USD (Alış - Satış) : 4,55 - 4,56 EURO (Alış - Satış) : 5,35 - 5,36

Chp Genel Başkanı Deniz Baykal Adana'da

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'le ilgili ızdırap duyduğunu belirterek 'Siz hukukla değil, siyasetle adam alıyorsunuz

Siyaset / 27 Şubat 2010 Cumartesi 15:25
Chp Genel Başkanı Deniz Baykal Adana'da

  Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Başkanı Deniz Baykal , tutuklanan Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner ' le ilgili ızdırap duyduğunu belirterek ' Siz hukukla değil , siyasetle adam alıyorsunuz . Siyasetle aldığınızı siyasetle bırakmak zorunda kalacaksınız ' dedi .
Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Kongresine katılan Baykal ' ı havaalanında partililer karşıladı . Havaalanından Kongrenin yapılacağı Seyhan Oteline geç ; en Baykal , burada partililer tarafından karşılandı . Karşılama tö ; reninde ö ; n saflarda bekleyen , ellerinde CHP bayrakları olan kü ; ç ; ü ; k ç ; ocuklar Baykal ' ın gelişiyle ezilme tehlikesi yaşadı . İzdiham sırasında Baykal zor anlar yaşarken , gazeteciler ile gö ; revli partililer arasında tartışmalar yaşandı .
Kavga ve izdihamla başlayan kongrede konuşan Baykal , AK Parti iktidarını kastederek ' Abbas Yolcu ' dedi . Kü ; rt aç ; ılımının iflas ettiğini ö ; ne sü ; ren Baykal , ' Sen dağdaki PKK ' lıya aç ; ılmaya ç ; alışıyorsun . PKK ' lılara şirin gö ; rü ; nerek aç ; ılım yapamazsın . Aç ; ılım işi bitti , kimseye yarar getirmedi ' dedi .
Ü ; lke gü ; ndemine ilişkin sert aç ; ıklamalarda bulunan Baykal , ' Bu milletin 80 yılda kazandığını , AKP 8 yılda satmıştır . AKP ' nin modası geç ; miştir . Millet hü ; kmü ; nü ; vermiştir . Gereği yapılacaktır ' dedi .
Kutsal kavramların tahrip edildiğini iddia eden Baykal , ' Bu dö ; nemde adelet ve hukukta en ağır tahribat yaşanmıştır . Memlekette kanun var . Bu kanun Başbakan ' ı da bağlıyor . Hukuku ezmeye , boynunu bü ; kmeyen gü ; cü ; n yetiyor ' dedi .
Aydınların Silivri ' de nedenini dahi bilmeden tutuklu bulunduğunu hatırlatan Baykal , konuşmasını şö ; yle sü ; rdü ; rdü ; :
' İnsanlar alınıyor . Hastalık ortaya ç ; ıkıyor . Ö ; lü ; yor . Bö ; yle hukuk olur mu? Bö ; yle adalet olur mu? Siz işinize gö ; re hukuk yapabiliyorsunuz . Facia yaşanıyor . Bu bü ; yü ; k bir faciadır . '
Erzincan ' da gö ; revden alınan savcıyla ilgili aç ; ıklama yapan Baykal , ' Tü ; rkiye ' de hukuk ve adalet perişan olmuştur . O savcı suç ; landığı sü ; rece ben ç ; ok bü ; yü ; k ızdırap ç ; ekiyorum . Bu hukuksuzluktur , haksızlıktır , zulü ; mdü ; r . Bu dö ; nemde hukuk ve adalet duygusu tahrip olmuştur . Siz hukukla değil , siyasetle adam alıyorsunuz . Siyasetle aldığınızı siyasetle bırakmak zorunda kalacaksınız . Bu hukuku adaleti tahrip eder . Hukuk neyi gerektiriyorsa onu yapın . Ç ; ok ü ; zü ; ntü ; verici bir sü ; reci yaşıyoruz . Sevindirici olan
vatandaş sü ; reci doğru okuyor . Savcıdan , komutandan hesap soruyorsun . Senden neden hesap bir tü ; rlü ; sorulamıyor . Hiç ; kimse hesap vermekten azade değildir . Sen niye hesabını vermiyorsun . Herkes hesabını veriyor . Sen de versene ' dedi .
Anayasa değişikliğiyle ilgili aç ; ılmalarda bulunan Baykal , ' Bunu mecliste halletmeleri mü ; mkü ; n değildir . Bu iş milletin ö ; nü ; ne gelecektir . Milletimizde bu konuda hü ; kmü ; nü ; verecektir . Hem bu konunun gerektirdiği şekilde hem de eline geç ; ireceği tarihi fırsatı yani bu iktidar hakkında uzun sü ; redir iç ; inde kabaran duygu doğrultusunda gerekeni ifade etme fırsatını referandumla milletimiz elde edecektir . Referandum bu iktidar hakkında kal mı git mi oylamasına dö ; nü ; şecektir ' diye konuştu .
Hukuk ve adaletin gereğini yapmanın cesaret işi olduğunu belirten Baykal , ' Aç ; ılım iflas etmiştir ' diyerek , şö ; yle konuştu :
' Sen dağdaki terö ; riste , PKK ' lıya aç ; ılmaya ç ; alışıyorsun . Onlara şirin gö ; rü ; nerek aç ; ılım yapamazsın . Sen dağdaki PKK ' lı ile meşgulsü ; n . Bö ; yle olunca sen Kü ; rt vatandaşlarımızı da sıkıntıya soktun . Aç ; ılım iflas etti . Sağdan say sıfır , soldan say sıfır . Aç ; ılım işi bitti . Kimseye yarar getirmedi ' dedi .
CHP ö ; nderliğinde yeni bir Tü ; rkiye ' nin kurulacağını kaydeden Baykal , ' Bu iktidar iflas etti iflas . Şu anda iflas masasında . Seç ; ime kadar iflas masasında . Bu hü ; kü ; met manen , ahlaken iflas etti . Abbas yolcu . Bu ç ; ok aç ; ık belli . Bunu hazmedebilmiş değil . Bunun gereği iç ; in hakime , savcıya saldırıyor . ' dedi .

BaşbakanAk PartiDeniz BaykalCumhuriyetHastalıkFeedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Mail Adresiniz:
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar
yukarı