TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa mesajı

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş Meclis'teki 23 Nisan Özel Oturumu'nda Yeni Anayasa mesajı verdi. Kurtulmuş, "Yeni sivil bir anayasa yapmak boynumuzun borcudur" dedi. Kurtulmuş, "23 Nisan haftasından sonra, önce partilerle yapacağımız temasla süreci başlatmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa mesajı
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa mesajı
TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Gerçekten sivil, darbelerin gölgelerinden kurtulmuş anayasa yapması Meclis'in boynunun borcudur. Öncelikli gündem asr'a uygun anayasa. Bu haftayı geride bırakıp partilerle yapacağımız temaslarla bu süreci başlatacağız' dedi.

Numan Kurtulmuş, 104'üncü yıl dönümünün idraki dolayısıyla taşıdığımız onuru hep birlikte, milletçe paylaştığımız bir günü kutladıklarını belirterek, '104 yıl evvel Türkiye'nin içinde bulunduğu zor şartları hepimiz gayet iyi biliyoruz; savaşta yıkılmış, tarumar edilmiş, her tarafı işgal edilmiş, payitahtı işgal edilmiş olan bir ülkenin en zor ve çetin şartlar içerisinde yeniden bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde küllerinden doğmasının en önemli işaretlerinden birisi 23 Nisan 1920'de Ulus'taki ilk Meclis binasında gerçekleştirilen toplantıdır ve Türkiye Cumhuriyet devletinin kuruluşunun ilk adımı olan Meclisimizin gerçekleştirilmesidir.' dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa mesajı

Kurtulmuş, 'Öncelikle, o zor şartlar içerisinde Meclisimizi hem Millî Mücadele'nin karargâhı hâline getiren hem Türkiye demokrasisinin kuruluşunun merkezi hâline getiren hem de bu anlamda devleti kuran bir Meclis olma niteliğini ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilk Meclisin o kahraman azalarının hepsini saygıyla, hürmetle yâd ediyoruz' ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'tan Yeni Anayasa mesajı

ANAYASA MESAJI: SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ!

Kurtuluş, TBMM yasa ve anayasa yapma gücüne de selahiyetine de sahip olduğunu belirterek, 'Bu meclis halkın verdiği oyların yüzlerin 95'ine sahip bir meclistir. Yeter ki doğru zeminlerde tartışmayı başaralım. Doğru yöntemler de partilerin uzlaşı ile varacağı yöntemlerdir. Gerçekten sivil, darbelerin gölgelerinden kurtulmuş anayasa yapması Meclis'in boynunun borcudur. Öncelikli gündem asr'a uygun anayasa. Bu haftayı geride bırakıp partilerle yapacağımız temaslarla bu süreci başlatacağız. Her kurumun bu sürece katkı vermesini temenni ediyoruz' dedi.