Gazeteci - Yazar Özdemir'den Yeni Kitap Açiklamasi 'Çitalari Yükselten Vali, Recep Yazicioglu'

Gazeteci-Yazar Halil Ibrahim Özdemir, bir trafik kazasi neticesinde hayatini kaybeden eski Erzincan Valisi Recep Yazicioglu ile ilgili bir kitap yazdi.

Gazeteci - Yazar Özdemir'den Yeni Kitap Açiklamasi 'Çitalari Yükselten Vali, Recep Yazicioglu'
“Çitalari Yükselten Vali Recep Yazicioglu” adini tasiyan kitap, Halil Ibrahim Özdemir ile Vali Recep Yazicioglu’nun birlikte yasadiklari dönemi anlatan bir ani kitabi niteligi tasiyor. Kitapta Recep Yazicioglu’nun Erzincan’a gelisi ile birlikte baslayan ve sehirden ayrildiktan sonra da süren bir dostlugun hikâyesi yer aliyor.

1992 depreminin sikintili günlerinde sehrin yeniden imari, kalkinmasi için yapilan çalismalarin arka planinin anlatildigi kitap gelecege isik tutmasi açisindan önem arz ediyor.

Erzincan’da terörün yogun olarak yasandigi dönemde Vali Recep Yazicioglu’nun teröre karsi takindigi tavir, cesareti ve uygulamalarinin da yer aldigi kitapta 5 Temmuz Basbaglar katliaminin ardindan yasananlar da anlatiliyor.

Gazeteci Yazar Halil Ibrahim Özdemir kitapla ilgili olarak sunlari söyledi:

“Recep Yazicioglu ile ilgili olarak bazi yerlerde hatiralarimi paylasmistim. Gerek sözlü ve gerekse yazili paylasimlar büyük ilgi görmüstü. TYB Sakarya Sube Baskani Fahri Tuna, EBYÜ Egitim Fakültesi Emekli Ögretim Üyesi Prof. Turgut Karabey ve Milli Gazete Yazi Isleri Müdürü ve Köse Yazari Adnan Öksüz anlattiklarimizin kitap haline gelmesi gerektigini ifade ettiler. Toplumun her kesimine örnek olacak tutum ve davranislari ile öne çikan Recep Yazicioglu’nun gelecek nesillere aktarilmasinin bir görev oldugu bilinci ile kitabi kaleme aldim. Idarecilerimizin bu kitaptan ögrenecegi çok sey var. En sikintili zamanlar en basarili insanlari yetistirir. Recep Yazicioglu’da 1992 depremi, terör olaylari, Basbaglar katliami gibi olaylarin yasandigi bir dönemde görev yapti. Yeni görev alan idarecilerin onun uygulamalarindan ögrenecegi çok sey oldugu kanaatindeyim.” dedi.

Kaynak: İHA