İsrail'den, 'Tehcir Planı' Protestolarına Müdahale

İsrail ordusu, Filistinlilerin Batı Şeria ve İsrail'de düzenlediği "Begin-Prawer Planı" karşıtı gösterilere müdahalede bulundu.


İsrail'in güneyindeki Negev kentinde Arap liderlerin de katıldığı büyük bir gösteri düzenlendi.

Filistin bayraklarının taşındığı gösteride, Begin-Prawer Planı'nı "Yeni Nekbe" olarak tanımlayan pankartlar açıldı.

İsrail ordusunun göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı gösterilerde gazdan etkilenen çok sayıda kişi boğulma tehlikesi geçirdi.

Filistin Yasama Konseyi Başkanı Mustafa Bergusi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze, Batı Şeria ve 1948 topraklarındaki Filistinlilerin plana karşı tek vücut olarak hareket ettiğini söyledi.

Filistinlilerin, Negev bölgesini işgal altındaki toprakların bir parçası olarak gördüğünü belirten Bergusi, bölgede yapılanların İsrail'in, Filistin topraklarındaki "etnik temizlik kampanyasının bir devamı" olduğunu ileri sürdü.

İsrail'in sahil kenti Hayfa'da düzenlenen gösterilerde ise İsrail ordusu tazyikli su, ses ve göz yaşartıcı bomba kullandı.

Planı protesto eden Filistinliler, Nablus'ta düzenledikleri gösteride de uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı.

İsrail ordusunun Kudüs'teki gösterilere müdahalesi sırasında ise 1 Filistinli gözaltına alındı.

İsrail Meclisi Knesset, "Begin-Prawer Planı" adıyla bilinen ve Negev Çölü'nde ikamet eden 36 bin Filistinlinin tehcir edilmesini öngören tasarıyı geçen Haziran ayında onaylamıştı.

Plan, Arapların Negev'deki yüzde 30'luk nüfus oranının yüzde 1'e düşürülmesini ve İsrail Tapu Dairesinde kayıtlı bulunmayan toprakların devlet arazisine dönüştürülmesini öngörüyor.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI