USD (Alış - Satış) : 5,34 - 5,35 EURO (Alış - Satış) : 6,06 - 6,07

Doğramacı için devlet töreni düzenlendi

YÖK'ün kurucu başkanı ve Bilkent Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı için İhsan Doğramacı için Ankara'da 'Devlet Töreni! düzenlendi.

Güncel / 28 Şubat 2010 Pazar 12:42
Doğramacı için devlet töreni düzenlendi

  İhsan Doğramacı iç ; in dü ; zenlenen devlet tö ; renine Cumhurbaşkanı Gü ; l , TBMM Başkanı Şahin , Başbakan Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Başbuğ ve CHP Lideri Baykal ile birlikte bir ç ; ok bakan ve milletvekilinin yanı sıra eski politikacılar da katıldı .

YÖ ; K ' TEN DE UĞURLANDI

Milli Eğitim Bakanı Nimet Ç ; ubukç ; u , YÖ ; K ' ü ; n kurucu başkanı ve Bilkent Ü ; niversitesi Mü ; tevelli Heyeti Başkanı Prof . Dr . İhsan Doğramacı ' nın , yeri doldurulamayacak bir boşluk bırakarak ayrıldığını belirterek , ' ' Şimdi bize dü ; şen , onun yenilikç ; i ve ö ; ncü ; tavrını ö ; rnek almak ve devraldığımız bilim mirasına , bilimsel dü ; şü ; nceye sahip ç ; ıkarak , daha ileri noktalara taşımaktır ' ' dedi .

İhsan Doğramacı iç ; in YÖ ; K ' te dü ; zenlenen anma tö ; renine , Doğramacı ' nın ç ; ocukları Bilkent Ü ; niversitesi Rektö ; rü ; Prof . Dr . Ali Doğramacı , Osman Doğramacı ve kızı Şermin Savaşç ; ı ile Mili Savunma Bakanı Vecdi Gö ; nü ; l , Milli Eğitim Başkanı Nimet Ç ; ubukç ; u , YÖ ; K Başkanı Yusuf Ziya Ö ; zcan , YÖ ; K ü ; yeleri , rektö ; rler ve akademisyenler katıldı .

Doğramacı ' nın Tü ; rk bayrağına sarılı naaşı , YÖ ; K bahç ; esindeki tö ; ren alınan getirildi . Doğramacı anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından , ö ; z geç ; mişi okundu .

Milli Eğitim Bakanı Nimet Ç ; ubukç ; u tö ; rende yaptığı konuşmada , bü ; tü ; n ö ; mrü ; nü ; bilime ve ü ; lkesine vakfetmiş değerli bir bilim adamının yitirildiğini sö ; yledi .

Ç ; ubukç ; u , ' ' Uzun meslek yaşamı boyunca yaptığı ç ; alışmalarla hem tıp , hem de yü ; ksekö ; ğretim alanına ç ; ok değerli katkılarda bulundu . Ç ; ocuk ve halk sağlığı alanında ö ; ncü ; ve yenilikç ; i ç ; alışmalarıyla ulusal ve uluslararası bilim ç ; evrelerinde saygınlık kazanmış bir bilim insanı olan merhum İhsan Doğramacı , bu vasıflarını eğitim alanına da taşıyarak ü ; lkemizin ilk vakıf ü ; niversitesinin , kö ; klü ; devlet ü ; niversitelerinin ve tıp fakü ; ltelerinin kurulmasına ö ; ncü ; lü ; k etti ' ' diye konuştu .

