Giriş Kapısı Plastik Duba İle Araç Trafiğine Kapatıldı

Trabzon'da kurulu Avrasya Üniversitesi'nin Yomra yerleşkesi giriş kapısı Karayolları ekiplerince, plastik duba ile araç trafiğine kapatıldı.

Ekipler, öğrenciler başta olmak üzere yaya ve üniversite personeli ile araçların giriş çıkış yaptığı söz konusu kapının girişine plastik dubalar çakarak, kapıyı araçların kullanımına kapattı.

Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrasya Üniversitesi'nin bölgenin ilk ve tek vakıf üniversitesi olduğunu belirterek, ''Şehir ve ilçe olarak bundan hepimiz gurur duymamız lazım. Burası bir eğitim yuvasıdır, kimsenin babasının malı değildir, vakıftır, hayır kurumudur'' dedi.

Üniversitenin girişinin Karayolları'nca dubalarla kapatıldığını belirten Sağıroğlu, şöyle devam etti:

''Bu uygulama çok yakışıksızdır, Karayolları ne yapmak istiyor. Trafik Kanunu diyor ki kara yolu üzerindeki işletmelere yol geçiş hakkı verip vermeme yetkisi Karayolları Bölge Müdürlüğüne aittir. Fakat orada üniversitenin çıkışı karayoluna değil yol kenarındaki tır parkına ait. O tır parkına belediyemden, tarafımdan herhangi bir tahsis yapılmamıştır, kaçaktır. Tamamen keyfi bir uygulamayla bir eğitim yuvasının, hayır kurumunun önünü kapattılar.''

Sağıroğlu, Karadeniz Sahil Yolu'nun kenarında yer alan bazı restoran ve işletmelere yol geçişi verildiğini ifade ederek, ''Avrasya Üniversitesi'nde ise cebe açılan bir yol geçişini duba ile kesmeyi nasıl izah edecekler. Bu devlet hukuk devletidir, yargı önünde hesaplaşacağız. Kimse kurumu keyfi olarak idare edemez. Bu tamamen ilçeme, üniversiteme, sosyal tesislerime yapılmış bir haksızlık. İnşallah haksızlıklarından vazgeçerler, geçmezlerse biz de gereğini yapıyoruz zaten'' dedi.

Üniversitenin bulunduğu alanın belediyelerinin sorumluluğunda olduğunu ancak kendilerine de herhangi bir uyarıda bulunulmadığını söyleyen Sağıroğlu, kapının açılmaması halinde yargıya başvuracaklarını vurguladı.

Üniversite yetkilileri de 2 kapısı olan üniversitenin giriş kapısının plastik duba ile kapatılması sırasında kendilerine herhangi bir uyarıda bulunulmadığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.