Türkiye sandık başında! Yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi sayıma geçildi

Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 81 ilde oy verme işlemi tamamlandı, oy sayma işlemine geçildi. Yerel seçimlerde Türkiye'nin gözü İstanbul'da olacak. Beş yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçecek İstanbullular, sabahtan itibaren sandıkların kurulduğu okullara giderek oylarını kullandı.

Türkiye sandık başında! Yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi sayıma geçildi
Türkiye sandık başında! Yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi sayıma geçildi
Türkiye'de 61 milyon 441 bin 882 seçmen yerel yöneticilerini seçmek için bugün sandık başında.

Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı ile 50 bin 336 muhtarın yanı sıra il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri belirlenecek. 32 doğu ilinde oy kullanma işlemleri sabah saat 07.00'de başlarken, diğer illerde ise oy kullanma süreci saat 08.00'de başladı.

MİLYONLARIN GÖZÜ İSTANBUL'DA

Yerel seçimlerde Türkiye'nin gözü İstanbul'da olacak. Megakentteki yarışın Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum ve mevcut CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında geçmesi bekleniyor.

Beş yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini seçecek İstanbullular, sabahtan itibaren sandıkların kurulduğu okullara giderek oylarını kullandı.

Öğle saatlerine doğru havanın da ısınmasıyla sandıkların bulunduğu okullarda yoğunluk arttı. Oylamada 4 tercih yapılacak olması ve pusulaların zarfa katlanıp konulması, seçmenlerin kabinlerde uzun kalmasına yol açtı.

Türkiye sandık başında! Yurt genelinde oy verme işlemi sona erdi sayıma geçildi

Maltepe'de sandıkların kapanmasına saatler kala okulların bahçesinde kalabalık arttı. Sandıkların bulunduğu sınıfların önünde sıraya giren seçmenler, uzun kuyruklar oluştu.

Ataşehir Yahya Kemal Beyatlı Ortaokulu'na gelen seçmenler, sandıkların bulunduğu sınıfların önünde sıraya girdi.

Seçmen sayısı fazla olan sınıfların önünde oluşan uzun kuyruklarda bekleyen yaşlı vatandaşlar, ayakta durmakta zorlandı.

Üsküdar Kısıklı Mahallesi'ndeki Şehit Hüseyin Dalgılıç Ortaokulu'nda oy vermek isteyen vatandaşların yoğunluğu nedeniyle sınıflardaki kalabalık arttı, seçmenler oylarını kullanabilmek için sıraya girdi.

Türkiye'de 19 bin 249 kişiyle en fazla seçmenin bulunduğu Avcılar Leyla Bayram İlkokulu'na gelen seçmenler de yoğunluk oluşturdu.

Kentte bazı okullarda oy verme işlemi ise sakin geçiyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın konutunun yer aldığı Kısıklı'da da sakin bir hava hakim.