Doğramacı ' nın ardından yeri doldurulamayacak bir boşluk bırakarak ayrıldığını ifade eden Ç ; ubukç ; u , sö ; zlerini şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; :

' ' Ama bize , aynı zamanda ö ; rnek alınacak bir hayat ve yü ; ksekö ; ğretime yaptığı katkılarla da ç ; ok değerli bir miras bıraktı . Şimdi bize dü ; şen onun yenilikç ; i ve ö ; ncü ; tavrını ö ; rnek almak ve devraldığımız bilim mirasına bilimsel dü ; şü ; nceye sahip ç ; ıkarak , daha ileri noktalara taşımaktır . O ' nu her zaman saygıyla ve şü ; kran duygularıyla hatırlayacağız . Değerli ailesinin , tıp ve eğitim camiasının , milletimizin başı sağ olsun . ' '

YÖ ; K BAŞKANI Ö ; ZCAN

YÖ ; K Başkanı Prof . Dr . Yusuf Ö ; zcan da , Doğramacı ' nın ç ; ok sevdiğini dü ; şü ; ndü ; ğü ; ve ö ; ğrencilerinin de ona seslendiği şekliyle ' ' Hocabey ' ' diye hitap etmek istediğini sö ; yledi .

Ü ; nlü ; İngiliz hayırsever ve Parlamenter Charles Buxton ' un ' ' Hiç ; bir şey ayağınıza gelmez , en azından iyi olan hiç ; bir şey . Her şeyi gidip almanız gerekir ' ' sö ; zü ; nü ; anımsatan Ö ; zcan , ' ' Bugü ; n burada toplanmamıza vesile olan merhum Hocabey ' in hayat hikayesini incelediğimiz zaman , hiç ; bir şeyin ayağına gelmesini beklemeyen , ö ; zel olarak ç ; abalayan , ulaşmak istediği bir noktaya ulaşmak iç ; in adeta satranç ; oynarcasına hamleler yapan bir kişi gö ; rü ; yoruz ' ' dedi .

' ' Hocabey ' ' in 1915 ' te Erbil ' de doğduğunu ve o dö ; nemin savaşlar , ekonomik buhran , gibi pek ç ; ok sıkıntıya sahne olduğunu anlatan Ö ; zcan , şunları kaydetti :

' ' Kanımca kendisinden bahsedilirken asıl değinilmesi gereken konu , Hocabey ' in hayallerini gerç ; ekleştirirken izlediği gü ; zergah ve herkese ö ; rnek olması gereken girişimci ve inşacı zihniyeti olmalıdır . En azından şu anda bu tö ; renin yapıldığı nokta , yani Yü ; ksekö ; ğretim Kurulu Başkanlığının bulunduğu bö ; lgenin 1970 ' li yıllardaki halini bilenler ne demek istediğimi anlayacaklardır . Ankara ' nın kırsalı konumundaki bu topraklar , Hocabey ' in yıllar ö ; ncesinden yapmış olduğu planlarla şekillenmiştir . Tü ; rkiye ' de ü ; stlendiği , Ankara ve Hacettepe Ü ; niversitesi Rektö ; rlü ; kleri , ODTÜ ; Mü ; tevelli Heyet Başkanlığı gibi gö ; revlerin yanı sıra dü ; nyada da yü ; ksekö ; ğretim alanında sö ; z sahibi bir ç ; ok kuruluşta gö ; rev alan Hocabey , bir yandan da hayallerini kurduğu projeleri adım adım hayata geç ; irmiştir . ' '

Yusuf Ziya Ö ; zcan , Doğramacı ' nın Tü ; rkiye ' de ve dü ; nyada yü ; ksekö ; ğretimde olduğu gibi sağlık hizmetleri alanında da en ç ; ok tanınan kişilerden biri olduğunu vurgulayarak , İhsan Doğramacı ' nın bu alandaki başarılarını sıraladı .

' ' BİLGİ BİRİKİMİNDEN ETKİLENDİK ' '

Prof . Dr . Ö ; zcan , ' ' Bugü ; n YÖ ; K Başkanı olarak ben ve kurul ü ; yelerimizin Tü ; rk yü ; ksekö ; ğretimini geliştirmek adına yapmak istediklerimiz , Hocabey ' in 1970 ' li yıllarda dü ; nya yü ; ksekö ; ğretim sistemlerini inceleyerek oluşturduğu bilgi birikiminden etkilenmiştir ' ' diye konuştu .

