Selin Vurdugu Sanliurfa'da Saganak Yagis Etkili Oluyor

Selde 16 kisinin hayatini kaybettigi Sanliurfa’da 4 gün aradan sonra yeniden saganak yagis etkili olmaya basladi. Gece saatlerinde etkili olmaya baslayan saganak yagis sonrasi selin vurdugu bölgelerde inceleme çalismasi yapan Sanliurfa Büyüksehir Belediye Baskani Zeynel Abidin Beyazgül, Meteorolojinin uyarisiyla yeni sel riskine karsi tüm araç ve ekipleriyle teyakkuz halinde olduklarini söyledi.

Selin Vurdugu Sanliurfa'da Saganak Yagis Etkili Oluyor


Aksam saat 19.30 siralarinda hafif sekilde baslayan yagmur, gök gürültüsüyle birlikte saganak yagisa dönüstü. Meteoroloji gün içinde yagmurun yagacagini açiklarken AFAD da vatandaslari yasanabilecek sel ve taskinlar konusunda uyardi.

Sanliurfa Valiligi ve Büyüksehir Belediyesi basta olmak üzere yerel yönetimler de kentte yasanabilecek olumsuzluklara karsi önlem aldi.

"Tüm ekipler teyakkuz halinde"

Bölgede sürdürülen çalismalari inceleyen Sanliurfa Büyüksehir Belediye Baskani Zeynel Abidin Beyazgül, "Selin en yogun yasandigi bölgelerden biri burasidir. Simdi yine tedbirlerimizi aliyoruz. Yeniden bir yagis uyarisi aldik. Bu yagis uyarisina istinaden eksiklerimiz varsa onlari tamamlamaya çalisiyoruz. Bu gece bütün araçlarimiz teyakkuz halindeler. Yine bütün ekiplerimiz teyakkuz halindeler. Tabi bu sel suana kadar Sanliurfa’nin yasadigi bir felaket degil, su gördügünüz Karakoyun Deresi, taskin sular için yapilmis ama bu Karakoyun bugün tasti ve bu gördügünüz sagdaki soldaki evler sular altinda kaldi. Bazen soruyorlar. Biz tedbirimizi sehir için çok önceden aslinda almaya gayret ettik. Bakin su karsida gördügünüz evlerin hemen ön kisminda 3 tane evi belediye baskani olur olmaz aldim, yiktim, park yaptim. Simdi orada da 183 tane yapiyi aldim, bosalttim, kamulastirdim ve orayi yol yapacagim. Dere kenarlarindaki yapilasmayi aslinda kaldirmak için ilk defa gayret bizim dönemimizde oldu. Tabii Urfa merkezde 3 tane önemli dere var, biri Cavsak, biri Sirrin, biri de Karakoyun’dur. Bunlarin içerisinde en büyük dere Karakoyun deresidir. Bunun tasmasiyla birlikte sag ve soldaki evlerimiz ve onlarin bodrum katlari sular altinda kaldi. Burada enkaz birikintileri olustu. Enkaz kaldirma çalismalari 3 gündür devam. Enkaz kaldirma çalismalariyla birlikte evlerde temizlik çalismalari yapildi. Yarinda ayni sekilde çalismalar devam edecek. Bütün gayemiz çalismalarimizi tamamlamak. Bir yandan da hasar tespit çalismalari yapiyoruz. Ev ve araçlar için hasar tespit çalismalarimizi yapiyoruz. Vatandaslarimizin yaralarini sarmak için çalismalarimiz sürüyor" dedi."Is yeri ve araci sel sularina teslim oldu"

Selzede vatandaslardan Mustafa Dogan, "Sel sulari bizi büyük bir maddi zarara ugratti. Isyerim ve aracim sel sularina teslim oldu. Ne yapacagimizi bilmiyoruz. Devlet büyüklerimizin bize el atmasini bekliyoruz" ifadelerini kullandi.

Kaynak: İHA

Bu haber İHA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.
GÜNÜN ÇOK İZLENEN VİDEOLARI