Alman Askeri Malzemelerinin Sevkiyatı Sürüyor

ISAF bünyesinde Afganistan'da bulunan Alman ordusuna ait yaklaşık bin 100 araç ile 4 bin konteynere denk gelen malzemeler, Trabzon'da kurulan lojistik aktarma noktası aracılığı ile 2015 yılının ortalarına kadar Almanya'ya sevk edilecek.


Trabzon Lojistik Aktarma Noktası Komutanı Albay Stefan Hüller, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ISAF bünyesinde Afganistan'da bulunan Alman askerlerinin görevinin 31 Aralık 2014'de sona ereceğini, bu süreye kadar askeri malzemelerin Trabzon'da oluşturdukları lojistik aktarma merkezine sevk edeceklerini, Trabzon'daki malzemelerin ise 2015 yılının ortalarına kadar Almanya'ya sevkinin tamamlanacağını belirtti.

Bunun için Türkiye ile Almayna arasında imzalanan anlaşmayla bir süre önce Trabzon'da oluşturulan lojistik merkezde 130 Alman askerinin görev yaptığını anlatan Hüller, anlaşma hükümlerine göre Trabzon'a azami 250 Alman askeninin görev yapabileceğini, bu askerlerin lojistik aktarma, komuta destek, askeri inzibat, sıhiye ve basın birimlerinde yer aldığını kaydetti.

Afganistan'dan getirilen malzemelerin Trabzon'da teknik kontrole tabi tutulacağını, hasar kontrollerinin yapılacağını ve yeniden tasnif edileceğini belirten Hüller, "ISAF bünyesindeki askerlerimizin görev süresi 31 Aralık 2014'de sona erecek. Onun için askeri malzemenin bu tarihe kadar Afganistan'dan çıkarılması gerekmektedir. Bu nedenle Trabzon Lojistik Aktarma Noktasından Almanya'ya yaklaşık bin 100 araç ile 4 bin konteynere denk gelen malzeme sevk edilecek" dedi.

-Silah ve mühimmatlar Trabzon'a getirilmiyor

Silah ve mühimmatların Trabzon üzerinden sevk edilmeyeceğini ifade eden Hüller, "Silah, mühimmat ve iletişim cihazları gibi güvenlik açısından hassasiyet arz eden malzemeler Afganistan'dan hava yolu ile doğrudan Almanya'ya taşınacak. Lastik tekerli ve paletli zırhlı araçların ise önce silahları sökülecek" diye konuştu.

Afganistan'ın Mezar-ı-Şerif kentinden şimdiye kadar 79 uçak seferi ile malzemelerin Trabzon'a getirildiğini belirten Hüller, şunları vurguladı:

"Bu malzemelerin Trabzon Limanı'ndan Almanya'ya deniz yolu ile nakletmek üzere hazırlıklarımız tamamlandı. Şu ana kadar 356 araç ve toplam 20 bin 500 parça olmak üzere toplam 6 bin 200 ton malzeme taşındı. Bugüne kadar iki Ro-Ro ve beş konteyner gemisi 3 bin 500 tondan fazla malzemeyi deniz yolu ile Almanya'ya taşıdı. Lojistik aktarma noktası görevlileri, burada çok iyi altyapı koşulları bulduğundan ve havalimanı, liman, gümrük, emniyet ve diğer kuruluşlarla harikulade bir işbirliği içinde olduğundan Trabzon'daki görevini çok iyi bir şekilde yerine getirmektedir."

Hüller, Alman askerlerinin Türk halkının misafirperverliğinden son derece memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.