmeye çalisacaklar.’ Bu cümleye yakin, buna yakin bir seyler söylüyor. Eger bildigin bir sey varsa Sayin Kiliçdaroglu söyle. Dilinin altinda bakla neyse onu da ortaya çikar. Türkiye’de siyasi cinayetlerle mücadele eden hareket, AK Parti siyasi hareketidir. Türkiye’de faili meçhullerin, cezaevlerindeki sistematik iskencelerin, halki birbirine kiran sag sol çatismalarinin karsisinda sonuna kadar duran parti, AK Parti’dir, bu siyasi harekettir."

- "Bu millet buna pabuç birakmaz"

Kurtulmus, merhum Basbakan Adnan Menderes’ten itibaren baslayan Türkiye’nin milli siyaset geleneginin, darbelerden, faili meçhullerden, siyasi cinayetlerden, kapali odalar içinde yapilan pazarliklardan yana hiçbir sekilde isinin olmadigini belirtti.

Bu ülkede darbelere kimlerin karsi durus sergilediginin ortada oldugunu ifade eden Kurtulmus, sözlerini söyle sürdürdü:

"15 Temmuz'a karsi kimin net bir sekilde oldugu ortadadir. 15 Temmuz’da kimin ‘Bize buradan bir ekmek çikar mi?’ diye bekledigi de ortadadir. Türkiye’nin bütün siyasi cinayetlerini sonlandiran, çetelerin bu ülkede söz sahibi olmasini önleyen, bu siyasi harekettir. Dolayisiyla hiçbir sekilde yanlis sözlerle milleti bir korku tüneline sokmaya kimse çalismasin. Varsa duyumlariniz söyleyin. Tedbirleri daha artirsinlar ama ortaligi karistirma, suyu bulandirma, algilari kirlettirmek için bu tür sözler söylemenin yeri de degildir. Bu millet buna da pabuç birakmaz. Seçimler zamaninda yapilacak. Millet sandiktan Allah’in izniyle kimi çikardiysa ona itibar edecegiz. Sandiktaki halk oylarini degistirmek için olagan disi yollara sapmak bizim bilmedigimiz, bizim kitabimizda yazmayan seylerdir. Biz milletin gönlüne girmeyi, milletinin oyunu almayi esas olarak kabul eden ve milletimiz ne diyorsa ona 'bas göz üstüne' deriz. Darbelerden, darbecilerden, olaganüstü hallerden, birtakim faili meçhul cinayetlerden, birtakim siyasi cinayetlerden medet ummayiz. Medet umanlari da asagilik insanlar olarak tanimlariz.”

Türkiye'nin gençlik kesiminde de 18-30 yas kusak grubunda da AK Parti’nin birinci parti oldugu dile getiren Kurtulmus, "Açik ara birinci parti AK Parti’dir. 'Gençler AK Parti’den ümidini kesti' diyorlar. Zannedersin ki AK Parti birinci degil de baska bir parti birinci. Hiçbir yas grubunda AK Parti’den baska parti, birinci parti degildir. Hangi anketi istiyorlarsa alsinlar koysunlar önlerine. ‘Efendim algi olusturmaya devam ediyorlar.’ O zaman size alginin üstünde bir baska rakam vereyim. Türkiye’de AK Parti’nin üye sayisi 11,5 milyondur. Türkiye’deki bütün siyasi partilerin toplam üyelerinden daha fazladir." ifadelerini kullandi.

Numan Kurtulmus, toplantinin ardindan Yalova Valiligi ve Belediye Baskanligini ziyaret etti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.