Kaya Tuzunu İşleyerek Süs Eşyası Yapıyor

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinde inşaat işçisi olarak çalışan Ahmet Can'ın kaya tuzundan yaptığı süs eşyaları göz kamaştırıyor.

Kaya Tuzunu İşleyerek Süs Eşyası Yapıyor
Tuzluca ilçesinde kaya tuzundan süs eşyaları yapmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bir atölye kuran Can, yaptığı birbirinden değişik süs eşyaları ile herkesin ilgi odağı haline geldi. Yıllarca inşaatlarda işçilik yaparak geçimini sağlayan Ahmet Can, binaların dış cephesine yaptığı taş oymacılık ustalığını şimdi ise kaya tuzu üzerinde uyguladığını belirtti. Çankırı'da bir taş ustasının yanında heykel yapımı konusunda eğitim aldığını ifade eden Can, Tuzluca'da kaya tuzundan süs eşyalarıyapmaya başladığını kaydetti. Her gün kendini biraz daha geliştirdiğini ifade eden Can, siparişe göre kaya tuzuyla gemi, leylek ve elma şeklinde gece lambaları ve süs eşyaları yaptığını söyledi.

Tuzluca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde bu işe merakı olan 12 öğrenciye eğitim de verdiğini ifade eden Ahmet Can, Tuzluca ilçesine ismini veren Tuz Mağaraları'nda çıkardıkları kayalardan yaptıkları süs eşyalarına ilginin her geçen gün daha da arttığını sözlerine ekledi.

Süs eşyalarına yurt içi ve yurt dışından büyük talep geldiğini belirten Can, "Yaklaşık 3 yıldır kaya tuzu işiyle uğraşıyorum. Bu işi gerçekten severek yapıyorum. Yaptığım kaya tuzlarına ilgi büyük. Müşterilerim il dışından hatta yurt dışından sipariş veriyorlar. Bazıları da buradan yurtdışına gidecek yakınlarına bu süs eşyalarından alıyor. Son yıllarda yurt dışından da talepler artmaya başladı. Özellikle Almanya, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerden sipariş alıyorum. Gelen taleplere göre süs eşyasıyapıyorum" diye konuştu. Tuzluca'da bulunan Tuz Mağaralarının astım, bronşit, nefes darlığı gibi birçok hastalığa şifa kaynağı olduğuna dikkat çeken Can, kaya tuzundan yapılan eşyaların da bu tür rahatsızlıkları olanlara fayda sağlayabileceğini ifade etti. Kaya tuzunun ortamda bulunan radyasyonu emdiğini savunan Can, "Kaya tuzuyla yapılan gece lambaları odada bulunan radyasyonu emer. Bunun da sağlık açısından faydalı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.