TRT'de bildiri okutan darbeci yarbay Gençer'in ifadesi

FETÖ'cülerin darbe girişimi sırasında TRT'de sözde darbe bildirisini okutan Yarbay Ümit Gençer, sorgusunda o anları anlattı.

TRT'de bildiri okutan darbeci yarbay Gençer'in ifadesi
TRT'de bildiri okutan darbeci yarbay Gençer'in ifadesi
FETÖ darbe girişimi soruşturma kapsamında tutuklanan Yarbay Ümit Gençer sulh ceza hakimliğindeki sorgusunda, darbe girişiminden üç gün önce Kurmay Albay Topal'ın kendisini çağırdığını belirterek, '(Bir görev aldık) dedi, cuma günü gece 03.00 civarı darbe girişimi olacağını söyledi' dediğini ifade etti.

'GENELKURMAY İMZALI SIKIYÖNETİM EMRİ VERİLDİ'

Buna şaşırdığını kaydeden Gençer, darbe girişimi gecesi aniden, Albay Kutsi Barış tarafından '20.30-21.00 civarı çağrıldığını' ve kendisine 'Genelkurmay imzalı sıkıyönetim emri verildiğini' kaydetti.

'İNSANLAR KORKTU, ONLARI RAHATLATMAYA ÇALIŞTIM'
TRT yerleşkesine gittiklerinde tutuklanan Albay Tanju Poshor'un da bulunduğunu belirten Gençer, 'O ilk girdi, emniyeti aldı. Ben bildiri odasına gittim. Önce insanlar korktu. Onları rahatlatmaya çalıştım. Yani, 'TSK yönetime el koymuştur. Güvende olunuz. Benim de sizler gibi çoluğum çocuğum var. Bu iş bitince ben de gitmek istiyorum' diye...' ifadelerini kullandı.

'SEN OKUMA SİVİL OKUSUN' EMRİ
Elbisesini değiştireceği zaman telefonla, 'Sen okuma, sivil okusun' şeklinde emir geldiğini aktaran Gençer, şu beyanı verdi:

'SPİKER ÇOK KORKTU'
'Bu sefer oradaki Tijen spiker çağrılmıştı. Heyacanlanmıştı. Sigarasını, suyunu içti, rahatladı. Sonra birkaç kere bildiriyi okudu. Bildiri okunurken nizamiyeden çok sayıda ateş sesi geliyordu. Askerin havaya ateş ettiğini düşündüm.

'BEN DE ORADA TESLİM OLDUM'
Dışarı gittiğimde halk askerin üzerine gidiyordu, silahlarını almaya çalışıyordu. Benim de elimden silahımı almak için çabaladılar. TRT binası ile nizamiye arası 300-400 metreydi. Geri geri buraya kaçarken birkaç el havaya ateş ettim. Sonra baktım halk büyüyor, ben de orada teslim oldum.'

'KİME DİYECEĞİMİ BİLEMEDİM'
Gençer, darbe olacağını üç gün önce öğrenmesine rağmen neden ilgili yerlere haber vermeyip beklediğinin sorulması üzerine, 'Kime diyeceğimi bilemedim' karşılığını verdi.