Abd'nin Eski Şam Büyükelçisinden Obama Yönetimine Eleştiri

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, ABD'nin Suriye politikasını artık "savunamaz" hale geldiği için görevinden ayrıldığını söyledi.

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi olan ve geçen aylarda görevinden ayrılan Ford, PBS NewsHour'da Margaret Warner'ın sorularını yanıtladı.
ABD'nin Suriye politikasının sahadaki gelişmelerin hızına yetişecek şekilde gelişmediğini ifade eden Ford, "Devamlı olarak virajın arkasında kaldık. Dolayısıyla, bu politikayı kamusal olarak daha fazla savunamaz noktaya gelmiştim, böyle olduğunuzda da artık gitme zamanıdır" diyerek, görevinden ayrılmasının gerekçesini açıkladı.

Ford, Suriyeli ılımlı muhaliflere ABD'nin silah ve diğer ölümcül olmayan yardımları göndermesi gerektiğine işaret ederek, "Eğer bunu birkaç yıl önce yapsaydık, yardımları artırsaydık, bugün El Kaide ılımlı muhaliflerle rekabet eder hale gelemezdi" diye konuştu.

Ford, ılımlı muhaliflerin silahlar konusunda ellerinin bağlı olduğunu, çünkü ne Esed ne de El Kaide destekli grupların sahip olduğu gibi kaynaklarının bulunmadığını dile getirdi.
ABD'nin de şimdi ılımlı muhaliflere yardımlarını bu yönde artırmaya hazır olup olmadığının hala net görünmediğini belirten Ford, Obama yönetiminin Suriye'de askeri değil siyasi çözüm aranması gerektiğine yönelik yaklaşımını da şu sözlerle eleştirdi:
"Bu bir iç savaş ve sahada dengeler zorlanana kadar siyasi müzakerelere ulaşamazsınız. Sahadaki durum burada kilit konumda."
Ford, Suriye'deki meşruluğu tartışmalı devlet başkanlığı seçiminin ise savaş alanında değişiklik yaratmasını beklemediğini, ancak bunun, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidardan vazgeçmeye niyetli olmadığını gösterdiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.