Doğramacı ' nın Tü ; rk yü ; ksekö ; ğretiminin sorunlarını ç ; ö ; zü ; mlerken aldığı bazı kararlarla bugü ; n kendilerinin işini kolaylaştırdığını kaydeden Ö ; zcan , YÖ ; K ' ü ; n kurulmasıyla birlikte ö ; ğrenci , araştırma ve yayın sayılarında bü ; yü ; k artış olduğunu ifade etti .

Merhum Doğramacı ' nın vizyoner kişiliğinin en ö ; nemli gö ; stergelerinden birinin de vakıf ü ; niversitelerinin kurulmasında oynadığı rol olduğunu kaydeden Ö ; zcan , ' ' Daha ö ; nceleri , akamete uğramış vakıf ü ; niversitesi kü ; ltü ; rü ; tekrar Tü ; rkiye gü ; ndemine getirilmeseydi , bugü ; n yü ; ksekö ; ğretimdeki tek tipç ; ilik sü ; rü ; yor olacaktı ' ' dedi .

Ö ; zcan , Doğramacı ' nın YÖ ; K ' ü ; , ulusal bir mü ; tevelli heyeti gibi dü ; şü ; ndü ; ğü ; nü ; ve ü ; niversite yö ; netimini bü ; tü ; n topluma mal etmeye ç ; alıştığını dile getirerek , merhumun dü ; şü ; ncelerinden bazılarının ve YÖ ; K ' ü ; n acımasızca eleştirildiğini , ancak Hocabey ' in hiç ; bir yılgınlık gö ; stermeden projelerini ü ; retmeye devam ettiğini sö ; yledi .

Yusuf Ziya Ö ; zcan , YÖ ; K Başkanlığı gö ; revine geldiğinden bu yana Doğramacı ile ç ; eşitli ortamlarda bir araya geldiğini ve kendisine projelerini anlattığını belirterek , Doğramacı ' nın ilerleyen yaşına rağmen genç ; bir ö ; ğrenci gibi hayata dair dü ; şü ; nceler geliştirmesinden ç ; ok etkilendiğini kaydetti .

Fizikç ; i Albert Einstein ' ın ' ' Karşılaştığınız problemleri onu yaratan dü ; şü ; nce tarzıyla ç ; ö ; zemezsiniz ' ' sö ; zlerini anımsatan Ö ; zcan , Doğramacı ' nın ü ; zerinde ç ; alıştığı her konuya ilişkin dü ; şü ; nce tarzını sorguladığını ve onu bü ; yü ; k ö ; lç ; ü ; de değiştirmeyi başardığını anlattı .

YÖ ; K Başkanı Ö ; zcan , şunları sö ; yledi : ' ' O ' nu Hakk ' ın rahmetine uğurladıktan sonda bize dü ; şen gö ; rev , Hocabey ' in vakıf , eğitim ve sosyal hizmetler alanlarında bıraktığı mirası yaşatmak olmalıdır . Onun ü ; lkemize yaptığı hizmetleri , ismini yaşatarak ve hayallerini gerç ; ekleştirerek devam ettirmeliyiz . Hocabey ' in hatırasını yaşatmak amacıyla adına yarışmalar dü ; zenlemek , ö ; dü ; ller vermek , belgeseller ç ; ekmek ve kuruluşuna ö ; ncü ; lü ; k ettiği nadide kurumları geliştirmek gö ; revlerimiz arasında olmalıdır . YÖ ; K bu konuda ü ; zerine dü ; şeni yapacaktır . ' '

Konuşmaların ardından Doğramacı ' nın naaşı , askerler tarafından omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu .

Ali DoğramacıBaşbakanTbmmCumhurbaşkanıEinsteinYAZARLARTAMAMI

SORUNLARLA BAŞA ÇIKMAK

Süleyman Beledioğlu

KUDÜS VE VATAN

Türker Akıncı
Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı